Nyári barnulás: nagy bajt okoznak a tévhitek

Nyári barnulás: nagy bajt okoznak a tévhitek

Egy friss felmérés szerint az utóbbi időben megnőtt a felelőtlen napozók és a napégések száma: sokan ugyanis a napozással kapcsolatos mítoszoknak hisznek, nem az óvatosságra intő szakembereknek.

Egy, az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (AAD) által nemrég készített felmérés szerint sokkal rosszabb a helyzet a felelőtlen barnulást és a napégéseket tekintve, mint 2020-ban. Sokan nem védik magukat a napsugarak ellen, sőt, a szakemberek helyett inkább hisznek a napozásról és barnulásról elterjedt mítoszoknak. Ennek hatását, következményeit pedig szó szerint a saját bőrükön tapasztalják meg – írja a Házipatika.com.

Hírdetés

Mint azt a WebMD írja, a több mint ezer fő bevonásával végzett kutatás adatainak összesítése után kiderült, hogy tavaly a válaszadók 63 százaléka barnult le (2020-ban ez az arány 54 százalék volt), és körülbelül 33 százalékuk égett le a napon (szemben az egy évvel korábbi 25 százalékkal). A napégést elszenvedők 28 százaléka válaszolta azt, hogy még a ruháik viselése is kellemetlen volt, annyira leégtek a tűző napon. A legtöbben az arcon, nyakon, vállakon, karokon „sültek le”.

A válaszadók 53 százaléka válaszolt úgy, hogy a napbarnított bőrszín sokkal egészségesebbnek tartja, mint a nem barnult bőr. Kiderült továbbá, hogy 22 százalékuk szerint, ha valaki egy kicsit már lebarnult a legforróbb évszakra, az nem fog leégni a napon, 18 százalékuk szerint pedig a bőr ilyen jellegű felkészítése a nyárra a bőrrák kockázatát is csökkentheti. Ezekből persze semmi sem igaz, csak mítoszok, amelyekben a kérdőív kitöltőinek nagyjából a fele hisz.

A WebMD-nek nyilatkozó dr. Elizabeth Bahar Houshmand bőrgyógyász szakorvos szerint a legbiztonságosabb, ha önbarnító készítményeket használunk, és nem a napozástól vagy a szoláriumtól várjuk a nyári csokibarna színt. Ha pedig mégis szeretnénk egy kicsit élvezni a napsütést, mindenképpen kenjük be magunkat széles spektrumú, vízlepergető, legalább 30-as faktorszámú fényvédőszerrel. Emellett ne menjünk a napra 10 és 14 óra között, mert akkor a legerősebb az UV-sugárzás. Ha éppen nincs nálunk óra, akkor árnyékunk lehet árulkodó: ha rövidebb, mint mi magunk, az mindenképpen annak a jele, hogy ideje árnyékba húzódni.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »