Az amerikai elnökválasztáson leadott összes szavazatot meg kell számlálni – jelentette ki a német alkancellár szerdán Berlinben.
Olaf Scholz elmondta, hogy az amerikaiak ugyan szavaztak következő elnökükről, de a választási rendszer annyira összetett, hogy egyelőre nem tudni, ki nyeri el a tisztséget.
Akárhogy is lesz, egy „demokratikus választás” esetében ragaszkodni kell ahhoz, hogy a választási folyamatot teljes egészében lebonyolítsák, „ami azt jelenti, hogy a választás akkor ér véget, amikor az összes szavazatot megszámlálták”
– mondta a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa.
Olaf Scholz – aki a pénzügyminisztériumot vezeti Angela Merkel kancellár kormányában és az euróövezeti pénzügyminiszterek videokonferenciája előtt nyilatkozott – hangsúlyozta, hogy hazáját „a közös értékek, és a demokráciáról és a jogról alkotott felfogás” is összeköti az Egyesült Államokkal.
Hozzátette, hogy soha nem felejtik el a második világháború utáni „demokratikus újjáépítéshez” és az ország újraegyesítéséhez adott döntő jelentőségű amerikai hozzájárulást. A Németországban amerikai segítséggel megvalósított demokrácia révén kialakult elkötelezettség révén „mindig is azok oldalán állunk, akik kiállnak a szabadságért, a szabályokon és értékeken nyugvó világrendért és a multilateralizmusért” – mondta az alkancellár.
Hozzátette, hogy Donald Trump fellépése „alkotmányos válság” kialakulásához vezethet és „robbanékony helyzetet” idézhet elő, ami „felettébb nyugtalanító”. Változó élességű bírálatot fogalmaztak meg a szövetségi parlament (Bundestag) ellenzéki oldaláról is.
A legnagyobb ellenzéki párt, a CDU és a legkisebb kormánypárt, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségétől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) társelnöke, Jörg Meuthen az ARD országos közszolgálati televízió beszámolója szerint azt mondta, hogy Donald Trump urnazárás utáni megnyilvánulása „bosszantó”.
Az SPD-tól balra álló Baloldal (Die Linke) egyik legtekintélyesebb politikua, Gregor Gysi a ZDF-nek úgy vélte, hogy Donald Trump kijelentése a választás eredményéről „antidemokratikus”, és a jelölt szándéka „az emberek feltüzelése”.
Christian Lindner, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) elnöke ugyancsak a ZDF-nek azt mondta, hogy a republikánus jelölt az urnazárás után tanusított magatartásával szakított az amerikai demokrácia „hagyományaival és szabályaival”.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »