Világszerte több mint 2,25 milliárd csésze kávét fogyasztunk el napi szinten – de nem ez az egyetlen érdekes tény a népszerű itallal kapcsolatban.
Ha azért iszunk kávét, hogy felébresszen és felfrissítsen, akkor érdemes kiválasztani a megfelelő időpontot a fogyasztásához, amelyet érdemes a szervezet kortizolszintjéhez igazítani. A kortizol nevű stresszhormon szintje a szervezetben reggel 8 és 9, déli 12 és 13, majd délután 17.30 és 18.30 között a legmagasabb. Kávét olyankor érdemes inni, mikor a kortizolszint kevésbé magas, illetve az utolsó „csúcspont” után már inkább hanyagolni kell, hogy ne zavarjon bele az éjszakai alvásunkba – írja a Házipatika.com.
Legyünk óvatosak a kávéval, ha valamilyen gyógyszert szedünk, mert a koffein bizonyos fajták, például az érzéstelenítők és a fájdalomcsillapítók hatását is fokozhatja.
A frissen őrölt kávé, ha nem főzzük le, 15 perc után már egészen más ízű lesz, illetve elveszíti az aromáját. Éppen ezért érdemes a kávészemek megőrlése után minél gyorsabban meg is főzni az italt.
Egy kiló kávé betakarításához két teljes kávéfa/cserje termésére szükség van. Az első betakarítás a növény 3 éves korában lehetséges.
Afrikában az őslakosok állati zsírral keverték össze az összetört kávéterméseket, pasztává elegyítették, és kis golyókat gyúrtak belőle, amelyeket akkor fogyasztottak, ha extra energiára volt szükségük.
Edzések, komolyabb versenyek előtt jól jöhet egy csésze erős fekete, mivel a koffein bizonyítottan fokozza a teljesítményt, átmenetileg megemeli az adrenalinszintet, és zsírsavakat szabadít fel a szövetekből.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »