Németországban megduplázódtak a gázárak

Megduplázódtak a gázárak Németországban és újabb emelés jön majd októberben, a lakosság több mint fele függ a gáztól. A fűtési rendszerek korszerűsítése nem megoldás, mivel a hideg napokon az elektromos hálózat túlterhelődhet a szakemberek szerint. A közgazdászok egy csoportja a magyar modellhez hasonló hatósági áras rendszer bevezetését javasolja.

Az Európai Unió legalább 15 százalékkal csökkentené a gázfogyasztást, Németországnak pedig valószínűleg még ennél is többet kell spórolnia, miközben a régió próbálja elhagyni az orosz gázt az ukrajnai háború miatt. A nyugat-európai országban a háztartások több mint fele gázzal fűt, így sokaknak hozott már kellemetlen levelet a posta, ahogyan a közüzemi társaságok elkezdték áthárítani a megemelkedett költségeket az ügyfeleikre – írja a Világgazdaság.

Az árak több mint kétszeresére növekedtek tavaly év vége óta.

A Vattenfall energiaóriás például kilowattoránként 0,25 eurót – 100,1 forintot – számít fel új ügyfeleinek Berlinben.

Emellett pedig októbertől a gázfogyasztóknak kilowattóránként további 0,05 eurós „szolidaritási illedéket” kell fizetniük.

A német kormány próbál megtenni minden tőle telhetőt – nyilatkozta az ARD közszolgálati műsorszolgáltatónak adott közelmúltbeli interjújában.

A pénz célja a gázimportőrök támogatása, akiknek ezután máshonnan kell drágább gázt vásárolniuk.

Németországban egy átlagos négyfős háztartás egy 100 négyzetméteres lakásban évente körülbelül 18 ezer kilowattórát használ, amely átlagosan egy havi jövedelmet tesz ki a jelenlegi gázárak mellett.

Tavaly ezért 1080 eurót (436 169 forintot) kellett fizetni, a jelenlegi árakon azonban ugyanez a fogyasztás már 3240 euróba (1 308 508 forintba) kerül, ami egy átlagos havi jövedelemnek felel meg.

Behúzták a nadrágszíjat a németek a mostani árak mellett.

Az előző év azonos időszakához képest közel 9 százalékos visszaesés figyelhető meg az eladásoknál.

Robert Habeck gazdasági miniszter azt mondta, további intézkedéseket kell hozni, amelyek enyhítenék az alacsony jövedelmű háztartásokra nehezedő nyomást, hogy a hozzáadott illeték és a megemelkedett költségek ellenére is a szegénységi küszöb felett tudjanak maradni.

Hírdetés

A hordozható radiátorokat és az elektromos fűtőtesteket már elkapkodták a  német boltok polcairól, felvásárolták az összes tűzifát, emellett hiány van például az árammal működő hőszivattyúkból, a szakemberek naptára pedig teljesen betelt, mivel hirtelen mindenki egyszerre szerette volna fejleszteni, korszerűsíteni fűtési rendszerét.

A technikusok fel is hívták a fogyasztók figyelmét, hogy még ha akár minden háztartás is áttérne valamilyen energiahatékony, nem gázzal működő fűtési rendszerre, a helyi hálózatok túlterhelődhetnek a hideg napokon, mivel nem erre tervezték őket.

Habeck hónapok óta energiatakarékosságra szólítja fel a polgárokat. Bár a villamos energia több mint 40 százaléka szél- és napenergiából származik, 14 százalékát még mindig gázzal állítják elő.

Alsó-Szászország fővárosa, Hannover volt az egyik első német település, amely átfogó energiatakarékossági tervet mutatott be.

 

A következő fűtési időszakban az önkormányzati épületekben a szobahőmérséklet maximum 20 fok, a műszaki és raktárhelyiségekben pedig 10 és 15 fok között lehet. Továbbá lekapcsolják a látványosságok megvilágítását, valamint elzárják a nyilvános szökőkutakat, akárcsak a meleg vizet az uszodák és a tornatermek zuhanyzóiban.

Nehéz lenne ellenőrizni a fogyasztókat

A magánháztartások Németország teljes gázfogyasztásának közel harmadát teszik ki, a Deutsche Welle hírportál szerint nehéz lesz előírni a kolátozó intézkedéseket, mivel a lakosokat törvény védi.

A gazdasági miniszter így csak javasolni tudta, hogy rövidebb ideig fürödjenek hidegebb vízzel, ne fűtsék annyira a lakásokat, valamint esetlegesen az otthoni medencék vizét se melegítsék fel. Ugyanakkor megjegyezte, hogy kötelező jelleggel mindezt nem tudja előírni, mert nehéz lenne ellenőrizni.

Nem hiszem, hogy a rendőrség felkeresi a medencetulajdonosokat, hogy megmérje a víz hőmérsékletét – mondta Habeck.

Egy 41 közgazdászból álló tudományos tanácsadó testület is figyelmeztette Habecket, hogy tanácsai nem sok eredményt hozhatnak.

Ehelyett a testület azt javasolta, hogy a gázpiacot úgy szabályozzák, hogy a fogyasztók az előző évi fogyasztásuk bizonyos százalékát hatósági áron kapják meg, az ezen felüli fogyasztásért pedig lényegesen magasabb árat fizessenek, ami miatt már elgondolkoznak a takarékoskodáson.

Zavargások is lehetnek ősszel

A Covid–19-járvány újabb variánsainak terjedése várható ősszel, így sok vállalat ösztönözheti az alkalmazottakat, hogy ismét otthonról dolgozzanak. Viszont a munkavállalók további támogatást kérhetnek a vállalatoktól, mivel az otthoni munkavégzés miatt tovább emelkedhet a rezsiköltségük.

Akár zavargások is kitörhetnek, ha a németek téli fűtésszámlái hirtelen és drasztikusan megemelkednek – figyelmeztetett Olaf Scholz kancellár.

 

 


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »