Önt is megviseli az óraátállítás? Mutatjuk, mit tehet ellene!

Önt is megviseli az óraátállítás? Mutatjuk, mit tehet ellene!

Ma éjjel egy órával többet alhatunk. Elérkezett ugyanis az óraátállítás ideje. Éjjel három órakor két órára állítjuk vissza az óramutatókat. Vagyis holnap ismét világos reggelre ébredhetünk, cserébe viszont jóval korábban lesz sötét, mint eddig. A délutánból holnap bizony már este lesz. Az óránkat néhány másodperc alatt át tudjuk állítani, ám az úgynevezett belső óránkkal már nem boldogulunk ilyen egyszerűen. Sokakat megvisel ez az időszak, ami meglátszik a munkateljesítményen, a hangulatról már nem is beszélve.

Szervezetünk belső órájának átállítása sokkal nehezebb dió, mint azt elsőre gondolnánk. Nagyban függ ugyanis a nappali világosságtól.

Valójában az a hajtóereje. Hat mindennapi testi és szellemi teljesítményünkre és nagyon nehezen viseli, ha megszokott ritmusát megzavarjuk az óraátállítással. Hozzá kell szoknia a világosabb reggelekhez és a sötétebb délutánokhoz. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy ilyenkor még egy órát fent maradnak, amivel csak rontanak a helyzeten.

Sérül az alvás

Az óraátállítást követő néhány napon előfordulhat, hogy túl korán ébredünk és nem biztos, hogy sikerül visszaaludnunk. Következik a forgolódás az ágyban, egészen addig, míg meg nem szólal az ébresztő. Ugyanezt tapasztalhatjuk alvás közben is. Csak fészkelődünk az ágyban, mert képtelenek vagyunk elaludni.

A korábbi sötétedés azt is magával hozza, hogy több időt töltünk mesterséges fény mellett, mint természetes fényben. Ez pedig zavart okozat a melatonin, az alvásért felelős hormon termelésében.

Emiatt is lehetnek alvászavaraink, de jelentkezhet koncentrációs zavar és étvágytalanság is.

Búskomor hangulat

Hírdetés

Sokunkon erőt vesz óraátállítás idején a megmagyarázhatatlan rosszkedv és szomorúság. Nevezik ezt „téli depressziónak” is, mert a depresszióhoz nagyon hasonló tünetekkel jár.

Hogy mik ezek? Például a falánkság, a mindennapi örömökre való képesség elvesztése, a letargia és a sötét napokon sokan fáradékonynak érezhetjük magunkat, mintha minden energiánkat elvesztettük volna.

A témában végzett tanulmányok eredményei is rámutatnak arra, hogy bizony a nyári időszámítás az infarktusok és agyvérzések számának növekedésével jár. A finnországi kórházakat megfigyelő tudósok például arra a megállapításra jutottak, hogy az ischaemiás stroke eseteinek száma 8 százalékkal nőtt a nyári időszámításra való áttérést követő első két napon.

A téli időszámítás kezdetén pedig az öngyilkosságok száma ugrik meg, a sérülékenyebb emberek körében. A biztosítók arról számolnak be, hogy ilyenkor több közlekedési baleset történik, mert az embereknek hozzá kell szokniuk a gyakrabban előforduló ködhöz.

Készüljünk fel rá!

Ne essünk kétségbe, egyszerűen csak szoktassuk magunkat hozzá az új „időszámításhoz”. Például úgy, hogy néhány nappal a téli időszámításra való áttérés előtt 15-30 perccel később megyünk aludni. Ezzel elérhetjük, hogy szinkronba kerüljön a belső óránk az új idővel.

Tartózkodjunk az olyan dolgok fogyasztásától, amelyek megzavarhatják az alvásunkat és a belső óránkat. Korlátozzuk a kávé és alkohol fogyasztását, főleg este. Legyenek esti rituáléink, amelyek segítik, hogy álomba  merüljünk.

Használjunk ki minden percet, amit nappali fény mellett a szabadban tölthetünk. A mozgás, a sport is segít átvészelni az óraátállítást követő nehéz időszakot. A komolyabb fizikai teljesítmény után sokkal mélyebben alszunk, és másnap frissebben ébredünk.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »