“Afganisztánt idestova negyven éve uralja háború és bizonytalanság, a fővárosban egymást érik az öngyilkos támadások, soha nem tudhatja senki, hogy a nap végén élve tér-e haza otthonába. Az átlagpolgár, sőt a döntéshozók nagy része is biztos benne, hogy a regionális és a nemzetközi hatalmak felelősek a véget nem érő támadásokért. Van egyáltalán remény a békére? És az afgán hadsereg – a külföldi csapatokkal karöltve – képes lesz fenntartani a biztonságot?
A kabuli hétköznapok látszólag ugyanolyanok, mint bárhol máshol. És mégsem. Bármikor lecsaphat egy öngyilkos merénylő. Bárhol. Csak 2017-ben több mint tízezer civil halt meg vagy sebesült meg, sok százan Kabulban.
Április 22-én egy választási nyilvántartó központban történt merénylet: 63-an haltak meg és több mint százan sebesültek meg. Stábunk egy hónappal később forgatott ott.
„Darabokra tépte a testeket a robbanás. Az, amit ott a falon lát, nem más mint húscafatok” – mondta egy helybéli.
Amrullah Szaleh, az afgán titkosszolgálat egykori feje a jelen keserű valóságáról beszélt.
„A vérontás itt teljesen mást jelent mint a nyugati világban. Európában például, ha valakit leszúrnak az már a címlapokon van. Ha ugyanazon a napon száz embert megölnek Afganisztánban, az nincs a hírek élén” – magyarázta.
Afganisztánban a bizonytalanságért a tálibok felelősek, akik arra várnak, hogy megalapítsák államukat, az Afgán Iszlamista Köztársaságot, és ehhez konfliktusokon és öngyilkos merényleteken keresztül vezet az út.
Afganisztánban sokan Pakisztánt vádolják azzal, hogy támogatja őket. Amrullah Szaleh meglehetősen határozott és erős véleményének hangot is adott.
“Véleményünk szerint a pakisztáni kormány maga a Gonosz. A szó szoros értelmében maga a Sátán”– jelentette ki.
Pakisztán érdekeltsége az afgán politikában vitathatatlan, de Iszlamabad ezt határozottan visszautasítja, állítása szerint ők maguk is a terrorizmus áldozatai.
Bármi is okozza a konfliktust, a valóság az, afgán civilek tömegei szenvednek, és a béke csupán álom abban az országban, amelyet több mint negyven éve sújt fegyveres konfliktus.
„Az afgán emberek leghőbb vágya, hogy béke legyen. Sajnos a kabuli kormány békeüzenetét a tálibok rendre visszadobják. Én hiszek benne, hogy egyszer béke lesz az országban. Az afgán emberek abszolút többsége egyszer s mindenkorra szakítana a háborúval” – mondta Abdullah Abdullah, az ország kormányfője.
És hogy képesek lesznek-e a biztonsági erők arra, hogy megvédjék az országot, megteremtsék majd fenntartsák a biztonságot? A hadsereg több tagja optimista.
“Természetesen igen. Tökéletesen kiképeztek bennünket. Ha a külföldi támogatóink ki is vonulnak, képesek leszünk fenntartani a rendet” – fogalmazott egyikük.
“Mevédjük magunkat, egy egységes országot varázsolunk Afganisztánból” – hangzott egy másik a katona véleménye.
“Mindenki, aki terrorizálja a nemzetet, aki megzavarja az emberek békés létét, bárhol legyen is, a hadsereg megtalálja és likvidálja” – ígérte Noorestani ezredes.
Euronews
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »