Nehezen állt össze Nyitra megye költségvetésre, de elégedettek vele Vataščin Péter2023. 12. 11., h – 18:57 Nyitra |
Több szektorban, így a közlekedésfejlesztés vagy a szociálpolitika terén néhány képviselő kevesellte a tervezett összegeket. Ugyanakkor a megyevezetés arra számít, 2024-ben a javuló pénzügyi helyzet lehetővé teszi majd a szűkösebbre tervezett kiadások bővítését.
A bevételek, ill. kiadások teljes összege 273.068.918 eurót tesz ki a végül jóváhagyott költségvetési tervezetben. Ami a folyó bevételeket illeti, azok összértéke 251.240.396 euró. Ez 4.680.350-nel kevesebb az idei összegnél.
A tervezetet bemutató Peter Privalinec, a megyei hivatal igazgatója rámutatott, hogy a költségvetést a pénzügyi tárca 2023 júniusi adó-előrejelzése alapján állították össze, amely prognózis a megye számára egyelőre „kedvezőtlen”, mivel az nagyban függ az adóbevételek alakulásától. A tervezetben látható számokat jelentősen befolyásolta az adóbónusz szerepe, a kötelező kiadások emelkedése (elsősorban a valorizáció miatt), valamint a mérséklődő, de még mindig jelenlevő infláció, s a visszatérítendő támogatások törlesztése. Fontos körülmény még Privalinec szerint, hogy 2022-ben és 2023-ban törvényi kivétel vonatkozott a tartalékalapokra. Az ebben levő összegeket ugyanis a folyó kiadásokra is lehetett fordítani, ám ez a lehetőség 2024-gyel megszűnik.
A kiadások oldalán nagyon figyelmesen fogtak a folyó és tőkejellegű tételek korrigálásához, ugyanis 20 millió euróval haladták meg a kérelmek a rendelkezésre álló bevételi keretet. Ami a tőkejellegű kiadásokat illeti, figyelembe vették, hogy ebből a kategóriából mely összegeket nem használták fel idén, s ezeket beszámították a 2024-es tervbe – ám ezen a ponton számoltak azzal is, hogy 4 millió eurót tesz ki majd a megye éves hiteltörlesztése. Emiatt a már érvényes szerződésekkel rendelkező, ill. a közbeszerzéseken jelenleg áteső vagy átesett befektetéseket kaptak prioritást. Így kevés szabadon felhasználható pénze marad a megyének, de azokból – vagyis saját forrásból – új beruházásokat is megvalósíthatnak.
„Ahogyan látható, a költségvetés nagyon nehezen állt össze – s nemcsak nálunk. A teljes helyzet felvázolásának érdekében óvatosan érinteném a többi megyei önkormányzatot is. Vannak információink idén novemberből, de nem fogom megnevezni a megyéket, mert az nem illő, viszont utalok a költségvetésükre. Vannak olyan megyei önkormányzatok, ahol a tőkejellegű kiadásokat csak hitelekből tudják lefedni, semmilyen saját forrásuk nincs, míg nekünk van. Ugyancsak nem kerül sor semmilyen új befektetésre, s ami még rosszabb, egyes helyzetekben hiányoznak az eredeti kompetenciákhoz szükséges pénzeszközök, amelyek nekünk teljes mértékben le vannak fedve” – magyarázta Privalinec. Úgy látja, 2024 nem fogja meglepni a megyét, vagy ha igen, akkor csak kellemesen, ugyanis az említett júniusi prognózishoz képest jobb pénzügyi kilátásokra számítanak.
Branislav Becík (Hlas), Nyitra megye elnöke a kontextussal kapcsolatban hozzáfűzte, mindenki tanúja lehet annak, hogy az önkormányzatoknak „szó szerint varázsolniuk kell” ahhoz, hogy a 2024-es költségvetésük kiegyenlített legyen, ugyanakkor az azt követő két évet ő is kedvezőbbnek látja.
A képviselők komolyabb kifogásokkal nem éltek a vita során – s ez még akkor is így volt, ha hiányoltak valamit a tervezetből. Alapvetően a közlekedés és a szociális szolgáltatások terén látnának szívesen több megyei elkülönített forrást. Maroš Kéry (Smer, SNS) például dicsérte a megye elmúlt évekbeli gazdálkodását. Ő is hangsúlyozta, hogy a júniusi prognózis figyelembevétele azt jelenti, hogy „nagyon konzervatív” a költségvetés, ami utóbb „kellemes meglepetést” okozhat. Ugyanakkor rendkívüli módon hiányolta, hogy a tőkejellegű kiadásoknál 0 euró szerepel a közlekedésfejlesztésnél.
Farkas Iván (Magyar Szövetség) elégedettségének adott hangot, szerinte ugyanis jól kidolgozott a 200 oldalas anyag, amelyek valós számokkal dolgoztak. Többek között még elmondta, frakciójuk megvárja a 2023-as év zárását, s ha a várakozásaiknak megfelelően többlet alakul ki, akkor saját javaslatokat tesznek majd – például épp a Maroš Kéry által hiányolt programokra lehet majd további összegket fordítani.
Monika Kolejaková (KDH) is értékelte a költségvetési tervezet mögött megbúvó „filozófiát”, amelyet szerinte a jövőben majd magasabb szintre kéne emelni. Tekintettel az egyre jobban öregedő társadalomra, ő olyan projekteket látna szívesen a megye részéről, amelyek valamilyen módon az egészségesen megélt időskort segítik elő. Martina Holečková (KDH) megyei alelnök ezzel kapcsolatban elmondta, hogy szociális oldalon nagy hiányosságokat tapasztalnak, s hiszi, hogy jövőre ezek az intézmények is nagyobb figyelmet kapnak.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »