Egy ideje már világos, hogy Robert Fico (Smer) kormányfő progresszivizmus elleni gátemelése nem csak hogy nem működik, de az idológiai kérdések valósággal szétfeszítik a kormánykoalíciót. Ennek a folyamatnak az egyik főszereplője és katalizátora a HLAS szivárványos tanácsadókkal körbevett oktatásügyi minisztere, Tomáš Drucker, aki most Branislav Gröhling (SaS-es pártelnök) javaslatát porolta le és vezetné be az alap- és középiskolák számára. Ennek lényege, hogy az említett iskolák kötelesek lennének a okmányokat, például a bizonyítványt, újra kiállítani női nemben, ha azt egy nemváltoztatáson áteső férfi kérvényezi.
Ahogy arra a Štandard szlovák konzervatív hírportál is felhívja a figyelmet, hasonló kötelezettsége a főiskolai intézményeknek már van, és nem a progresszívok vezették be, hanem 2018-ban Peter Pellegrini kormánya.
Drucker mostani terveit eredetileg 2021-ben, amikor az SaS akkori alelnöke, Branislav Grögling oktatási miniszter fogalmazta meg, ám azt az akkori kormány – főleg az OĽANO és az SaS között feszülő kibékíthetetlen ellentétek miatt – nem fogadta el. Ráadásul két petíció is indult a javaslat ellen, az egyiket a Szövetség a Családért civil szervezet, a másikat az Emberi Jogok és Családpolitika Intézete indította. A két szervezet nem kevesebbet állított, minthogy a javaslat okirathamisításra kötelezné az iskolákat:
írta akkor a Szövetség a Családért szervezet vezetője, Anton Chromík.
Drucker állhatatosan provokálja a közvéleményt
A Štandard nyilatkozatot kért az oktatási minisztertől, aki „határozottan elutasította, hogy okirathamisításról lenne szó”, vagyis foggal-körömmel ragaszkodik a változtatás bevezetéséhez.
Drucker egyúttal arra hivatkozik, hogy Róbert Dobrovodský ombudsmun (2022-ben az akkor már csak volt OĽANO-s politikus, Katarína Hatráková jelölte a tisztségbe) 2023-as és 2024-es jelentésében leszögezte, hogy „a iskolai végzettséggel kapcsolatos okiratok kiadása megváltozott névvel és megváltozott nemmel, összhangban van a nemzetközi emberjogi normákkal. Dobrovodský sürgette az oktatási minisztériumot, hogy mihamarabb vezesse be ezt a lehetőséget az iskolákon.
Drucker másik érvében egy bírósági döntést emleget fel, mikor 2021-ben egy járásbíróság kötelezett egy középiskolát, hogy egy nemét megváltoztató nőnek férfi nemben megírt igazolást adjon ki a középiskola befejezéséről. (Kiemeljük, hogy Szlovákiában az ilyen precedensek nem kötelező érvényűek a későbbi bírósági döntéseknél – a szerk.)
Ködösít a Smer is
A Smer sem azt a választ adta, amire az átlag választó Robert Fico kormányfő reotikájából számítana. Erik Kaliňák miniszterelnöki tanácsadó a Štandardnak csak azt kifogásolta, hogy az oktatási tárca nem veszi figyelembe a személyes adatok anyakönyvi hivatalban történő megváltoztatásának kötelező jellegére.
Ugyanakkor Kaliňák sem említette egy szóval sem, hogy okirathamisítás vagy a valóság elferdítése lenne a nemváltás miatti okiratcsere kérvényezése.
A Főügyészség szintén kitérő választ adott.
Miért nem szabadna eltérni a valóságtól
A nemváltás kérdése az iskolai okiratok kapcsán nem csak ideológiai-kulturpolitikai kérdés. Az iskoláknak később a munkáltatóknak fontos tudnia, hogy az illető nő-e vagy férfi.
Két általános tényt érdemes kiemelni: az egyik, hogy nők fájdalomküszöbe messze meghaladja a férfiakét, ugyanakkor a férfiak izomtömege átlagban harmadával nagyobb a nőkénél.
Gyakorlati szempontok is bőven akadnak: a katolikus papi szemináriumokat csak a férfiak látogathatják. A testnevelés szakos főiskolákon eltérő elvárásokat állítanak a férfiakkal és nőkkel szemben, a már fentebb említett izomtömeg-különbségből adódóan.
A valódi, biológiai nem eltitkolása a munkáltatónak is problémát jelenthet, annak ugyanis szakma és munkakörnyezet függvényében kötelező bizonyos munka-, egészség- é életvédelmi előírásokat betartania. Ehhez pedig a valódi nem ismerete nélkülözhetetlen információ. Nem beszélve a szexuális zaklatások megelőzéséről, ahol a munkáltató is elővehetik, ha egy magát nőnek valló férfi zaklatja munkahelyén a valódi, biológiai nőket.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »