A ballib szigetlakók felfedezték a Zorbán újabb szörnyű bűnét: öröklés nélkül szinte lehetetlen saját ingatlant vásárolni!
A valóság persze nem zavar senkit: ez a helyzet az egész világon.
Ami a relatív lakásárakat illeti, ezek gyakorlatilag az egész világ borzasztó drágák. Ennek oka: ahol nominálisan olcsóak a lakások, ott jellemzően a munkabérek is alacsonyak, s fordítva. Lásd: Addisz-Abebában hiába kerül fele annyiba egy lakás, mint Budapesten, az etióp bérszint a magyar 15 %-a.
Nem véletlen, hogy a legmagasabb relatív lakásárak nem valamelyik népszerű idegenforgalmi helyen vagy felkapott pénzügyi-kereskedelmi központban vannak, hanem nagyon szegény országokban. Addisz-Abeba a világ relatíve legdrágább városa ingatlanszempontból: ott egy átlag házaspár 55 évi munkabérébe kerül egy átlagos lakás. Míg olyan kínai pénzügyi központokban, mint Sanghaj, Hongkong, Peking ez „csak” 28-30 év, pedig nominálisan Kínában az ingatlanok jóval drágábbak (ezekben a kínai városokban a budapesti árszint 8-10-szerese van az ingatlanárakban).
A budapesti adat: 14 év. Ami teljes átlagos Európában. Persze tény: sok nyugati városban ez a szám alacsonyabb, inkább 9-12 között van. Ami szintén az „öröklés nélkül szinte lehetetlen saját ingatlant vásárolni” kategória.
Nem véletlen, hogy nyugaton az átlagembernek nincs saját lakása, egész életében bérlakásban él.
Forrás:bircahang.org
Tovább a cikkre »