Nem érzem, hogy a sarokba kellene állnom, hogy egy büdös k.rva vagyok – fogalmazott Nógrádi György a róla a közelmúltban megjelent cikkekkel kapcsolatban, új könyvének bemutatóján. A kritikát rosszul viselő népszerű egyetemi tanár azt szeretné, ha a róla író indexes újságíró előállna a beszélgetésükről készült teljes hangfelvétellel, amelyből a cikket készítette.
Öt hónap alatt 16 ezresre, öt hét alatt további négy ezerrel gyarapodott Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő rajongói klubja, nem csoda, hogy az első után a második közönségtalálkozón is a csilláron lógtak az érdeklődők a Király utca 11. alatti rendezvényközpontban. A szeptemberi eseményt ráadásul jól fel is használták arra, hogy reklámot csináljanak Nógrádi „életműkönyvének” (40 év alatt a Föld körül), ezt mutatták be a harmadik közönségtalálkozón, ami azért is ígérkezett különösen izgalmasnak, mert a Facebook-oldal üzemeltetői ígéretet tettek arra – és információink szerint maga Nógrádi György ragaszkodott is ehhez –, hogy „az elmúlt napokban megjelent cikkekről, interjúkról is szó esik majd…” – nyilvánvalóan arra gondoltak, ami az index.hu múlt heti írása óta történt a honi sajtóban a közkedvelt médiaszemélyiség körül. Említett hírportál akkor arról értekezett, hogy
mérvadó szakértők szerint Nógrádinak nincs tudományos tevékenysége tudományos alkotásainak és értekezéseinek száma a kollégák szerint nulla bár életrajzában szerepel, hogy elnökségi tagja a Svéd Nemzeti Egyetemnek, ez nem felel meg a valóságnak Nógrádi a nem – vagy csak néhány papíron – létező ausztriai Európa Egyetem rektorhelyettese Nógrádi egy, a fővárosi cégek belső ellenőrzésére jogosult vállalat felügyelőbizottsági tagja havi 150 ezer forintért Nógrádi a titokzatos, bécsi Európa Akadémia elnöke, tevékenysége nehezen kimutatható, de a 2014-es önkormányzati választások előtt pár nappal az akadémia rangosnak tűnő kitüntetésben részesítette Tarlós István újrainduló főpolgármestert, évekkel azelőtt pedig Szőcs Gézát, későbbi kulturális államtitkárt.
A múlt heti Magyar Narancs ezt követően bő terjedelemben értekezett Nógrádi privatizációban játszott szerepéről, KISZ- és MSZMP-tagságáról, pártokat behálózó üzleti ügyeiről.
Nos, Nógrádi keddi könyvbemutatójának kezdése előtt már 24 perccel megérkezett a K11-be, s konstatálva, hogy ilyen gyors volt, bedobta, „talán indulok az elnökválasztáson”.
A porondmester ezúttal is az erzsébetvárosi PM-es önkormányzati képviselő, Szücs Balázs volt, hogy politikailag még pikánsabb legyen az este. Aztán jött Nógrádi: „ami történt, az baromira bánt”. Majd így folytatta:
”Két hibát követtem el: egyik, hogy nem vettem föl magnóra a beszélgetést, a másik, hogy az egyetemi honlapra felkerült rektori életrajzban egy szó hülyeség és a svéd akadémia. Ott van az összes valós címem, az valamiért nem volt érdekes” – kezdte a „védekező blokkot” Nógrádi, aki becsületsértést követne el, ha elmondaná, mi volt az indexes újságíró első mondata, és különben sem tudná bizonyítani. Úgy fogalmazott, egy újságírónak joga van bármihez, de egyetemi tanárként minimális tisztességet elvárna akkor is, ha – mint mondta – kiderülne róla, hogy „egy büdös k.rva”.
Mi van a svéd akadémiával és a többivel?
Az egyetemi honlapról a sajtóban citált svéd akadémiás részt ugyanakkor az interjút készítő újságíró szerinte maga sem találta meg, méghozzá azért nem, mert egész egyszerűen valótlanság volt, bezzeg – tette hozzá a szakértő – a többi, valós (például németországi, ausztriai) titulusa nem volt az újságíró számára érdekes, ahogy az sem, hogy tíz éven át vették igénybe tanácsadói munkáját honvédelmi miniszterek itthon.
Aztán rövid sajtószemlét tartott, hogyan hülyézte le a honi balliberális sajtó azok után, hogy a megnevezett portálokon azelőtt csupa pozitív cikkek jelentek meg róla. Az Indexet azért hosszan ostorozta, mondván, 8 kérdéses levelet küldtek egy bizonyos rektornak, ezek után a válaszokról valahogy egy szó sem esett az elkészült összeállításban, amelyben az is fáj neki, hogy összefüggésbe hozták a kerítéssel csak azért, mert a kormányzati elhatározás előtt 9 nappal ő annak szükségességéről már nyilvánosan beszélt.
Fotó: Nagy Béla / Magyar Nemzet
Publikációinak számáról szólva azt mondta, az egyetemen nincs három olyan tanszékvezető, aki annyit írna, mint ő. Ha ennél is több kerülne ki a keze alól, az a tévészereplései elől venné el az időt, amit ő imád, nem mond le róla.
Egy nap, nulla pénz
Hétfői programjáról szót ejtve felsorolta: „Reggel a Kossuth Rádióban voltam, 6.30-kor az M1-en, 8 óra után az RTL-en, 11.30-kor a HM-ben tartottam egy másfél órás előadást, este pedig lementünk Győrbe egy püspökkel, ahol kétszáz diáknak tartottam előadást. Ezt mind ingyen. Ennyit a pénzről. Ezeket baromira élvezem. Olyan helyzetben vagyok, hogy háború folyik ellenem. De most még azt is megkérdeztem a könyvelőtől, a könyvek után hogy kell adóznom” – utalt az est apropójára Nógrádi.
Aztán felolvasta, mit csinált eddig idén szeptemberig: 135 tévészereplés, 162 rádiószereplés, 56 konferencia, előadás a német vezetői konferencián honorárium nélkül, hatvannál is több újságcikk, egy lapban saját rovat, külföldi előadások és médiaszereplések környező országokban, interjú rangos svájci és lengyel lapokban. Egy alkalommal az orosz tévében és a rádióban is felületet kapott. Mostanság ugyanilyen alkalmak várnak rá, Münchenben migrációs konferenciára várják, később pedig Brüsszelben is jelenése lesz. Beszámolt arról is, hogy a Fidesz és az MSZP felkérésére is tartott előadást, és tudományos szinten a TEK munkáját is segítette, mindemellett pedig PhD-kurzusokat tartott a közgázon és doktoranduszai is vannak.
Nógrádi telefonszáma majdnem egy taxis cégé
„Ennyit arról, hogy nem végzek tudományos munkát” – kerekítette le a kritikákra adott reakcióját Nógrádi, „nem érzem, hogy sarokba kellene állnom, hogy egy büdös k.rva vagyok”, ismételte meg. Rengeteg e-mailt kapott, hogy tartson ki, de Bolgár Györggyel végül – említése szerint – nem állt szóba, és nem azért, mert rosszul tudták egy ismert taxistársaságétól csak egy számjegyben különböző, majdnem „színötös” telefonszámát.
A dedikálás előtt még néhány mondatban reagált aktuális biztonságpolitikai kérdésekre és szakmai szerelmeiről (Willy Brandt XX. századi szocdem NSZK-kancellár és Talleyrand francia külügyér a XIX. századból) is beszélt, és nem rejtette véka alá abbeli véleményét, amely Magyarországon nem lesz népszerű: Merkelt most is jó taktikusnak tartja.
Kérdésekre válaszolva még beszámolt az alig létező bécsi felsőoktatási intézményről, amelynek beindulását komolyan befolyásolhatja a migránsok miatti német-osztrák esetleges határzár, de mint jósolja, 2017 elején már valódi kurzusok lehetnek Bécsben.
Perel?
Hogy mindazon dolgok miatt, amelyek miatt sérelmet érez, perelni is fog-e, nem tudja még, mivel bizonyítani tényleg nincsenek eszközei, megfutamodni viszont nem igazán szeretne.
A könyvről: a Kossuth Kiadó gondozásában megjelent, 40 év alatt a Föld körül – 1, 2, 3… kacifántos címet viselő kiadványt 2990 forintért adják a boltokban, és voltaképp egy sztorigyűjtemény az egyetemi tanár utazásairól, a „Memoár 1, 2, 3…” kibővített változata.
Fotó: Nagy Béla / Magyar Nemzet
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »