Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azzal vádolta az ausztrál kormányt, hogy szította az antiszemitizmust a vasárnapi sydney-i lövöldözést megelőzően. A zsidó közösség ellen irányuló támadásnak tizenegy halálos áldozata van. A TASR erről az AFP hírügynökség jelentése alapján tájékoztatott.
„Három hónappal ezelőtt megírtam az ausztrál miniszterelnöknek, hogy az önök politikája olaj az antiszemitizmus tüzére”
utalt Netanjahu arra a levélre, amelyet még augusztusban küldött Anthony Albanesének, miután Canberra bejelentette a palesztin államiság elismerését.
„Az antiszemitizmus egy rákfene, amely akkor terjed, ha a vezetők hallgatnak és nem cselekszenek”
tette hozzá televíziós beszédében az izraeli kormányfő.
Robert Gregory, az Ausztrál Zsidó Szövetség (AJA) elnöke szerint a Bondi Beach-en történt lövöldözés „tragédia, de teljesen előre látható volt”.
nyilatkozta Gregory az AFP-nek.
Jichák Hercog izraeli államfő „zsidók elleni kegyetlen támadásnak” nevezte az incidenst, és felszólította az ausztrál hatóságokat, hogy fokozzák az antiszemitizmus elleni küzdelmet. Hasonlóan nyilatkozott Gideon Saar izraeli külügyminiszter is, aki ausztrál kollégájával, Penny Wonggal folytatott telefonbeszélgetése során sürgette Canberrát, hogy lépjen fel az antiszemitizmus felerősödése ellen.
A támadás napjának délutánjára tervezték a strandon az éves „Hanuka a tengernél” találkozót, amely a zsidó fény ünnepéről emlékezik meg. A média beszámolói szerint a Bondi Beach-en mintegy 2000 ember tartózkodott az ünneplés alatt.
A palesztin Hamász Izrael elleni, 2023. október 7-i támadása és az azt követő gázai háború óta antiszemita támadások sorozata keltett félelmet az ausztráliai zsidó közösségekben. Az ausztrál kormány Iránt tette felelőssé két korábbi támadásért, és közel négy hónapja kiutasította Teherán nagykövetét.
teraz.sk
Nyitókép forrása: sita/AP Photo/Ohad Zwigenberg
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


