Orosz generális: az USA elismerte a szegényeken végzett biológiai kutatásokat

Elismerte az amerikai küldöttség Genfben, hogy az Egyesült Államok biológiai kutatásokat végzett alacsony jövedelmű ukrán állampolgárokon és pszichiátriai intézeti betegeken – jelentette ki Igor Kirillov altábornagy, az orosz sugár-, vegyi- és biológiai védelmi erők parancsnoka hétfőn Moszkvában.

A tábornok szerint ez a biológiai és toxinfegyverek betiltásáról szóló egyezmény részes feleinek találkozóján történt, amelyet szeptember 5. és 9. között tartottak Genfben.

Hírdetés

A tanácskozást Moszkva kezdeményezte, a dokumentum rendelkezéseinek megsértésével vádolva meg az Egyesült Államokat és Ukrajnát.
   
Az Ukrajna elleni támadás kezdete óta az orosz védelmi minisztérium többször is állította: bizonyítékot találtak arra, hogy az Egyesült Államok biológiai fegyvereket fejlesztett Ukrajnában. Ezzel kapcsolatban Genfben az orosz fél kéttucatnyi kérdést tett fel Washington és Kijev képviselőinek, a többi között azt, hogy milyen kutatásokat végeztek fertőző kórokozók és mérgező anyagok felhasználásával az ukrán katonákon és mentális betegeken.
   
„Az amerikai küldöttség elismerte ezeket a tényeket, ugyanakkor megjegyezte, hogy a patogén biológiai minták Egyesült Államokba szállítása +nem volt gyakori+. Ezen a megfogalmazáson kívül, amely nem teszi lehetővé, hogy meg lehessen ítélni a biológiai minták külföldre szállításának mennyiségét és gyakoriságát, semmilyen más magyarázatot nem adtak a találkozó résztvevőinek” – mondta az altábornagy.
   
Kirillov „rendkívül hiteltelennek” minősítette azt a magyarázatot, amelyet az amerikai és az ukrán fél adott az ukrán állampolgárok biológiai anyagainak kiviteléről és az etikai normák betartásáról, a katonákon, az alacsony jövedelműeken és a pszichiátriai kórházak betegein végzett kutatásokról. Közölte: az ukrán fél nem volt hajlandó magyarázatot adni arra a kérdésre, hogy miért kellett sürgősen megsemmisíteni a katonai-biológiai programmal kapcsolatos dokumentumokat, mondván, hogy nem bírósági tárgyalás folyik.
   
Az altábornagy beszámolója szerint a genfi találkozón amerikai nyomásra az egyezmény 184 részes államából csak 89 ország vett részt. Ugyanakkor a felszólaló delegációk több mint fele – 43-ból 22 – az orosz álláspontot támogatta vagy semleges álláspontot képviselt, ami szerinte az jelezte, hogy az orosz állítások több államot elgondolkodtattak.
   
A tábornok közölte: dokumentumok bizonyítják, hogy Kijev 2013-ban megpróbálta felmondani katonai-biológiai együttműködését a Pentagonhoz tartozó Védelmi Fenyegetéscsökkentő Ügynökséggel (DTRA), amit azonban amerikai nyomásra meghosszabbítottak.
   
„2013 áprilisában egy tárcaközi bizottság, amely az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU), az ukrán mezőgazdasági minisztérium és az állami állategészségügyi szolgálat képviselőiből állt, közös döntést hozott arról, hogy nem célszerű a DTRA-projektek folytatása Ukrajnában, de az amerikai kormányzat továbbra is erre kényszerítette Kijevet” – mondta Kirillov.
   
Mint mondta, John Tefft, az Egyesült Államok akkori kijevi nagykövete 2013 februárjában levélben sürgette az agrárpolitikáért felelős minisztert, hogy segítse elő a DTRA-projekt négyéves meghosszabbítását.
   
Alekszandr Basztrikin, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) elnöke korábban azt állította, hogy az Egyesült Államok 2005 óta több mint 224 millió dollárt fordított az ukrajnai biológiai programok finanszírozására.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »