Orosz kőolaj: Az ársapka működik, csak nem az elképzeléseknek megfelelően

Orosz kőolaj: Az ársapka működik, csak nem az elképzeléseknek megfelelően

A székely nyelvjárásban, ha valakit megvertek, nem nagyon, csak kicsit, azt mondják: megsapkázták. A G7-tagországok is meg szerették volna sapkázni az orosz kőolaj-értékesítést, ám az nem úgy sikerült, ahogy tervezték.

Oroszpárti elfogultsággal semmi esetre sem vádolható Nemzetközi Pénzügyi Intézet, a Columbia Egyetem és a Kaliforniai Egyetem szakértőinek elemzése szerint Oroszország az „ársapkás” árnál 23 százalékkal drágábban adta el olaját.

– áll az elemzésben, melyet a Bloomberg hírügynökség ismertetett. Emiatt a szakértők az olajszankciók szigorúbb végrehajtását javasolják.

A szankciók célja az volt, hogy az árkorlátozással csökkentsék Moszkva olajexportból származó bevételeit. Tania Babina, Benjamin Hilgenstock, Oleg Itskhoki, Maxim Mironov és Elina Ribakova kutatása szerint a korlátozás egyelőre ezt a célt nem tudja teljesíteni.

Hírdetés

A kutatás a vámhatóság számlaszintű adatainak vizsgálatán alapul, a világ minden tájáról, a tankeres és a csővezetékes szállítást egyaránt beleértve. A kép természetesen nem lehet teljes, mivel Oroszország értelemszerűen nem biztosít hozzáférést ezekhez az adatokhoz.

A nyilvánosan hozzáférhető adatokból úgy tetszik ki, csak a balti-tengeri kikötőkben esett be az ársapka alá az olajár, igaz, itt sem vészesen, 59,86 euro lett. A fekete-tengeri és az északi-jeges-tengeri kikötőkben 63,34 illetve 79,31 euró lett.

A csendes-óceáni exportpontokon 82,24 euróra ugrott az ár, míg Kína csővezetékes szállítással 80,91 euróért vásárolja az orosz olaj hordóját. Ugyanekkora mennyiség ára a Barátság-kőolajvezetéken 62,98 euró.

Átlagosan tehát Oroszországnak 74,49 eurós áron sikerült értékesíteni egy hordó olajat.

A szállítást az állami ellenőrzés alatt álló Sovcomflot PJSC végzi, illetve olajtankerek árnyékflottája, melyre nem vonatkozik az árplafon.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »