NATO-tagságot, vagy semmit? Az ukrán külügy elutasít minden más alternatívát

NATO-tagságot, vagy semmit? Az ukrán külügy elutasít minden más alternatívát

Kijev próbálja politikai nyomás alatt tartani a nyugati partnereket, és kikényszeríteni, hogy Ukrajna minimum meghívást kapjon a NATO-ba. Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter nemrég levélben szólította fel a nyugatiakat, hogy küldjenek meghívást Ukrajnának. Az ANSA olasz hírügynökség viszont azt írta egy katonai forrásra hivatkozva, hogy Ukrajna NATO-tagságáról nem lesz semmilyen megállapodás. Most az ukrán külügy nyilatkozatot tett közzé, amelynek lényege, hogy Ukrajna elutasít minden más alternatívát.

A NATO tagállamok külügyminisztereinek kedden kezdődő tanácskozásának elejére időzítve az ukrán külügy közzétett egy nyilatkozatot, amelyben hivatalosan elutasított minden olyan javaslatot, amit a Nyugat Ukrajnának a NATO-csatlakozás helyett alternatívaként felajánlana.

Az alternatívák között szerepeltek olyan biztonsági garanciák, amelyek Oroszország későbbi elrettentését szolgálnák. Korábban ezt Kijev nem utasította el.

„Meggyőződésünk, hogy az egyetlen valódi biztonsági garancia és elrettentő képesség Ukrajna számára (…) a teljes értékű NATO-tagság”

áll az ukrán külügy nyilatkozatában, kitérve arra is, hogy Kijev már előre elutasítja a NATO-tagság helyett felmerülő alternatívák mindegyikét.

Az ukrán külügy azt is hangsúlyozta, hogy állásfoglalásának köze ahhoz is, hogy december 5-én lesz 30 éve, hogy aláírták azt a Budapesti Nyilatkozatot, amely biztonsági garanciákat adott Ukrajnának, amelyekért cserébe Ukrajna lemondott a területén lévő szovjet atomarzenálról (mintegy 1400 nukleáros robbanófejről).

Kijev arra is felhívta a figyelmet, hogy ez az a dokumentum, amelyet Oroszország semmibe vett, mikor megtámadta Ukrajnát.

Hírdetés

„A memorandum jelentős lépés lett volna a globális nukleáris leszerelés megerősítése szempontjából, és más országok számára is példaként szolgálhatott volna, hogy lemondjanak atomfegyvereikről… A memorandum mégsem tudta megakadályozni Oroszország agresszióját, vagyis egy agressziót, amit egy  atomfegyverekkel rendelkező ország indított egy olyan ország ellen, amely lemondott atomfegyvereiről”

fogalmaz az ukrán külügy. A Budapesti Nyilatkozatot ezért Kijev „a rövidlátó stratégiai biztonsági döntések emlékművének” nevezi, majd leszögezi:

„Az európai biztonsági architektúra sikertelen lesz, ha nem veszik figyelembe Ukrajna érdekeit annak kialakításakor”

áll a nyilatkozatban.

Körkép-vélemény:

Mi azért hozzátesszük, hogy a nyilatkozat egyértelműen utal arra, hogy Ukrajna NATO-tagság nélkül atomfegyerekre akar szert tenni, és megkérdőjelezi a Budapesti Nyilatkozatba foglalt ukrán vállalást, hogy ezt a célt teljesíthesse. Ott van benne az utalás arra is, hogy Ukrajna keresztbe tehet az európai biztonság újjáépítésének és erre temérdek eszköze van – amelyeket a Nyugat önként adott át neki…

Körkép.sk, Ukrajinszka Pravda

Nyitókép forrása: SITA/Robert Hegedus/MTI via AP


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »