„Nem vagyok bosszúálló, de jogom van tudni, miért lőttek le” – Robert Fico évfordulós beszéde Nyitrabányán

„Nem vagyok bosszúálló, de jogom van tudni, miért lőttek le” – Robert Fico évfordulós beszéde Nyitrabányán

Nyitókép: SITA

Egy évvel az ellene elkövetett pisztolyos merénylet után visszatért a tett helyszínére a szlovák kormányfő. Robert Fico személyes hangvételű beszédében a gyűlöletkeltést és a liberális médiát okolta a támadásért.

2025. május 15-én, az ellene elkövetett merénylet első évfordulóján Robert Fico miniszterelnök visszatért Nyitrabányára, ahol 2024-ben egy fegyveres támadás során Juraj Cintula életveszélyesen megsebesítette. A megemlékezésen elhangzott beszédében Fico élesen bírálta a politikai ellenzéket, a sajtót és a „liberális gyűlöletipart”, amely szerinte közvetve felelős a támadásért.

Nem egy őrült tettének tartja a merényletet

A beszéd egyik legerősebb állítása az volt, hogy Fico nem véletlenszerű, őrült tettként értelmezi a lövéseket, melyeket kapott.

„Tudom, hogy nem egy őrült ember tettét kellett elszenvednem, hanem egy tudatos, előkészített politikai gyilkossági kísérlet áldozata vagyok.”

A kormányfő szerint a merénylet egy hosszú politikai lejáratókampány eredménye volt, amelyben szerinte újságírók, aktivisták, ügyészek és ellenzéki politikusok is részt vettek.

Jogom van tudni, miért lőttek le

Fico hangsúlyozta: nem bosszút akar, hanem válaszokat a kérdéseire.

„Nem vagyok bosszúálló ember, de jogom van tudni, miért lőttek le.”

Azt mondta, szeretné nevezni azokat, akik szerinte felelősek a társadalmi gyűlöletkeltésért, és azokat is, akik „közvetve maguk is fegyvert fogták rám”.

A liberális média és ellenzék célkeresztben

A beszédben külön nevesítés nélkül, de élesen kritizálta a szlovák liberális médiát és az ellenzéket, amiért szerinte sem az együttérzés, sem az elhatárolódás gesztusát nem tanúsították:

„Egy szó nem sok, de annyit sem hallottunk tőlük arról, hogy sajnálják, hogy valaki fegyvert fogott egy miniszterelnökre”

– panaszolta.

Hírdetés

Fico azt állítja, hogy politikai ellenfelei az eset után inkább gúnyolódtak vagy hallgattak, minthogy emberséget mutattak volna.

„Ez a gyűlölet majdnem elvette az életem”

– mutatott rá.

A miniszterelnök szerint Szlovákiában az elmúlt években olyan légkör alakult ki, ahol a politikai verseny helyét a gyűlölet vette át:

„Szlovákiában ma nem a pártok közti verseny dönt, hanem az, hogy ki tud nagyobbat ütni”

– fogalmazott.

Azt is kijelentette, hogy a támadás nemcsak ellene, hanem a demokratikus rendszer biztonsága ellen is irányult.

Hála és hit a túlélés után

Fico beszéde végén megköszönte azoknak a támogatását, akik a támadás után mellette álltak:

„Köszönöm, hogy életben vagyok, és köszönöm azoknak, akik hittek bennem”

– mondta.

Úgy fogalmazott, hogy ez a hit segítette át a felépülésen, és ez ad motivációt számára a további politikai küzdelemhez.

Megpróbál megbocsátani, de nem felejt

Beszéde zárásaként ezt mondta:

„Megpróbálok megbocsátani, de nem tudok elfelejteni. Mert ha elfelejtjük, akkor újra megtörténhet”   – foglalta össze.  

Lezárva ezzel saját történetét, egyúttal figyelmeztetést is küldve a társadalomnak, miszerint a politikai gyűlölet veszélyes, és nem maradhat következmények nélkül.

Robert Fico nyitrabányai beszéde egyszerre volt személyes és politikai töltetű: felidézte a merénylet utáni fájdalmat, a kórházban töltött időt, ugyanakkor világos célokat is megfogalmazott. Megígérte a Smer támogatóinak és tagjainak, hogy pártja hatodszor is megnyeri a választásokat, amennyiben kellően erősek lesznek hozzá. Beszélt a megbékélésről is, miközben a felelősség kérdését sem kerülte el, amivel viszonylag hatékonyan volt képes tematizálni a szlovákiai közélet egyik legdrámaibb ügyét.

Kérdés, hogy beszéde segít-e a társadalmi feszültségek oldásában – vagy épp új frontokat nyit.

Fico beszéde a 48. perctől következik:

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »