Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint nem volt olyan beszállító, amelyik elengedte volna a vele szemben fennálló kórházi tartozás 20 százalékát, néhány százalékos engedményeket azonban többen is tettek.
Egy héttel ezelőtt beszélt a Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kórházi adósságról. A tárcavezető akkor azt mondta: megnézik, mi az, ami valóban forráshiányból, és mi az, ami a menedzsment hibájából keletkezett. „Százmillió alatti tartozásokat most fizetjük ki, illetve lehet, hogy ez részben már múltidő is, ahol egyértelmű és megalapozott a követelés – fogalmazott. – A nagy beszállítókkal tárgyal még a kormány.”
A kormány korábban azzal az ajánlattal állt elő, hogy akkor fizeti ki a beszállítókat, ha azok lemondanak a tőkekövetelésük 20 százalékáról – nyilatkozta az InfoRádiónak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. „Ahogy mentek előre a tárgyalások, és látta a kormány, hogy ez a cégek számára elfogadhatatlan ajánlat, a tárgyalódelegáció hozzáállása is változott. Tulajdonképpen abban az irányban, hogy bármilyen felajánlásnak örültek és szívesen fogadtak.
Nyilván a 20 százalékot senki sem fogadta el, az én információim és számításaim szerint a cégek legfeljebb 10 százaléka mondhatott le, 1-2 százaléknyi tőkekövetelésről
– tette hozzá.
A főtitkár szerint a kormány így egy-két milliárd forintot spórolhatott meg. „Ugye a 98 cég, amellyel tárgyalt a kormány, 49 milliárd forint követeléssel rendelkezett 2019. december 31-én. A fennmaradó 19 milliárdot azok a cégek képviselték, amelyeknek százmillió forintnál alacsonyabb lejárt követelésük volt. Vagyis a tavaly év végi egészségügyi intézményrendszerrel szemben fennálló lejárt követelése a cégeknek összesen 67,7 milliárd volt” – sorolta a szakember.
Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint jó irány, hogy a minisztériumoknak intézkedéseket kell kidolgozniuk annak érdekében, hogy ne keletkezhessenek újabb kórházi adósságok.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »