Nem orosz csapás, hanem ukrán légvédelmi rakéta okozott károkat a polgári infrastruktúrában a Kijev ellen vasárnap intézett orosz támadás során – jelentette ki Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője hétfőn, a hadijelentést ismertetve.
Konasenkov szerint június 26-án az orosz légierő négy nagypontosságú, levegő-föld rakétával mért csapást az Artem Rakétakombinátra Kijev Sevcsenkivszkij kerületében. Az üzem rakéta-sorozatvető lőszert gyártott. Az orosz célellenőrzés szerint mind a négy rakéta célba talált, a létesítmény megsemmisült, anélkül, hogy Kijev polgári infrastruktúrája megsérült volna.
A tábornok azt mondta, hogy az ukrán fővárosba telepített Sz-300-as és Buk M1 légvédelmi rendszerek több mint tíz rakétát lőttek ki, de az ukrán rakétakilövők és a rádióberendezések összehangolatlansága miatt a Bukok lelőttek két saját Sz-300-as légvédelmi rakétát. Ezek egyike zuhanhatott lakóépületre.
Konasenkov szerint az ukrán hadvezetés megpróbálja megállítani az ukrán egységek "kaotikus menekülését" Liszicsanszk közelében. Mint mondta, az orosz tüzérség felszámolta az ukrán "náci" Jobboldali Szektor egyik záróosztagát, amely 72. gépesített dandárja első zászlóalja személyi állományának visszavonulását szándékozott megakadályozni.
A szóvivő közölte, hogy Liszicsanszknál az ukrán 115. önálló gépesített dandár parancsnoka, miután vezetésipontját visszavonta, elvesztette az ellenőrzést alegységei felett. Ennek következtében a harci cselekmények során a dandár 138. zászlóalja személyi állománya 80 százalékos, hadfelszerelése pedig mintegy 70 százalékos visszafordíthatatlan veszteséget szenvedett el.
Konasenkov beszámolt egy különböző európai állampolgárokból álló és egy grúz zsoldos szabotázs- és felderítő csoport vasárnapi felszámolásáról a liszicsanszki olajfinomító környékén. A két osztagnak összesen 14 harcosa volt. Mint mondta, a likvidált grúzok között voltak olyanok, akik márciusban Kijev közelében részt vettek orosz katonák megkínzásában és meggyilkolásában. Konasenkov szerint az orosz védelmi tárca minden ilyen esetet számon tart. "Megtaláltuk és megbüntettük őket" – mondta.
Közölte továbbá, hogy az orosz légierő precíziós fegyverekkel csapást mért az ukrán hadsereg 63. gépesített lövész brigádja 106. zászlóaljának egyik állomáshelyére a Mikolajiv megyei Visunszk közelében, aminek következtében több mint negyven ukrán katona életét vesztette és 12 egységnyi technika megsemmisült. Levegő-föld rakéták emellett 27 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulásra – köztük Liszicsanszknál a Jobboldali Szektor, Harkivnál pedig az Azov és Kraken egységeire -, öt vezetésipontra, valamint három lőszer-, rakéta- és tüzérségi fegyverraktárra mértek csapást.
A harcászati légierő gépei, valamint a rakéta- és tüzérségi csapatok 24 vezetésipontot, 58 lőállásban lévő tüzérségi alegységet, valamint 304 élőerő- és hadfelszerelés-összpontosulást támadtak. Donyeck környékén a lövegelhárító művelet három Grad-, egy M-777-, két Hjacint- és két 2SZ1 Gvozgyika-szakaszt számoltak fel. (Az ukrán tüzérség a donyecki hatóságok szerint ennek ellenére hétfőn tovább lőtte a köztársaság városait, több helyről jelentettek halálos áldozatokat.) Az orosz légvédelem lelőtt tíz drónt és két Tocska-U taktikai rakétát.
Az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint az ukrán fegyveres erők a háború kezdete óta 215 repülőgépet, 132 helikoptert, 1373 drónt, 350 föld-levegő rakétarendszert, 3830 harckocsit és egyéb páncélozott harcjárművet, 684 rakéta-sorozatvetőt, 3025 tüzérségi löveget és aknavetőt, valamint 3870 speciális katonai járművet veszítettek.
Rogyion Mirosnyik, a Luhanszki Népköztársaság oroszországi nagykövete hétfőn a Rosszija 24 televízióban azt mondta, hogy mintegy félezer civil maradhatott még a szeverodonyecki Azot üzem területén, de ők már nem ukrán fegyveresek túszai. A diplomata szerint a luhanszki "népi milícia" szakemberei aknamentesítik a kijáratokat, az emberek pedig maguk dönthetik majd el, hogy elmennek-e vagy maradnak Szeverodonyeckben. Korábban Ramzan Kadirov csecsen vezető azt mondta, hogy a vegyiüzem területéről mintegy 800 civil távozott.
Danyilov szerint "visszafelé sültek el" az oroszok vasárnapi rakétacsapásai
Az ukrajnai városokat ért vasárnapi orosz rakétacsapások Moszkva elrettentési taktikájának részei voltak, amit az oroszok a náci németektől kölcsönöztek, ez azonban "visszafelé sült" el – jelentette ki Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára hétfőn a Facebookon.
A tisztségviselő a bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy 1940-ben a Luftwaffe, a német Harmadik Birodalom légiereje megkezdte London nagyszabású bombázását, hogy megtörje a britek ellenállását, aláássa a harci moráljukat, de ez éppen az ellenkező hatást érte el, mert még inkább a nácik ellen tüzelte a briteket. "A Kijev és más ukrán városok, illetve régiók elleni orosz bombázások ugyanazokkal a következményekkel járnak, mint a Luftwaffe csapásai: az ukránok nem félnek, hanem dühösek és bosszút akarnak állni, az ukrán rakéták pedig nagy pontossággal megtalálják célpontjaikat" – hangoztatta a védelmi tanács vezetője.
Az Ukrajinszka Pravda hozzátette, hogy az ukrán légierő tájékoztatása szerint vasárnap az orosz erők 11 rakétát lőttek ki Ukrajna területére, ezek közül hármat a légvédelem semlegesített. Vasárnap helyi idő szerint 6 óra 30 perc körül az oroszok egy lakóépületet és egy óvodát találtak el a főváros, Kijev központjában, ennek következtében egy ember meghalt, hatan megsérültek. A rakétacsapások második hulláma az északi Csernyihiv és az ország középső részében lévő Cserkaszi régiókat érte.
Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője a Financial Times című bit lapnak nyilatkozott, ebből az Ukrajinszka Pravda idézett. Interjújában a hírszerzési főnök kijelentette, hogy az ukrán csapatok visszavonulása a keleti országrészben lévő, Luhanszk megyei Szeverodonyeckből "taktikai lépés" volt, miután több héten át folytattak harcot az orosz erőkkel a városban. Kiemelte: el akarták kerülni, hogy ugyanaz megismétlődjék, mint ami a mariupoli Azovsztal ostromakor történt. Az Azovsztal acélipari üzemben körbezárt ukrán katonák több mint nyolcvan napig tartották magukat, majd parancsot kaptak a megadásra, és most az oroszok, illetve a velük szövetséges donyecki szakadárok fogságában vannak.
Budanov elmondta, hogy Szeverodonyeckből a kivonulási parancsot azért adták ki, mert az orosz nehéztüzérség "földig rombolta" a várost. Hozzáfűzte, hogy a visszavonulás miatt a Sziverszkij Donyec folyó keleti partján állomásozó orosz erőknek szerinte nagyon nehéz lesz átkelniük és előrenyomulniuk, különösen észak, Liszicsanszk irányába.
Vadim Ljah, a Donyeck megyei Szlovjanszk polgármestere a Facebookon arról adott hírt, hogy az orosz erők reggel csapást mértek a város lakónegyedeire. Szavai szerint vannak a támadásnak sérültjei és halálos áldozatai is, de pontos számot nem közölt. Felhívta Szlovjanszk lakóit, hogy mielőbb hagyják el a várost.
Dmitro Lunyin, Poltava megyei kormányzó azt közölte, hogy az oroszok rakétacsapást hajtottak végre a megyeszékhely, azaz Poltava városa és a régióban léő Kremencsuk ellen. Utóbbiban szavai szerint polgári létesítményt ért találat, és vannak sérültek is, de konkrát számot ő sem közölt.
Az ukrán vezérkar napi helyzetjelentéséből az Ukrajinszka Pravda azt emelte ki, hogy az ukrán erők három irányban verték vissza az oroszok rohamait a Donyec-medencében: Marjinka közelében, továbbá Bahmut és Donyeck irányában.
Közben Kijevbe látogatott Maia Sandu moldovai elnök. Hivatala közlése szerint a nap folyamán ellátogat a Kijev környéki Borogyanka, Bucsa és Irpiny városokba, azokra a településekre, amelyekben az orosz csapatok elvonulása után meggyilkolt ukrán civilek holttesteit és tömegsírjait fedezték fel az ukrán hatóságok. A tervek szerint találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel is.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »