Ján Kuciak, a hétvégén meggyilkolt oknyomozó újságíró utolsó munkája több kollégája szerint az olasz maffia vélhető szlovákiai tevékenységéről szólt, egyebek mellett arról, hogy csapolja a ´Ndrangheta calabriai maffia itteni sejtje az uniós mezőgazdasági dotációkat. De mi az a ´Ndrangheta?
Az olasz maffia kifejezés több, egymástól élesen elkülönülő, és gyakran egymással háborúzó bűnszervezetet takar, ezek egyike a ´Ndrangheta. A csoport a három legnagyobb hatalommal bíró maffiacsalád egyike a szicíliai Cosa Nostra és a nápolyi Camorra mellett – és bár nem olyan ismert, mint az előbbiek, valószínűsíthetően nagyobb a befolyása és több a pénze, mint nekik. Működésének központja Olaszország egyik délnyugati régiója, Calabria. A család története egészen a 19. századig nyúlik vissza – nevük valószínűleg bátorságot, férfiasságot jelent. Ehhez képest több száz, ha nem több ezer véres gyilkosság fűződik a nevükhöz.
A maffia azokba a résekbe férkőzik be, melyeket az állam szabadon hagy – mondja Markó Lilla maffiával foglalkozó kutató. Így tesz a ´Ndrangheta is, mely Calabriában vette át az állam szerepét és feladatait, és teremtette meg – főleg saját gazdagodására – a helyi rendszert. „Épp ezért olyan nehéz a maffiajelenséggel küzdeni” – magyarázta Markó. A calabriai csoport elsősorban struktúrájában különbözik például a szicíliai családoktól – nem piramisszerűen, hierarchikusan szervezi önmagát, hanem horizontálisan, és az egyes klánokba csak vérségi alapon lehet bekerülni, ezért olyan nehéz beépülni közéjük. „Azért akkora a hatalmuk – nem csak Olaszországban, hanem egész Európában –, mert a múlt század közepéig gyakorlatilag láthatatlanok tudtak maradni, az igazságszolgáltatás és a rendvédelmi szervek csak a szicíliai maffiával foglalkoztak” – mondta a szakértő. Mire a hatóságok észbe kaptak, a család rendszere már gyakorlatilag megbonthatatlanná és felszámolhatatlanná vált. A piramisszerűen épülő rendszereket könnyebben lehetett felgöngyölíteni, ám a vertikálisan, hálózatosan szerveződő családokkal ez nem megy, az egyes maffiózók csak a közvetlen felettesüket ismerik, a rendszert valójában irányítókat már nem.
A ´Ndranghetának Európa-szerte vannak érdekeltségeik, az Európában működő 3600 olasz maffiaklán jelentős része kötődik hozzájuk. „Gyakorlatilag az EU minden tagállamában megtalálhatók a sejtjeik, kicsit olyanok, mint egy multinacionális vállalat kiszervezett fiókjai” – vélekedik Markó.
A ´Ndrangheta sejtjeinek tevékenysége ráadásul rendkívül sokrétű, hiszen nemcsak illegális bizniszben érdekeltek, hanem megtalálhatók teljesen legális vállalkozások mögött is, gyakran ezzel fedik törvénytelen üzleteiket – a harc ellenük már csak ezért is rendkívül nehéz. Na meg azért is, mert hihetetlenül gazdagok: ha hinni lehet a számoknak, a calabriai bűnszervezet 2013-ban 53 milliárd eurót keresett világszerte, ennek háromnegyedét drogkereskedelem tehette ki.
A csoport azonban egyre aktívabban vesz részt a helyi politikában és gazdasági életben is – repertoárjukban az uzsora és a pénzmosás mellett megjelentek a kifinomultabb módszerek is, például a közbeszerzések manipulálása vagy az európai pénzalapok megcsapolása. A gyanú szerint ezt végezhették Szlovákiában is, és Ján Kuciak több oknyomozó társával ezt a masinériát piszkálhatta meg az elmúlt néhány hónapban.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »