Orbán Viktor gazdasági modellje Donald Tump amerikai elnök álmát valósítja meg – írta Magyarországgal foglalkozó elemzésében pénteken a Bloomberg. A cikk szerint a magyar gazdasági modell néhány eszköze az Egyesült Államokban is működőképes lenne.
– állapította meg az elemző, majd feltette a kérdést: vajon megvalósítható-e Donald Trump álma, hogy visszaszorítsa a globalizálódást és megsegítse annak kárvallottjait?
A szerző szerint a „2010 óta immár harmadik földcsuszamlásszerű győzelmével Orbán Viktor magyar kormányfő bebizonyította, hogy ezt meg lehet tenni, legalábbis egy ideig”.
A cikk szerint jogtalanul vádolják a magyar kormányt, hogy önkényuralmi rendszert épít ki.
Hiszen: „a továbbra is működő demokrácia és a Fidesz olyan gazdaságpolitikának köszönheti sikerét, amely emelte a béreket és csökkentette a munkanélküliséget”.
A Bloomberg szerzője emlékeztetett: 2010-ben, amikor az Orbán-kormányt megválasztották, Magyarország az összeomlás szélén állt. Az ország a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió által irányított, görög stílusú adósságprogramban „evickélt”.
De azután nagyon határozottan elindult az ország pénzügyeinek rendbetétele felé. 2011-ben 5,3 százalékos, 2012-ben pedig 2,4 százalékos gazdasági növekedést mutatott fel, visszafizette az adósságot az Európai Uniónak és az IMF-nek, és csökkentette a külföldi valutában nyilvántartott adósság mértékét is. Ehhez a magyar kormány államosította a magánnyugdíjpénztárakat, 15 százalékos egykulcsos jövedelemadót vezetett be, és 27 százalékra emelte az áfát, amely így Európában a legmagasabb lett. Emellett különadókat szórt ki a külföldi vállalatok által uralt szektorokra – például az energetikára vagy a pénzügyi szektorra, és visszavett néhány kulcsfontosságú vállalatot is, amiket magyar beruházóknak adott el.
A szerző Budapesten beszélgetett a Századvég intézet vezető közgazdászával, György Lászlóval, és idézte a véleményét. A magyar gazdaságpolitika kiigazította azzal a gazdaságpolitikával történő kacérkodást, amelyet Bill Clinton korábbi amerikai elnök munkaügyi minisztere, Robert Reich ‘szuperkapitalizmusnak’ nevezett” – fogalmazott az amerikai újságírónak György László. Hozzátette: ezt a „szuperkapitalista” rendszert a globális vállalatok uralma jellemzi, amelyeknek a költségek csökkentésére való törekvése oda vezetett, hogy a bérek növekedése elmaradt a termelékenység növekedése mögött.
– idézte a Bloomberg György Lászlót.
Ugyanakkor az ipar kulcsfontosságú ágazataiban döntő pozíciókat elfoglaló külföldi vállalatok jóval kevesebb adót fizettek, mint a magyar vállalkozások: a gyógyszeriparban például 2010-ben 18 százalékos adót fizettek, miközben a magyar középvállalkozásoknak 52 százalékos volt az adójuk.
– fejtette ki az amerikai elemzőnek a magyar közgazdász.
A gazdasági lap a magyar gazdaságpolitika bemutatásakor kiemelte a jövedelemadó csökkentését, a családoknak nyújtott – és a Bloomberg által „nagylelkűnek” nevezett – adókedvezményeket és a külföldi adósságállomány csökkentését.
A szerző megjegyezte, hogy az Orbán-kormány 2010 óta 750 ezer munkahelyet teremtett.
– írta a Bloomberg.
– tette hozzá a szerző.
A lap ugyanakkor megszólaltatta Chikán Attilát, a magyar kormányfő korábbi gazdasági miniszterét is, aki kifejtette: miért nem ért egyet a jelenlegi felfogással, s több – a liberális sajtóban gyakorta hangoztatott – kritikát is megfogalmazott a kormánnyal szemben.
A lap leszögezte: Európa bölcs is, ha finanszírozza az olyan nemzeti kormányok kísérleteit, mint a magyar vagy a lengyel, mert így megláthatja, hogy eredményeik fenntarthatók-e az ortodox gazdaságpolitikát folytató szomszédos országoké mellett.
Nagy Gábor – www.888.hu
Köszönettel és barátsággal!
Forrás:flagmagazin.hu
Tovább a cikkre »