NB I: Kiesett a Kecskemét; már csak két csapat lehet bajnok Orosky Tamás2025. 05. 11., v – 18:48
Nem történt csoda, a régóta sereghajtó Kecskemét a szezon végén búcsúzik az élvonalbeli labdarúgó-bajnokságtól.
Az utóbbi hetek eredményei nem arra utaltak, hogy Gera Zoltán együttese feltámadna: a KTE tíz meccs óta volt nyeretlen, és szombaton is vereséget szenvedett a 31. fordulóban. Az MTK otthonában ugyan aktívabbak, talán jobbak is voltak a vendégek, effektívebbeknek azonban a kék-fehérek bizonyultak. Győztes góljukat (2:1) a csereként beállt Róbert Polievka szerezte. A kecskemétieknek ezzel megpecsételődött a sorsuk, három év után búcsúznak az élvonaltól.
Ki lesz a másik?
„A kiesés önmagában rendkívül rossz érzés, kudarc… A játékosok is csalódottak, azt gondoltuk, vissza tudunk kapaszkodni ebből a nehéz helyzetből. Eredménykényszerben játszunk hetek óta, voltak fellángolásaink, úgy nézett ki, még össze is jöhet a bravúr. Megvan az oka, miért estünk ki, a tabella sosem hazudik. Vannak játékosok, akik, sajnos, alulteljesítettek”
– válaszolta a sajtótájékoztatón a Nemzeti Sport kérdésére Gera.
A másik kiesőt illetően semmivel sem látni tisztábban a helyzetet a hétvégi kör után: a négy potenciális jelölt közül egyedül a Nyíregyháza tudott győzni a Diósgyőr ellen (1:0), így még nagy izgalmak várhatók az utolsó két körben.
Kapcsolódó cikkünk
A labdarúgó OTP Bank Liga 28. fordulója több fordulatos és izgalmas mérkőzést is hozott, de legtöbben a Ferencváros gólfesztiváljáról beszélnek. A zöld-fehérek hazai pályán lőttek hetet a Nyíregyházának, de tovább menetel a Győr is.
Már a forduló nyitómeccse, a Debrecen–Zalaegerszeg is sok izgalmat hozott. A hazaiak a gömörhorkai Vajda Botonddal a soraiban a 87. percben még hátrányban voltak, mégis legyőzték a ZTE csapatát. A vendégeknél Medgyes Sinan 57 percet játszott, Almási László pedig nem lépett pályára.
A Győr remekül kezdett Diósgyőrben, már 19. percben kétgólos előnyben voltak. A hazaiak kétszer is felzárkóztak egy gólra, de Borbély Balázs csapata nem engedte ki a kezéből a sikert és már a negyedik a tabellán.
„Van egy elképzelésem amit viszont szeretnék látni a pályán.
Minden héten ezt gyakoroljuk és mondhatom, hogy az idén nagyon sűrűn visszakapom azt, amit kérek a játékosoktól.
A második félidő elején volt 3-4 tiszta gólhelyzetünk, ott le kellett volna zárnunk a mérkőzést, így utána volt néhány nehéz pillanatunk. Ilyen a foci. Féltem egy kicsit, hogy megbosszulja magát a sok kihagyott lehetőség, de a kapusunk megtartott minket és miénk volt a slusszpoén”– nyilatkozta a tizenegy bajnoki óta veretlen ETO dunaszerdahelyi trénere, aki csereként vetette be a nádszegi Szépe Jánost.
A második és a harmadik helyezett rangadóján Böde Dániel volt a főszereplő, aki 500. élvonalbeli bajnokiján lépett pályára. A Paks csatára góllal ünnepelt, ám az értékesített büntetője mellett egy szép lefordulás utáni lövése is góllal kecsegtetett. Akkor azonban a labda mellé ment, így a köbölkúti Hornyák Zsolt edzette Puskás Akadémia ki tudott egyenlíteni a végjátékban. A felcsútiak edzője csapata játékával elégedett volt, csak az eredmény miatt volt hiányérzete.
A fehérvár és az MTK nem bírt egymással. A Vidi kispadján ezen a találkozón mutatkozott be Tímár Krisztián, ám ő sem tudta megtörni csapata rossz szériáját, amely immár hat mérkőzés óta nem tudott nyerni. A fővárosi kék-fehérek sincsenek azonban túl jó formában, hiszen ők az utolsó négy fordulóban két döntetlen mellett kétszer kikaptak, így a már említett remek győri menetelésnek köszönhetően visszacsúsztak az ötödik helyre.
A paksi döntetlen a Ferencvárosnak kedvezett, a címvédő pedig igazi örömünnepet rendezett, kitütötte ellenfelét és hárompontos előnyre tett szert a tabella élén. A mérkőzés egyik legjobbja ezúttal is a 2025-ben berobbanó Tóth Alex volt, aki két gólpassza mellett első gólját is megszerezte a Fradi mezében.
„Nagy kő esett le a szívemről, mert már meccsek óta szerettem volna betalálni.
A mutatott játékon lehet még javítani, még van hová fejlődni.
A helyzeteket most értékesíteni tudtuk, de már a kupameccsre fókuszálunk” – tekintett előre a szerdai, MTK elleni Magyar Kupa-találkozóra a Fradi Médiának nyilatkozó 19 éves középpályás.
A forduló zárómérkőzésén nem született gól. A két lila-fehér csapat, a Kecskemét és az Újpest, számára sem volt túl értékes a döntetlen. A hazaiak ugyanis így nem sokkal kerültek közelebb a bentmaradáshoz, míg a vendégek továbbra sem tudtak kilábalni tartósan a gödörből.
Debreceni VSC–ZTE FC 4:3 (1:2)
Gólszerzők: Bárány (5.), Szűcs T. (52.), Domingues (87., 97.), ill. Mim (24.), Krajcsovics (29.), Ipalibo (81.). Debrecen, 5712 néző. Jv.: Zierkelbach. Sárga lap: Domingues, Szűcs T., ill. Csonka, Gundel-Takács.
Diósgyőri VTK–ETO FC Győr 2:4 (1:3)
Gólszerzők: Gera (30.), Edomwonyi (67.), ill. Bánáti (8.), Bumba (19.), Vitális (40.), Ouro (86.). Miskolc, 6198 néző. Jv.: Pintér.
Paks–Puskás Akadémia 2:2 (1:1)
Gólszerzők: Böde (21., 11-esből), Tóth B. (73.), ill. Nagy Zs. (32.), Fameyeh (92.). Paks, 4101 néző. Jv.: Berke. Sárga lap: Lenzsér, Papp, Ötvös, ill. Favorov, Fameyeh.
Fehérvár FC–MTK 1:1 (0:0)
Gólszerzők: Stefanelli (75.), ill. Jurina (81.). Székesfehérvár, 2521 néző. Jv.: Rúsz. Sárga lap: Katona M., ill. Kádár T., Varju.
Ferencváros–Nyíregyháza 7:0 (3:0)
Gólszerzők: Pesics (2., 35.), Saldanha (18., 53.), Tóth A. (59.), Joseph (81.), Varga B. (84.). Groupama Aréna, 10 765 néző. Jv.: Bogár. Sárga lap: Makreckis, ill. Jokics, Kovács M., Eppel.
Kecskemét–Újpest 0:0
Kecskemét, Széktói Stadion, 2864 néző. Jv.: Káprály. Sárga lap: Camaj, Botka, Vágó (mind Kecskemét).
A bajnokság tabellája ide kattintva tekinthető meg.
28. forduló Kapcsolódó cikkünk
Az ETO FC Győr az előző, NB II-es szezon végén nevezte ki vezetőedzőnek Borbély Balázst. Miután a csapat feljutott az élvonalba, a nemrég 45. születésnapját ünneplő szakember maradt a Rába-parton, és a rosszul sikerült kezdés után jó útra állította a győrieket. A dunaszerdahelyi trénert a csapat helyzetéről kérdeztük.
Mikor a feljutás ünneplése közben Ajkán beszéltünk, azt mondta, szívesen folytatná a munkát. Végül könnyen sikerült megegyezni és meghatározni a terveket az illetékesekkel?
Igen, hiszen mind a két fél ugyanazt akarta. Így mondhatom, hogy könnyű volt dűlőre jutni.
Milyen volt nekivágni a felkészülésnek egy folyamatosan változó kerettel?
A felkészülés azért sem volt ideális, mert pont abban az időszakban kezdtünk, amikor az előző sportigazgatónak lejárt a szerződése, az új pedig még nem volt itt a klubnál. Kicsit bizonytalan, furcsa időszak volt. De szerencsére ez gyorsan megváltozott, és minden kiegyenesedett a vezetésben és idővel a játékoskeretben is.
Az első négy vereség mennyire nyomta rá a bélyegét a hétköznapokra akár a játékosoknál, akár önnél és a szakmai stábnál?
Egyértelmű, hogy ha nincsenek eredmények, akkor a hangulat sem túl jó. Viszont nem is feltétlen a játékkal volt a fő gond, inkább az eredmények nem jöttek. Voltak peches pillanataink. Rutintalanság miatt kaptunk felesleges gólokat, amik aztán a vereséghez vezettek. De akár a másik oldalon is, a tapasztalatlanság miatt nem tudtunk eredményesek lenni, és nem tudtunk mit kezdeni a rosszul alakuló kezdettel. Szerencsére már ez is megváltozott.
Ilyenkor azt gondolnánk, hogy elkerülhetetlenek a kellemetlen beszélgetések akár edző és játékosok, akár edző és vezetők között. Valóban így van ez?
Én úgy mondanám, hogy célravezető beszélgetéseket folytattunk. Voltak ilyenek akár köztem és a sport-igazgató vagy köztem és a játékosok között is. Abban a helyzetben már az elemzések sem túl kellemesek, egészen más hangulatban folyik a hibák feltárása is. De komolyabb nézeteltérések nem voltak. Minek is lennének? Lehet ezeket a dolgokat észszerűen is kezelni.
A három belső védős rendszerre váltásban mennyire volt szerepe, hogy volt egy elhalasztott meccsük, így volt idő gyakorolni? Vagy egyébként is meglépte volna ezt?
Éreztem, hogy meg kell lépni. Már a Kecskemét elleni vesztes meccs előtt is gondolkoztam ezen, de időszűkében voltunk és csak egy edzésen tudtuk ezt gyakorolni. Így az elhalasztott mérkőzés nekünk jól jött. Át tudtuk beszélni, hogy pontosan mit is akarunk, tudtunk többet edzeni, így mi nyertünk azzal a kis szünettel. De ha az nincs, akkor is eljött volna ennek a változtatásnak az ideje.
A Diósgyőr elleni 0:0 már hozott egy kis nyugalmat, vagy igazán csak a Paks elleni győzelem törte meg a rossz szériát?
Fontos volt az a mérkőzés is. De jött aztán a válogatottszünet, amikor még egy 3-4 napos edzőtábort is beiktattunk Mezőkövesden. Akkor, az átigazolási időszak végén érkeztek új játékosok is. Így ez a kis összetartás azért is jó volt, mert őket be akartuk építeni nemcsak a játékba, hanem a csapatba is. Azokban a napokban minden szempontból igyekeztünk javítani az állapotunkon. Mentálisan is fontos volt fejlődni, és ez sikerült is. Ott már éreztem, hogy jó útra tértünk, hogy alakul a közösség, jobb lett a csapat minősége, a konkurenciaharc is érezhetően segített. A játékosok így, a stáb minőségi munkájával együtt hozták fel egy magasabb szintre egymást.
Mennyire mondható el, hogy megvan az alapcsapata? Az utolsó 3 fordulóban szinte ugyanaz volt a kezdő, csak egy-egy változás akadt.
Van az a mondás, hogy győztes csapaton ne változtass. Nem vagyok ennek száz százalékig a híve, de akár már a diósgyőri, még inkább a Paks elleni meccs után nem igazán volt okom változtatni. Inkább csak kikényszerített cserék voltak. Petráš kapus piros lapja miatt, majd voltak kisebb sérülések. Például épp Petráš edzésen összeütközött Markuval, ők akkor kiestek egy hétre. Összességében viszont nem láttam azt, hogy miért is kéne komolyan változtatnom a csapaton.
Ha már szóba került Samuel Petráš. A kapusé egy bizalmi poszt, mégis már hárman védtek a 8 bajnokin. Van most első számú kapus megnevezve, vagy Gyurákovics Erik beugróként újra megmaradt a kapuban, mint még az NB II-es szezon végén?
A bajnokság kezdetén egyik kapusunk sem volt annyira meggyőző, hogy ki tudtam volna mondani, hogy ki a fix kezdő. Ezért is szerettük volna, hogy érkezzen hozzánk tapasztaltabb játékos, akire első számúként számíthatunk. Közben jött a kiállítás, a sérülés, Erik jól védett, így nem volt okom változtatni. Most újra jön a válogatottszünet, edzőmeccset is fogunk játszani. Itt újra látni akarom, hogy Petráš milyen állapotban van. Ezek után majd leülünk a kapusedzővel, a stábbal, hogy megbeszéljük, ki véd a Zalaegerszeg ellen. De ahogy mondtam, Petrášt azért igazoltuk, hogy ő legyen az első választás, így ezt is figyelembe fogjuk venni.
Ha tudják stabilizálni a formájukat, lát esélyt arra, hogy akár az ellenfelek függvényében variálható a négy- és ötvédős rendszer?
Amíg nincs okom változtatni, addig nem is akarok ezzel foglalkozni. Az szemmel látható, hogy stabilizálódott a védelmünk, kevesebb gólt kapunk. De ebben a felállásban is, az első meccseken, voltak problémák a támadójátékunkkal. Nem tudtuk megtartani a labdát az ellenfél térfelén, nem voltunk olyan veszélyesek. Az utolsó mérkőzésen viszont szerintem már mi irányítottunk, helyzeteket tudtunk kialakítani, és elég hatékonyan használtuk ki őket. Így annak a híve vagyok, hogy tartani kell a játékrendszert, ami már működik, de még folyamatosan lehet rajta javítani. Vannak részletek a védekezésben és támadásban is, amit lehet és kell is csiszolnunk. Ha jönne esetleg egy olyan széria, ahol kimondottan nem működik ez a rendszer, akkor mondhatjuk, hogy változtatunk, vagy alkalmazkodunk az ellenfél játékrendszeréhez, de egyelőre nem látom, hogy erre szükség lenne.
A játékosokról azt nyilatkozta, hogy nem az életkor vagy a nemzetiség, hanem a teljesítmény a fontos. De azért bő a keret, sok helyről érkeztek futballisták Győrbe, sőt, a stábban is lett egy belga asszisztense. Mennyire nehéz ennyi különböző nációval dolgozni?
Nem mondanám ezt egyáltalán nehéznek. Szeritnem ez elsősorban a kölcsönös tiszteleten alapul és alkalmazkodóképesség kérdése. Akármilyen játékos vagy edző érkezik vagy érkezett, csak alkalmazkodás és elfogadás kérdése, hogy milyen a közös munka. Ebben nálunk semmilyen problémát nem tapasztalok. Az egyetlen, ami különbözik, hogy nem magyarul beszélünk az öltözőben, hanem az angol a közös nyelv.
Tűztek ki valamilyen, akár rövid távú célt? Például, hogy októberben vagy az őszi szezonban hány pontot akarnak gyűjteni?
Én inkább hétről hétre tervezek. Ennek a hétnek a célja, hogy szinten tartsuk a játékosokat, és azoknak is lehetőséget adjunk a felkészülési mérkőzésen, akik kevesebb szerepet kaptak az elmúlt pár hétben. Nagyon fontos, hogy mindenkinek meglegyen a szükséges meccsrutinja, hogy ők se csak edzésen dolgozzanak, hanem játékpercek is legyenek a lábaikban. Így mondhatni, bővül a keretünk, ha minél több játékost tűzben tartunk. Ha bármi történik, van kihez nyúlni, és a kispadról is olyan futballisták szállnak be, akik játékban vannak. Ezek után pedig a következő hét célja, hogy minél jobb teljesítményt és eredményt érjünk el Zalaegerszegen.
Vezetőedzőként vélhetően több feladata lett az elmúlt hónapokban, mint korábban a DAC-nál volt. Nyilván ezzel nagyobb felelősség is jár. Mennyi idő jut most a családra, a feltöltődésre?
Igen, mondhatni, hogy kevesebb időt tudok velük tölteni, mint mondjuk az év elején, de nagyon fontos, hogy a családommal is foglalkozzak. Amikor velük vagyok, az teljesen ki tud kapcsolni. Akkor nem foglalkozom a focival, teljesen más irányba terelik a gondolataimat. Rá tudok koncentrálni a szeretteimre, és próbálom teljes mértékben átélni a velük töltött órákat, napokat. Így összességében lehet, kevesebb ez az együtt töltött idő, de annál intenzívebb.
ETO FC Győr–FC DAC 1904 (Győr, ETO Park) – a belépés ingyenes.
Október 12., szombat, 11.00: Ketten maradtak
Arról nem is beszélve, hogy a bajnoki cím sem dőlt még el. Illetve a Fradi paksi sikerével (2:3) annyi mégis igen, hogy már csak a fővárosi zöld-fehérek és a DVSC-t 4:2-re verő Puskás Akadémia futhat be az első helyre.
Maradva az FTC meccsénél: a változatos találkozón volt minden: hátrányból fordított a Ferencváros, emberhátrányban egyenlített a Paks, hogy a tízperces hosszabbításban a vendégek a győztes gólt is megszerezzék. Emellett a paksi Vécseit ismét azonnali piros lappal állították ki volt csapata ellen, a csereként beállt Abu Fani pedig mesterhármast jegyezhetett gólpasszokból.
„Ha röviden akarom megfogalmazni a véleményemet, annyit mondok, egy bíróval volt jobb a Ferencváros
– jegyezte meg Bognár György, a hazaiak mestere, hozzátéve, bár véleménye szerint Vécseinek csak sárga lap járt volna, mert nem volt szándékosság a rúgásában.
– Sokkal inkább amiatt vagyok bosszús, mert rengeteg szabadrúgást nem kaptunk meg, szóval következetlen volt a játékvezető.”
Robbie Keane érthetően boldogan nyilatkozhatott:
„Nagyot léptünk a bajnoki cím felé, hiszen egy hete mást sem hallottam, mint hogy a Fradi rendre küszködik Pakson, és nehéz meccseket játszik, de ezzel a győzelemmel most magunk mögött tudhatjuk ezt az időszakot.”
A zöld-fehéreknek így továbbra is a saját kezükben van a sorsuk: ha utolsó két meccsükön (Fehérvár otthon, Győr idegenben) szereznek legalább 4 pontot, biztosan bajnokok, függetlenül a Puskás Akadémia eredményeitől (Kecskemét idegenben, DVTK otthon).
Mögöttük is kezd izgalmassá válni a hajrá: az elképesztő, 14 meccses veretlenségi sorozatban levő Győr lőtávolba került a Pakshoz képest, így az újonc akár még a nemzetközi kupaszereplést érő harmadik helyet is megcsípheti.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »