Szlovákiában az átlagéletkor 76,6 év, de a többi európai országban négy évvel több. A lengyelek, a horvátok és a csehek is tovább élnek mint mi, s az európai átlag fölött vannak a nyugat-európai országokon kívül a szlovénok is.
Nálunk legtöbb embernek szív- és érproblémája van. Emiatt kerülnek legtöbben kórházba.
„Míg az elmúlt 10 évben hozzávetőlegesen ugyanannyi beteget kezeltek kórházban agyi érkatasztrófa miatt, a krónikus ischémiás szívbetegségben szenvedők közül kevesebben szorultak kórházi kezelésre, krónikus szívelégtelenség következtében viszont csaknem kétszer annyian” – mondta dr. Eva Goncalvesová kardiológus főorvos. Hasonlóan, mint az európai országokban, Szlovákiában is legtöbben szív- és érrendszeri betegségben halnak meg.
Míg 2005-ben 9060 beteg került kórházba krónikus szívelégtelenség miatt, 2016-ban ez már több mint 22 ezer volt. A nem éppen kedvező statisztika a halálozás számára is érvényes. 2005-ben Szlovákiában 1267 beteg halt meg szívelégtelenségben, 2016ban pedig már 2500. „Ki merem jelenteni, hogy a krónikus szívelégtelenség jelenleg a kardiológia legnagyobb kihívása, és ezért megfelelő figyelmet kell neki szentelni, mégpedig a tünetek felismerésétől a betegek korai szűrésén át a kezelés mielőbbi megkezdéséig” – tette hozzá. „A beteg éjszaka felébred, mert nem kap levegőt. Abban a hitben él, hogy ez a tünet az öregedés normális része, pedig nem erről van szó. Valósznű, hogy valamilyen szívproblémája van” – figyelmeztetett dr. Roman Margóczy kardiológus.
Krónikus szívelégtelenség akkor alakul ki, amikor a szív nem tudja a szervezet szöveteit megfelelő mennyiségű oxigénnel ellátni. Hosszan tartó betegségről van szó, ami rokkantsághoz vezet. A betegek körében magas a halandóság. Az állandó légszomj miatt a testüregekben és a szövetekben folyadék gyülemlik fel. Jellegzetes tünete a kapkodó légzés, a végtagok, főleg a boka megduzzadása, általános gyengeség és fáradtság, gyors pulzus és étvágytalanság,
„A betegek túlélési esélye nagyon kicsi. Ötven százalékuk öt éven belül meghal. Szlovákia lakosságának többsége nem ismeri a szívelégtelenség tüneteit, és gyakran az infarktus tüneteivel téveszti össze. A Szlovák Kardiológiai Társaság 2015-ben végzett felmérése szerint, amelyben 504 beteg vett részt, a megkérdezettek 81 százaléka azt gondolja, hogy szívelégtelenségre mellkasi nyomás és fájdalom jellemző. Csak a megkérdeztettek 31 százaléka gondolja, hogy a lábszárdagadás is erre a szívbetegségre utalhat” – tette hozzá a szakember.
A Hlas nášho srdca betegszervezet nemrég Červené ponožky névvel országos kampányt indított azért, hogy az emberek tájékozottabbak legyenek, hogy még többet tudjanak a krónikus szívelégtelenségről.
Ha olvasóink is szeretnék kifejezni együttérzésüket a több mint 100 ezer szlovákiai beteggel, április 29 és május 6-a között húzzannak piros zoknit. (kovács)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »