Operatív törzs: létszámkorlát nélkül lehet oktatási tevékenységet végezni az iskolákban – cikkünk frissül

Operatív törzs: létszámkorlát nélkül lehet oktatási tevékenységet végezni az iskolákban – cikkünk frissül

A Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója szerint a járvány nincs káros mentális hatással az együtt dolgozó egészségügyi munkatársakra, a Szent László Kórházon pedig mára csökkent a nyomás.

28-cal, 3741-re nőtt a magyarországi regisztrált koronavírusosok száma, 4-en meghaltak az elmúlt 24 órában, ezzel az elhunytak száma már 486, az aktív betegeké viszont már csak 1565, 1690-en ugyanis meggyógyultak. A súlyos állapotban lévők száma 28, így volt miért összeülnie vasárnap is az operatív törzsnek, majd tájékoztatást is adott.

Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár a tájékoztatón elmondta, a vidéki bölcsődék, óvodák hétfőn visszatérnek a normális működési rendre, a fővárosiak egy héttel később.

A járványhelyzet elég alapos indok, ha a szülő nem szeretné engedni a gyereket, vagyis nem kötelező nem kötelező a bejárás.

A szakember szerint az elmúlt napokban a gyermekek mintegy tíz százaléka vett részt az óvodákban a gyermekfelügyeleten, az igény folyamatosan nőtt az elmúlt időszakban.

Az iskolákban viszont érvényben marad a digitális munkarend, a tanév hossza nem változik, viszont június 2-től lehetségessé válnak a kiscsoportos konzultációk az iskolákban.

A kiscsoportok felső létszámhatárát nem határozták meg.

Június 2. és 26. között meg kell szervezni az oda járó gyerekek felügyeletét minden iskolában, vagyis már mindenki a saját intézményébe mehet majd, nem csak a korábban kijelölt helyekre. Ha valaki a lakhelyétől messzire járt iskolába, akkor őt a lakhelyhez közelebbi intézményben is fogadni kell.

Június 2. és 15. között a tanulást támogató és felzárkóztató programok tervezhetnek, utána, 26-áig pedig a következő tanévre is készülhetnek, vagy táborok, tematikus napok is szervezhetők.

A pedagógusok minősítését korábban szeptemberre halasztották, azok számára viszont, akik határozott idejű szerződéssel rendelkeznek, vagy pedagógusként babát várnak, lesz megoldás, az Oktatási Hivatal külön eljárásrendet alakított ki számukra. A minősítést június 10-ig lehet kérvényezni.

Kiss Róbert, az ügyeleti központ munkatársa elmondta, Szerbia felé komoly határkönnyítés lépett érvénybe pénteken. Bárki beléphet az országba, aki az egyébként elvárt beutazási feltételeknek megfelel. Emiatt a hegyeshalmi, a rajkai és a tornyiszentmiklósi határátkelőn átutazási szándékkal, a személyforgalomban beléphetnek Magyarországra naponta 20 és másnap 12 óra között, és a kilépést pedig – a tranzitálás szabályai szerint – a röszkei határátkelő mellett a tompai közúti határátkelőn is megtehetik.

Magyarországon vasárnapra 910 főre nőtt a mobilappos ellenőrzöttek száma; 24 óra alatt 1038 embert helyeztek hatósági házi karanténba, jelenleg 11 934-en vannak ilyen intézkedés alatt.

A rendőrség továbbra is betartatja a távolságtartást és a maszkviselést a megfelelő helyeken, illetve a bolti idősidősávot is ellenőriztetik.

Vályi-Nagy István, a Szent László Kórház főigazgatója – elmondása szerint – szubjektív beszámolóval érkezett. Elmondta, intézményük, a Dél-pesti Centrumkórház Szent László Kórház telephelye a HIV-fertőzöttek, vírushepatitisesek, az idegrendszeri fertőzöttek és a trópusi betegségekben szenvedők ellátási központja is. Szoros együttműködésben vannak a Nemzeti Népegészségügyi Központtal, amelynek a telephelye szomszéd is, közös kutatásokat is folytatnak.

A járvány első heteiben a Dél-pesti kórház volt a víruspozitív esetek ellátására kijelölt egyetlen kórház. Ekkor nagy nyomás nehezedett rájuk, voltak olyan munkatársai, akik

Hírdetés

a munka mennyisége miatt beköltöztek a kórházba.

Eközben és később is próbáltak a kollégákra is tekintettel lenni, és örömmel számolt be róla, hogy náluk kevesen fertőződtek meg a dolgozók közül és alig vannak, akik a bizonyíthatóan az intézményben kapták el a fertőzést. A nyomás akkor csökkent a Szent László Kórházon, amikor más intézmények is beszálltak a koronavírusosok gyógyításába. Most, hogy a betegeket ismét Budapestre szállítják, ismét nőtt a feladatok és az ellátottak száma, az intenzív osztályon most is 18 személyt ápolnak – mondta.

Eddig 325 igazoltan koronavírus-pozitív fekvőbeteget láttak el, és az intenzív osztályon összesen 52 ember feküdt.

Kiemelte: a fertőzöttek 80-85 százaléka meg sem betegszik, vagy magától meggyógyul, ám a súlyos és az intenzív osztályra került betegek kezelése nagy szakértelmet igényel. Magyarországon elsőként és a világon is az elsők között kezdték el a vérplazmaterápia alkalmazását, és az úgynevezett citokinvihar elleni terápiát jelenleg is számos betegen alkalmazták.

Az innovatív terápiákban eddig körülbelül 20 beteg részesült náluk; 12 embert még most is kezelnek, és az új módon kezeltek közül egyetlen ember hunyt csak el,

őt elhanyagolt állapotban vette át a kórház.

Beszámolója végén a főigazgató megköszönte az egészségügyi és a műszaki munkatársaik kitartó munkáját, az intézményüket támogató alapítványt és az őket segítő embereknek. Kért mindenkit, hogy

a szabályokat tartsák be, és akkor az egészségügyi dolgozóknak is könnyebb lesz, és magukért is így teszik a legtöbbet.

Emlékeztetett: a járvány nem múlt el, a védekezés továbbra is fontos.

Kérdések

– Hányan kapnak plazmakezelést a Szent László Kórházban?

– Jelenleg négyen kapják, egy ember pedig már túl van rajta, most a fertőző osztályon kezelik, hamarosan mehet haza.

– Hány román agráridénymunkás érkezett eddig?

– Május 7-e óta, szombat éjfélig 109 csoport jött, 601 fő.

– Vannak-e pszichés problémák az egészségügyi dolgozók között a járvány miatt rájuk nehezedő terhek miatt?

– A Szent László Kórházban nem tapasztaltak ilyet, éppen hogy kevesebb a súrlódás, sokkal kevesebb a vita.

– Vérplazma: csak Budapesten lehetséges a kezelés, vagy vidéken is?

– Ez kísérleti terápia, klinikai vizsgálat keretében alkalmazzák. Az intézmény, amely be akar lépni, alá kell írjon egy konzorciumi szerződést. A terápia nyitott minden intézmény számára, vannak, amelyek már aláírták a szükséges szerződést.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »