Míg a szakgimnáziumoknál az idei jelentkezési adatok szerint megállt a népszerűségvesztés, addig a szakközépiskoláknál tovább romlott a helyzet.
A 2010 után a szakképzésből történő mintegy 46 százalékos forráskivonás, valamint az átgondolatlan reformok sorozatának keserű gyümölcse mára beérett: a meghirdetett több mint 50 ezer helyre alig tizennyolcezer diák jelentkezett – írja Ander Balázs, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának alelnöke "A szakközépiskola ne legyen oktatási elfekvő!" című közleményében.
A jobbikos politikus szerint az iskolatípus kétségkívül nehéz helyzetben van, aminek kezeléséhez fokozott állami segítségre lenne szükség. A korai szelekciós mechanizmusok miatt – mint fogalmazott – brutálisan magas az alapvető tanulási és szociális kompetenciákkal küszködő (sic!) hátrányos helyzetű diákok aránya, a lemorzsolódási adatok pedig tragikusak. A szakképzés gondjai komplex társadalmi problémákból fakadnak, amelyek megoldásával a kormányzat által előszeretettel közhasznú szupermennek gondolt szakközépiskolai tanárok egyedül kénytelenek szembenézni – véli Ander.
A Jobbik szerint hiba volt a szakképzést egyoldalúan a gazdasági érdekcsoportok igényeinek alárendelni; azok rövid távú haszna helyett a társadalom hosszú távú érdekeit kellene szem előtt tartani. A 21. századi, versenyképes szakképzéshez jobban átjárható, az ott tanuló diákok számára nem (zsák)utcát jelentő, magukkal hozott hátrányaik kiegyenlítésére sokkal több eszközzel rendelkező szakközépiskolákra lenne szükség – írja a néhány napja az MTA mellett kiálló képviselő.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »