Ön emlékszik? Újra bevetésen a katonai „túlélő” élelmiszer csomag

Fontos szerepet játszanak a szlovák hadsereg katonái a hétvégi országos tesztelésben. A szolgálatot teljesítők kemény műszakokat húznak már hetek óta, ennek ellenére a védelmi minisztérium által elképzelt ellátásuk nagyon silányra sikeredett. Volna! A tesztelés előkészítése során a vezetőségi kar többször kijelentette, az önkormányzatoknak nem kell törődniük a katonákkal, önellátó „fajból” vannak. Élelemként a hétvégére minden katona megkapta a 2-es típusú PODAP sürgősségi túlélő élelmiszer csomagot. Megkérdeztük az önkormányzatokat, mi erről a véleményük?

A PODAP élelmiszercsomagok joggal mosolyogtatják meg mindazokat, akiknek maradandó élményük van a sorkatonaság idejéből. Míg a hivatásos katonáknak ma is szokványos látvány az előre kimért (hivatalos és igen dallamos nevén: komplettírozott) élelmiszercsomag, addig a valamikor sorkatonai szolgálatot teljesítők retrodarabként tekintenek e zöld műanyag zacskó tartalmára. Az országos teszteléshez minden katona megkapta a maga PODAP 2-es csomagját és egy palack „Drobček” ásványvizet. Az önkormányzatok azt az útmutatást kapták, nem kell törődniük a jelenlevő katona ellátásával, arról a hadsereg gondoskodik, a katona egyébként is önellátó.

A katona védőöltözetet sem kaphatott, felsőbb utasításra kizárólag a szlovák hadsereg hivatalos egyenruháját viselhették, hogy az emberek felismerjék, hivatalos szervvel állnak szemben.

A PODAP 2-es típusú ételcsomag reggelit, ebédet és vacsorát is tartalmaz, emellett C-vitamint, instant pezsgőtabletta formájában. A katonák elmondása szerint a „főétel” még úgy, ahogy ehető, de a csomag tartalmának hetven százalékát a „kutya se enné meg”.

Hírdetés

Az önkormányzatok többsége természetesen ellátja a katonákat is, úgy, ahogy a bizottságok többi tagját. A vágsellyei Pered nagyközségben három helyszínen zajlik a mintavétel. Egy tesztelési csapat tíz tagú, ebből kettő katona. Agócs Kőrösi Ildikó, a falu vezetője elmondta, így összesen hat katona szolgál a faluban, ők a nyitrai alakulat tagjai. „Az egész csapatot egyként kezeljük, mindenki teljes ellátásban részesül nálunk” – fejtette ki a polgármester. Nyilván egy kis költségvetéssel rendelkező, kisközség nehezebben tudja kigazdálkodni az emberek folyamatos ellátását. Agócs Kőrösi Ildikó kiemelte, jelen esetben fokozottan figyelni kell a higiéniai előírásokra, így a máskor olyan egyszerű dolgok is bonyolultabbak jelenleg. Simán tudnának főzni egy jó katlan gulyást és rengeteg embert ellátni, most azonban nincs lehetőségük és erejük az önkormányzatoknak arra, hogy még a konyhával is törődjenek. Így inkább ételt rendelnek és egyszerhasználatos evőeszközöket használnak. Pereden a bizottsági tagok rokonai is vittek süteményt, apró kedvességeket, teát a szolgálatot teljesítőknek.

A Galántai járáshoz tartozó Nádszeg község is komplett ellátásban részesíti a katonákat.

Kacz Éva, polgármester külön pihenőhelyiséget rendezett be a bizottsági tagoknak, ahol minden megtalálható, mi szem-szájnak ingere, süteményt, üdítőt, kávét, teát, hidegtálat fogyaszthat bárki, aki éppen gyors pihenőt szeretne tartani a mintavételi csoportból. A napi meleg ebéd és vacsora is természetszerű, a polgármester szállást is foglalt a Nyitráról, Szeredről illetve Privigyéről érkező katonáknak egy helyi panzióban, hogy azoknak ne kelljen éjszaka több órát vezetni, majd hajnalban újra visszatérni Nádszegre. Mindezt a község költségvetésére terhelve, nem is nagyon reménykednek abban, hogy bárkitől vissza lehetne igényelni az ellátás árát, de mint a falu vezetője hozzátette, ez most emberség kérdése.

Nagyon hálás a bizottság összes tagjának és rendkívül büszke polgármester, mert Nádszeg falu ismét egyszerre, egy irányba mozdult a bajban.

A zoboralji Alsóbodok ezerkétszáz lakost számláló kisközség. Paulisz Marián, a falu polgármestere elmondta, a mintavételi bizottság egy családdá kovácsolódott a hétvégén, és neki mondhat bárki bármit, ő a vendégeit akkor is a lehető legjobban fogja ellátni. „Én nem törődök most ezekkel az összegekkel, nem életbevágó, ettől a kiadástól nem megyünk csődbe, természetes, hogy a katonát is ugyanúgy ellátom, mint a többieket, ez emberség és alap figyelmesség kérdése”- nyilatkozta a kis falu polgármestere.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »