Nógrádi: Az iráni helyzet az 1979-es forradalmat idézi

Nógrádi: Az iráni helyzet az 1979-es forradalmat idézi

Ali Hamenei ajatollah (Fotó:MTI/EPA)

Több ezren tüntettek Teheránban a kormány ellen az ukrán utasszállító gép lelövése miatt. Irán többnapi tagadás után szombaton beismerte, hogy légvédelme tévedésből lelőtte szerdán a Teheránból Kijevbe tartó repülőt, százhetvenhat ember halálát okozva. A tüntetők Irán vezetője, Ali Hamenei ajatollah lemondását követelték, és azt, hogy vizsgálják ki, hogyan hibázhatott ekkorát a katonaság.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint a jelenlegi események egy korábbi történésre, az 1979-es iszlám forradalom eseményeire emlékeztetnek. A lakosok 1979-ben is elégedetlenek voltak, céljuk akkor a sah elűzése és a rendszer megreformálása volt. Jelenleg Ali Hamenei egyszemélyi hatalma ellen tüntetnek.

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az M1 Ma este című műsorában elmondta, minden országban a legszigorúbb államtitkok közé tartozik az az információ, hogy ki adhatja ki a parancsot egy személyszállító repülőgép lelövésére. Hozzátette, ez a személy lehet az államfő, a kormányfő vagy a védelmi miniszter. A szakértő szerint sok esetben az illetékes személynek mindössze pár perce van dönteni és kiadni a parancsot.

Nyilvánvaló, hogy Irán rossz döntést hozott az ukrán repülőgép lelövésével, és százhetvanhat ember értelmetlenül halt meg – mondta Nógrádi György.

Úgy véli, Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke eddigi védekező álláspontját hátrahagyva támadó pozícióba fog lendülni, és ettől kezdve Irán kénytelen lesz védekező álláspontba helyezkedni.

Hírdetés

Egy korábbi történésre emlékeztet a jelenlegi helyzet 

A jelenlegi eseményeket egy korábbi történéssel, mégpedig az 1979-es iszlám forradalommal állítja párhuzamba Nógrádi György. Az akkori forradalom Mohammad Reza Pahlavi sah elnyomó, az ország gazdaságának súlyos károkat okozó, korrupt uralma ellen irányult, és miután 1979-ben Ruholláh Muszavi Homeini hazatért ázsiai száműzetéséből a forradalmárok elérték, hogy az elűzött sah helyett, Homeini vegye át az ország irányítását.

A biztonságpolitikai szakértő elmondta, a jelenlegi helyzettel az ország nagy része elégedetlen. A hadsereg álláspontjáról nagyon kevés információ áll rendelkezésre, de a novemberi tüntetéssorozatok alkalmával körülbelül háromszáz embert agyonlőttek. Nógrádi György arra is felhívta a figyelmet, hogy a világ vezető titkosszolgálati vezetői több mint tíz éve azt állítják, Ali Hamenei rákos, és bármikor bekövetkezhet a halála. Azonban Nógrádi szerint ez téves információ lehet, legalábbis egyelőre semmi komolyabb tünet nem látszik Irán legfelsőbb vezetőjén.

„Ali Hamenei leváltása teljes rendszerváltást eredményezne, hiszen jelenleg is egyszemélyi hatalom van az országban, mint a sah idején, csak eltérő játékszabályokkal” – mondta Nógrádi György.

A térség vezető síita hatalma

A biztonságpolitikai szakértő arra is felhívta a figyelmet, Irán jelenleg a térség vezető síita hatalma, Irán határozta meg eddig az iraki politikát. Hozzátette, hogy Irakban komoly Irán-barát és Irán-ellenes síita erők működnek.

Nógrádi György hozzátette, Iránnak meghatározó szerepe van Szíriában Bassár el-Asszad pozícióban tartásában, a libanoni helyzetben kapcsolatban áll a Hezbollahhal, a jemeni polgárháborúban a huszikat támogatja. Kiemelte, ha tehát Irán politikájában bármi megváltozik, az komoly változásokat fog eredményezni a térség helyzetében is.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »