Irán még szeptember 19-én jelentette be, hogy októberben csatlakozik az Oroszország által létrehozott alternatív bankközi hitelesítő rendszeren, amely bizonyos tranzakcióknál megpróbálja helyettesíteni a belgiumi székhelyű Swiftet. Az „alternatív Swift” létrehozása egyértelműen azt a célt szolgálná, hogy Kína, Oroszország és Irán némileg függetlenedni tudjon az amerikai dollár világpiaci dominanciájától. Legalábbis, ez a hosszú távú cél. Rövid távon azonban sokkal inkább az amerikai kereskedelmi szankciók megkerülése a cél.
A Swift rendszer a világ 200 országának összesen 11 ezer bankját összekötő hitelesítési rendszer, amely a belga fővárosban székel. Minden egyes nemzetközi utalást ez a rendszer hitelesít, ami azonban egyben azt is jelenti, hogy nélküle nem történhet nemzetközi utalás,így kulcsfontosságú a kereskedelemben.
Bár a Swift központja Európában van, mikor az USA 2017-ben kilépett az iráni atomalkuból, és visszavezette a kereskedelmi szankciókat, a Swift az európai országok érvelése ellenére az amerikaiak követelésének tett eleget, és több iráni bankot kizárta a rendszerből.
Mivel egyre nő a feszültség az USA és Irán, az USA és Kína valamint az USA és Oroszország között, nem csoda, hogy végül az oroszok fejlesztették ki a Swift rendszer alternatíváját. Az iráni jegybank kapott az alkalmon, és októbertől a nemzetközi utalásokat már kizárólag ezen a rendszeren keresztül akarják bonyolítani, és Irán októbertől válik az Oroszország-vezette Eurázsiai Gazdasági Közösség tagjává.
Hogyan tudott egy lépésben mattot adni az iráni cégeknek az USA? A választ Brüsszelben találjuk
Orosz-kínai tandem a dollár letörésére
Az orosz alternatív-Swift rendszert, az SPFS-t 2014-től fejleszti, a Krím annektálásának évétől, akkor ugyanis Washington megfenyegette a Kremlt, hogy leválasztják az orosz bankokat a Swiftről. Az új rendszeren az első banki nemzetközi tranzakciót 2017-ben hajtották végre. Jelenleg a rendszerben szereplő pénzintézetek, bankok és vállalatok száma mintegy 500-ra tehető,többnyire orosz érdekeltségekről van szó.
És bár a nemzetközi viszonyok miatt most nagyobb hangsúlyt kap Irán kérdése, a háttérben azért jóval nagyobb súlya van az ilyen próbálkozásoknak Kína szempontjából. Kína és Oroszország az elmúlt években szorosan együttműködött, hogy az amerikai dollárt megkerülve egyszerűsítse a közös kereskedelmi tételek elszámolását.
2017-ben bevezették a „payment versus payment” (PVP) jüan-rubel alapú rendszert, amely a gyakorlatban segítette az időeltolódásból származó kockázatok elkerülését a kifizetéseknél, és növelte a hatékonyságot a két ország közti kereskedelmi tranzakcióknál.
Az orosz külügyminisztérium adatai szerint Kína kényesen odafigyel, hogy kereskedelme jelentős része ne amerikai dollárban menjen végbe. Külkereskedelme 14 százalékát jüanban bonyolítja, 7-8 százalékát pedig orosz rubelben. Az orosz jegybank szintén nagy jüan-tartalékokkal rendelkezik.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »