Újabb csalási kísérlet jelent meg Szlovákiában, ezúttal az Alza nevével élnek vissza az online bűnözők. A Facebookon terjesztett posztjaik szerint az internetes áruház most 1,95 euróért „kénytelen” árusítani iPhone 13 Pro okostelefonokat és Samsung okostévéket – írja a Žive.sk portál.
Természetesen ebből semmi sem igaz, de sokan megosztják a posztot, a hiszékenység sok száz euróba kerülhet – és sem az iPhone, sem pedig a Samsung okostévé nem érkezik meg. A „vonzó ajánlatot számos Facebook-csoport terjeszti, szinte futótűzként terjed a sok megosztás miatt. Két verzió fut, az egyik azt állítja, hogy az internetes áruháznak azért kell 1,95 euróért árusítania az Apple iPhone 13 Pro okostelefonokat, mert büntetést kapott a hatóságoktól az illegális beszerzés miatt. A másik verzió hasonló valótlanságot állít, ez esetben egy Samsung QLED okostévével kapcsolatban, itt azt állítják, hogy az olcsóság oka: „hiba a vámellenőrzés során”, vagy egy másik opció, mely szerint bíróság kötelezte az Alzát, hogy 1,95 euróért árusítsa a készülékeket.
Bár a csalási kísérletek alapvetően azonosak, abban különböznek, hogy milyen módon próbálják meggyőzni a potenciális áldozatot a vásárlásról. Az iPhone-ajánlat az Alza oldal másolását választotta. Az FB-hirdetésre kattintva az áldozatot egy Alza-logóval ellátott weboldalra irányítják át, amely még nem a webáruház másolata. Inkább tekinthető egy speciális akciós aloldalnak – mégis az ilyen típusú átverések tipikus megjelenését használja.
Az áldozat látja a kínált terméket és egy rövid online kérdőívet, amelyben néhány kérdésre kell válaszolnia, majd egy olyan játékot kell játszaniuk, amelynek során csomagokat kell kinyitniuk. 3 próbálkozása van, és meg kell találnia egy csomagot iPhone-okkal. Természetesen az egyik próbálkozás mindig helyes lesz, függetlenül attól, hogy a „vásárló” melyik csomagot választja.
Ezt követően az áldozatot már átirányítják a webáruház koppintott oldalára, amelyen nagy betűkkel hirdetik, hogy az alapár 1 099,95 euró, ám a „nyertes” ügyfél számára csak 1,95 euró, ingyenes szállítással. Bár az oldal nem teljesen meggyőző másolata az Alza-nak, elég ahhoz, hogy megtévessze a figyelmetlenebb vásárlót. Ugyanakkor, ha valakinek van felhasználói fiókja az internetes áruház oldalán, felfigyelhet rá, hogy ez a tranzakció nem jelenik meg a profiljában, ami gyanút kelthet.
Az okostévécsalások kissé más módszert alkalmaznak. Az első szakasz azonos – egy kérdőíves oldal és egy csomagjáték. Az átverési kampány azonban azt kommunikálja, hogy a vásárlási folyamat a partner weboldalán keresztül zajlik. Az ügyfelet egy későbbi szakaszban átirányítják erre, és a csalók remélik, hogy ez nem kelt gyanút a potenciális áldozatban.
A csalók mindkét esetben 1,95 eurós online bankkártyás fizetést kérnek. Az átverés azonban nem csak arról szól, hogy a vásárló nem kapja meg az ígért árut, és egyúttal két eurót is veszít. A kezdeti „alacsony ár” valójában egy belépési díj egy ismeretlen szolgáltatásba, amely ezt követően folyamatosan vonja le a tagsági díjat, amíg az áldozat észre nem veszi.
A Samsung TV-program apróbetűs része szerint a tagsági díj 45 euró, és 14 naponként kerül felszámításra. Az iPhone-változatra vonatkozóan nincsenek konkrét feltételek meghatározva, ugyanakkor ott is jelentős összeggel rövidítik meg a „nyertest”, amig rá nem döbben, hogy bár okostelefon nem érkezett, a kártyájáról addig már több száz eurót vontak le.
S ha rá is döbben a csalásra, akkor sincs könnyű helyzetben – szinte lehetetlen lemondani a „tagságot”, a csalók folyamatosan vonják le az összeget. Az egyetlen lehetőség, ha valaki besétál a csalók csapdájába, hogy jelzik a bankjának, mi történt, és letiltja a vásárlásnál használt kártyát.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »