Nyilvánosan kutatták át a hulladékot Galántán, lesújtó volt az eredmény Tornyai Bianka2024. 11. 06., sze – 15:40 GALÁNTA |
A Galántai Városi Hivatal előtt elemezték szerdán a város több pontjáról odaszállított hulladékot, hogy megállapítsák, mennyire figyelnek oda a lakosok a szelektív hulladékgyűjtésre. A szervezők első reakciója szerint lesújtó volt látni, mennyi oda nem való dolog kerül a kommunális hulladék közé.
Másodszor szervezett a Galántai Városi Hivatal Szolgáltatási és Környezetvédelmi Osztálya nyilvános hulladékelemzést. A Béke térre a város több pontjáról szállították a konténerek, kukák tartalmát, hogy azokat átválogatva megállapítsák, mekkora arányban kerül nem odavaló, vagyis szelektálható hulladék a kommunális hulladék közé.
Galánta egész területén megoldott a szelektív szemétgyűjtés, tehát a műanyagot, a Tetra Pak csomagolást, a papírt és a zöldhulladékot is külön lehet osztályozni.
Arnold Popluhár, a Galántai Műszaki Szolgálat igazgatója elmondta, a város mindent megtesz azért, hogy jövőre Galántán ne emelkedjen a hulladékkezelésért fizetendő illeték, miközben az ország legtöbb településén arra számítanak, hogy akár az eddigi összeg dupláját is fizethetik a lakosok.
Januártól ugyanis át kell térni a hulladék mechanikai-biológiai kezelésére, ami többletköltséget jelent. Az igazgató hangsúlyozta, az a legfőbb célja a hulladékelemzésnek, hogy megmutassák a lakosoknak, mit nem szabad a kommunális hulladékgyűjtőbe tenni.
Egészen megdöbbentő látni, hogy nagyjából 10 kg húst találtunk az egyik konténerben.
– fogalmazott, hozzátéve, hogy ezzel szeretnénk felhívni a lakosság figyelmét a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára, és elérni azt, hogy a kommunális hulladék közé csak olyan dolgok kerüljenek, amelyek valóban odavalók, vagyis nem lehet szelektálni.
A JRK Slovensko vállalat szakmai elemzést készít a téren átválogatott hulladékból, amelyből kiderül, mekkora százalékban található a kukákban építkezési hulladék, üveg, műanyag, papír és más szemét. Két évvel ezelőtt az összes hulladék 70%-a volt olyan, ami nem odavaló, főképp a komposztálható, lebomló hulladék.
A vállalat képviseletében Andrea Hrušovská lapunknak elmondta, a nyilvános hulladékelemzés képet ad a város vezetésének, mi kerül a fekete konténerekbe, kukákba, amiért a lakosok a szemétdíjat fizetik.
„Az összeget, amelyet azért fizetünk, hogy a kommunális hulladékgyűjtőkbe dobott szemetet feldolgozzák, a lakosok között kell elosztani. Minél kevesebb szemét kerül oda, annál kisebb lesz a fizetendő összeg. Azt figyeljük meg, mi az, amit a lakosok a legkisebb mértékben szelektálnak, hogyan lehetne javítani az arányokon. Már első ránézésre nyilvánvaló, hogy a szemétnek legkevesebb 60-70, de talán 80%-a olyan, aminek nem itt lenne a helye, rengeteg a konyhai hulladék, ami nehéz, de sok a textil, a papír, a műanyag és az üveg is. Megdöbbentő, mennyi élelmiszert dobnak az emberek a kukába, találtunk kenyeret, nyers húst és többféle húskészítményt, de olyan édességeket is, amelyeknek még nem járt le a szavatossági idejük” – sorolta Andrea Hrušovská.
Daniela Amrichová, a Galántai Városi Hivatal Szolgáltatási és Környezetvédelmi Osztályának vezetője azzal egészítette ki, hogy egy korábbi döntés értelmében kétévente ismétlik meg a hulladékelemzést, hogy lássák, változik-e a lakosság hozzáállása, van-e előrelépés a szelektív hulladékgyűjtésben.
„Idén vezettük be a konyhai és a zöldhulladék gyűjtését Galántán, ezért is vagyunk kíváncsiak arra, hogy mekkora mértékben csökkent ennek a fajta hulladéknak az aránya a kukákban, hiszen korábban ebből volt a legtöbb a kommunális hulladékban”
– mondta, hozzátéve, hogy nemcsak a lakótelepeken, hanem a családi házas övezetben begyűjtött hulladékot is elemzik. A különféle hulladékfajták kiválogatása után mindegyiket lemérik, a kapott eredményekből százalékokban határozzák meg a szelektálás arányát.
A Kodály Zoltán Alapiskola 6.B osztályos tanulói is ellátogattak a Béke térre. Elmondták, hogy otthon és az iskolában is lehetőség van a szelektív szemétgyűjtésre és a legtöbben odafigyelnek rá, hogy a megfelelő kukába dobják a különféle szemetet. Többen közülük családi házban laknak, az udvaron komposztálják a zöldhulladékot. Néhányan arra is odafigyelnek, hogy a boltból ne vigyenek haza felesleges szemetet, zacskót, bevásárlótáskát otthonról visznek, ha vásárolni indulnak.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »