Netanyahu letartóztatását követelik a magyar kormánytól

Netanyahu letartóztatását követelik a magyar kormánytól

2025. 04. 03.

A palesztin külügyminisztérium bírálata csütörtökön Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök magyarországi látogatását , és felszólította a magyar kormányt, hogy “sürgősen adja át a hatóságoknak”.

Közleményében a külügyi tárca emlékeztetett arra, hogy Netanjahu ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) letartóztatási parancsa van érvényesen. A minisztérium közölte: Magyarország a meghívással “semmibe veszi a nemzetközi jogot, valamint a bűnös tevékenység folytatására bátorítja a Netanjahut és kormányát”.

A minisztérium egyúttal felszólította a magyar kormányt, hogy “tegyen eleget a nemzetközi jognak, igazodjon az Európai Unió politikájához, illetve a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) döntéséhez, vagyis tartóztassa le Netanjahut és adja át a hatóságoknak”.

Nemzetközi Büntetőbíróság: a részes államok kötelesek teljesíteni a bírósági letartóztatásra és átadásra határozatait

Alapvető fontosságú, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) működését biztosító Római Statútum minden részes állama eleget téve kötelezettségének nem engedi meg a kormányt, hogy be területre adjon támogatást, a bíróság nettó teljesítőképességét és átadására vonatkozó határozatát – ki Paivi Kaukoranta, a részes államok közgyűlésének (ASP) elnöke csütörtökön azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány döntött: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

Hírdetés

Paivi Kaukoranta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterhez intézett szinten az Orbán Viktor miniszterelnök által közzétett információkra hivatkozott, amelyek szerint Benjámin Netanjahu, Izrael miniszterelnöke be kíván lépni Magyarország területére.

Közölte: a közgyűlés elnöksége megjegyzi, hogy a Nemzetközi Büntetőbíró november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu ellen emberiesség elleni és háborús vádak miatt, ami az izraeli kormányfő “legalább 2023. október 8. és 2024. május 20. között” követett el.

A közgyűlés elnöksége megjegyzi továbbá, hogy a Római Statútum 86. cikkének értelmében a részes államok kötelesek teljes joghatósággal rendelkezni a bírósággal aláírt törvények kivizsgálása és üldözése során. A 89. cikk első bekezdésének értelmében az állam külön köteles teljesíteni a bíróság letartóztatását és átadásra vonatkozó határozatait – hívta fel a figyelmet.

“A bíróság azon képessége, hogy teljesítse megbízatását, attól függ, hogy az államok teljesítik-e az együttműködési kötelezettségeiket, különösen, ha az elfogatóparancs hatálya alá tartozó személyek letartóztatásáról és átadásáról van szó” – fogalmazott.

MTI

Kiemelt kép forrása az X.com

Megosztom:


Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »