Németország atomkatasztrófától tart. Milliós nagyságrendben vásárolja a jódtablettákat

Németország atomkatasztrófától tart. Milliós nagyságrendben vásárolja a jódtablettákat

Németország nemrég 190 millió darab jódtablettát rendelt meg egy „esetleges” atomkatasztrófa hatásainak kezelésére. A dolog érdekessége, hogy a németek nem saját atomreaktoraik, hanem a szomszédos országok erőművei miatt aggódnak.

Németországban ugyanis 2022-ben leállítják az utolsó atomerőművet is. A nukleáris energia gyártását a németek a fukusimai atomkatasztrófa után nem sokkal kezdték el felszámolni, Angela Merkel kezdeményezésére. Persze a helyzet elég ellentmondásos: az felhasznált elektromos energia zömét Franciaországtól vásárolják – ők pedig atomerőművekben termelik az áramot.

A most nagy mennyiségben vásárolt jódtabletták csökkentik a sugárbetegség emberi szervezetre gyakorolt hatásait. 8,4 millió tablettát a német Sugárzásvédelmi Szövetségi Hivatal vásárolt meg. Ez a szám azért feltűnő, mert saját készleteinek négyszereséről van szó.

Külső tényezők miatt aggódnak

A Sugárzásvédelmi Bizottság, amely a mindenkori német kormány egyik tanácsadó szerve is, úgy véli, hogy nukleáris katasztrófa bekövetkezte esetén a több mint 80 millió lakosú Németországban jód tablettát juttatnának minden gyereknek, fiatalnak és terhes nőnek.

A tanácsadó testület szerint a katasztrófa veszélye nem „helyi jellegű”, hanem a szomszédos országból érkezhet. A Bizottság elnöke, Wolfgang Müller azonban nem zárja ki, hogy a német reaktorok leállítása során is következhet be kisebb baleset – de nem számolnák radioaktivitás felszabadulásával.

Müller sokkal jobban aggódik a belga, francia és svájci, valamint a cseh és svéd atomerőművek miatt.

Hírdetés

„Ha valami történik ezekben az országokban, meg kell védenünk a német lakosságot”

fogalmazott.

Kiöregedett és veszélyes atomerőművek terhelik a francia-német kapcsolatokat

Nem csak a németek

Németországban egyes régiókban eddig is nagy volt a félelem az esetlegesen bekövetkező atomerőmű-balesetektől. A Németország nyugati csücskében lévő Aachen városa két évvel ezelőtt elővigyázatosságból jódtablettákat osztott szét a német-belga határ túloldalán lévő Tihange atomerőmű „veszélyes” állapota miatt. A jódtablettákat a 45 év alattiak körében osztották szét. A lépést sokan szándékos pánikkeltésként értékelték.

Müller azonban a feltűnően nagy jódtabletta rendelések kapcsán nem lát okot a pánikra. Szerinte ez csak elővigyázatosság, tekintve, hogy a szomszédos országokban és évekig fognak működ az atomreaktorok.

Nem a németek az egyedüliek, akik jódtablettákat halmoznak fel. Az AP hírügynökség közlése szerint néhány nappal ezelőtt a litván kormány is 4 millió jódtablettát vásárolt, mert a szomszédos Fehéroroszországban új atomreaktort indítottak be.

Litvánia 2009-ben zárta be utolsó atomerőművét, azóta importra szorul, többek között Fehéroroszországtól is vásárolt. A határ közelében lévő új reaktor beindításának hírére azonban már nem hajlandó áramot vásárolni délkeleti szomszédjától.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »