Szlovákiában visszatér a hatalomba egy Moszkvához hű, az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget megtagadó oroszbarát volt miniszterelnök. Ilyen tartalmú tudósítások jelentek meg közvetlenül a választások után több orosz kormánypárti médiában.
Az orosz médiában szó esik továbbá „több szlovák hagyományosan szívélyes viszonyáról is Oroszországgal szemben”, de arról is, hogy Oroszországnak a választások után még többet kellene foglalkoznia Szlovákiával annak megnyerése – vagy legalábbis semlegessé tételének érdekében Moszkvával szemben.
Megerősödik a szlovák-orosz viszony?
Fico győzelme megbontja az európai egységet Ukrajna kérdésében, és a katonai segélyek végét jelenti
– írta több orosz kormánypárti média a szlovákiai választások után. Egyes lapok azzal is foglalkoznak, hogy miért választották újra a szlovákok a volt miniszterelnököt.
A Moskovsky Komsomolets portál például azt írja, „Fico nézetei sok szlovák Oroszországhoz fűződő hagyományosan szívélyes viszonyát tükrözik, ami az ukrajnai konfliktus kezdete óta a közösségi hálón megnőtt.” A napilap azt is megjegyzi, Fico megígérte, hogy megszünteti a fegyverszállítást Ukrajnának, és béketárgyalásokat szorgalmaz, ami közelebb hozza őt Orbán Viktorhoz.
A Vedomosztyi weboldal felidézi Fico legutóbbi bejegyzését is a Facebookon, miszerint „a világnak elege van Zelenszkijből és Ukrajnából, mert hálátlanok és telhetetlenek”.
Az Izvesztyija még a választások előtt idézte Peter Marčeket, a Sme rodina volt képviselőjét, aki szerint a szlovákiai parlamenti választás után javulni fog Szlovákia és Oroszország viszonya. „Biztos vagyok benne, hogy ha Fico alakít kormányt, teljesen más lesz a viszony Oroszországgal. Sokkal jobbak lesznek a kapcsolatok, Oroszország tud majd segíteni élelmiszerrel, és javul a gazdasági helyzetünk is” – jelentette ki Marček, aki szerint Szlovákia jelenleg „fegyvereket vásárol, amit Ukrajnának ad, és mindenfélét megtesz, ami nem a szlovákok érdekeit szolgálja”.
Miért választják a szlovákok Oroszországot?
Az orosz kormánypárti média az elmúlt napokban is intenzíven tudósított a szlovákiai választásokról. Nyikita Ljahovetszkij orosz politológus, a Közvetlen Demokrácia Pártjának tagja (amely a Meduza.io weboldal szerint a Kreml közvetlen projektje) csütörtökön kommentárt írt a ridus.ru weboldalnak azzal a címmel „Miért választják a szlovákok Oroszországot”.
Szerinte Fico népszerűsége és (akkor még – a szerk. megj.) esetleges választási győzelme az oroszellenes uniós front végének kezdete, miközben a cikk felidézi Fico donbászi „ukrán nácikkal és fasisztákkal” kapcsolatos szavait is.
A Pravda.ru weboldal a héten arról írt, hogy
Szlovákia hamarosan Oroszország barátja lehet. Ficót „Moszkvához teljesen lojális” politikusként jellemzi. A cikk szerint a Smer párt „aktívan ellenáll a globalista Nyugat liberális programjának, például az LMBT-nek, a migrációnak vagy az oltásoknak”.
A honlap szerint azonban Oroszországnak ne legyenek illúziói Fico győzelme után, mert „az EU nyomása minden józan kezdeményezést tönkre tehet”.
Egyes cikkek egyenesen arról beszélnek, hogy az orosz befolyás növekedni fog Szlovákiában.
Vadim Truhacsev orosz politológus azt írja az egyik orosz internetes portálon, hogy eljött az idő, hogy Oroszország foglalkozzon Szlovákiával.
„Oroszország legalábbis olyan országgá teheti Szlovákiát, amely semlegesen viszonyul hozzá, és ezzel megtörheti a kemény oroszellenes „front” egységét Európában.”
A kommentár emlékeztet arra, hogy Fico volt az egyik első európai vezető, aki 2008-ban megvádolta Grúziát a dél-oszétiai háború elindításával, egy évvel később pedig Oroszország mellé állt a gázválságban. Truhacsev ezért azt állítja, hogy Oroszországnak alapvetőbb befolyást kellene gyakorolnia Szlovákiára.
Egy olyan országot látunk, amelynek nyelve rokon a miénkkel, ahol erős, 200 éves hagyománya van az Oroszországgal való kedvező kapcsolatoknak. Körülbelül 70 000 ortodox ruszin él ott, és sok katolikus szlovák rémülten nézi a nyugatról rájuk kényszerített „fejlett értékeket.
Szlovákiában még mindig sokan beszélnek oroszul. Nagy előfeltétele ez annak, hogy ezt az országot a maguk oldalára állítsák” – írja a politológus.
Szerinte a felmérések adatai nem rosszak Oroszország számára, mert „körülbelül 15 százalékuk ruszofil, további 20 százalékuk viszonylag lojális Oroszországhoz, további 20 százalékuk pedig semleges velünk szemben”, tehát a szlovák társadalommal „lehet dolgozni”. Mivel Szlovákia nem kíván kilépni az EU-ból és a NATO-ból sem, Oroszország limitje az, hogy Szlovákiát „semleges országgá” tegye magával szemben, véli az orosz politológus.
Truhacsev szerint ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni a szlovákiai választásokat, mert Szlovákiának megvannak a képviselői az EU-ban, ráadásul Csehország is követheti, „amelyen még több múlik”, írja a sme.sk portál.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »