Bár van néhány ország, ahol a napokban újabb szigorításokat vezetnek be, de mind több országból érkeznek hírek a nyitásokról. Európa újra várja a turistákat. Összefoglaljuk az elmúlt hét enyhítési, nyitási híreit.
Sebastian Kurz osztrák kancellár április 23- ai sajtótájékoztatóján ismertette a „Nyitási Bizottság” által kidolgozott intézkedéseket, amely Ausztria újraindításának részletes ütemtervét tartalmazza.
Az ütemterv szerint május 19-től a turizmus, a gasztronómia, a kultúra, a sport- és a rendezvényszektor szolgáltatói ismét megkezdhetik tevékenységüket. Általános szabály, hogy a szolgáltatásokhoz való hozzáférés egységes feltétele a „zöld útlevél” lesz. Ez az eljárás esélyegyenlőséget biztosít mindazok számára, akiket beoltottak, akik átestek a Covid-19-betegségen, vagy negatív teszttel rendelkeznek. A „zöld útlevél” bevezetését azonban csak május 24-ére ígéri az osztrák kormány. Az FFP2-es maszk használata, a távolságtartás és a regisztráció is kötelező lesz.
Az éttermek kül- és beltérre egyaránt megnyithatnak, egy asztalnál kültéren 10 felnőtt, míg beltéren 4 felnőtt, illetve a hozzájuk tartozó gyerekek ülhetnek. Fogyasztás csak ülve engedélyezett. A szabadtéri rendezvényeken kültéren 3000 fő tartózkodhat, beltéren pedig 1500 fő – feltétel, hogy beazonosíthatóan és nyomon követhetően legyenek a vendégek leültetve. Fontos ugyanakkor, hogy jegyeket a létesítmények összbefogadó képességének 50 százalékáig lehet csak eladni. Nem ültetett formában szervezett rendezvények esetében a maximum létszámkorlát 50 fő.
A wellnesslétesítményekben és fitneszközpontokban 20 négyzetméter per főben szabják meg a létszámkorlátot. A kancellár ismertetése szerint május 19-től a külföldiek előtt is megnyílnak a határok, a karanténkötelezettséget csak a súlyosan fertőzött országokból érkezők számára tartják fenn. Júniustól a szigorú járványügyi korlátozások (maszkviselés, létszámkorlát, regisztráció, távolságtartás, belépő tesztelés) fokozatosan kerülnek majd feloldásra. Július 1-jétől pedig az éjszakai vendéglátás is engedélyezett lesz. A nemzetközi utazás feltétele nyártól az EU-ban egységesen bevezetett zöld útlevél lesz.
Május 10-től nem lesz szükség negatív Covid-tesztre a beutazáshoz Cipruson, és karanténba sem kell vonulniuk azoknak, akik megkapták mindkét adagot a koronavírus elleni vakcinából – értesült az euronews. Ciprus 65 országból fogadja majd a turistákat, az uniós tagállamokon kívül például Egyiptomból, az Egyesült Arab Emirátusokból vagy Örményországból is. Az idegenforgalmi miniszter szerint ez a lépés segíthet a turizmustól függő sziget gazdaságának újraélesztésében.
Finnország korlátozások nélkül fogadja a nyugati vakcinával oltottakat. A finn egészségügyi hatóság minden, a WHO vagy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által biztonságosnak és hatásosnak ítélt vakcinával érkező utas esetében sem negatív teszteredményt, sem karantént nem ír elő májustól – írja az AIRportal.hu. A Finnair közleménye szerint a hatósági előírásokkal összhangban az oltási igazolással a negatív PCR-, vagy antigén-teszt, illetve a védettségi igazolás is kiváltható május 11-től. A légitársasaság a WHO vagy az EMA által elfogadott vakcinák beadásáról szóló dokumentumot fogadja el. Az igazolásnak az oltás fajtáján kívül tartalmaznia kell az utas nevét, születési idejét, illetve az első adaggal történt oltás időpontját.
Olaszország nagy részén enyhülnek a járványkorlátozások, hétfőtől egyedül Szardínia marad kiemelten veszélyes járványfokozatban, vagyis legalább további egy hétig még vörös zónának számít, ahol napközben is kijárási tilalom van érvényben. Április 26-tól az olasz csizmán oldják a korlátozásokat, ami elsősorban a szabadtéri vendéglátás újraindítását jelenti, vagyis a bárok, éttermek teraszainak megnyitását. A fennmaradó korlátozások között szerepel az éjszakai kijárási tilalom este tíz órától reggel ötig.
Belgiumban a kávézók és az éttermek május 8-án újra megnyithatják teraszaikat, a reggel 8 óra és este 10 óra között nyitva tartó teraszokon legfeljebb négy ember alkothat egy asztaltársaságot. Beltérben még a pultnál sem lehet kiszolgálás. Szintén május 8-tól akár 50 ember részvételével rendezhető kulturális vagy ünnepi esemény kizárólag szabad téren. A belga kormányzat a színházak és mozik újranyitásának sokak által várt lehetőségét júniusra halasztotta.
Bulgária májustól eltörli az országba való beutazás után előírt kötelező karantént, szombattól pedig a szabadtéri sportesemények nyitva állnak a nézők számára, igaz, megelőzés gyanánt egyelőre korlátozásokkal: a befogadóképesség legfeljebb 30 százalékát használhatják ki, és továbbra is kötelező a szájmaszk viselése, valamint a legalább 1,5 méteres távolság tartása egymás között. Egy héttel később, május 1-től pedig feloldják a beutazóknak kötelező karantént abban az esetben, ha oltási igazolvánnyal vagy friss, negatív teszttel érkeznek, vagy ha az elmúlt hat hónap során átestek a fertőzésen.
Májustól fogadja a beoltott csoportos turistákat Izrael. Izrael szeretné a sikeres oltási programját a turizmus és a gazdaság fellendítésére használni, kihasználni az előnyét más országokkal szemben. Így az a döntés született, hogy a beoltott külföldiek csoportos turizmus céljából május 23-tól utazhatnak Izraelbe. A nyitás ezen szakasza, egyfajta tesztüzemként egészen júliusig eltarthat, ezalatt csak kisebb, szervezett keretek között érkező turistacsoportok léphetnek be az országba – fontos hangsúlyozni, hogy ez csak az oltott turistákra vonatkozik, és bizonyos feltételekkel. A pontos iránymutatásokat hamarosan közzéteszi a minisztérium. A tervek szerint a nyitás következő szakaszában, júliustól minden beoltott, egyéni turista is beléphet az országba. Az oltási igazoláson kívül a beutazóknak a repülőgépre való beszállás előtt egy negatív PCR-tesztet is be kell mutatniuk, továbbá érkezéskor egy szerológiai vizsgálaton kell átesniük a repülőtéren.
Johann Buttigieg, a Máltai Turisztikai Hivatal vezérigazgatója szerint Málta 2021. június 1-jén beindítja a turizmust, és újra fogad külföldi turistákat.
(szl, MTI, GD Consulting, Turizmus)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »