Nagyszombat környékén talajon fészkelő réti fülesbaglyok fiókáinak megóvására kérik a gazdákat

Nagyszombat környékén talajon fészkelő réti fülesbaglyok fiókáinak megóvására kérik a gazdákat

A réti fülesbagoly talajon történő fészekrakása Szlovákiában ritka jelenségnek számít. Egy bagolypárt a Nagymihályi járásban figyeltek meg az ornitológusok, a nagyszombati régióban pedig öt különböző területen láttak. Itt legutoljára 2018-ban jegyezték réti fülesbagoly fészkelését, tájékoztatta a TASR hírügynökséget a Szlovák Ragadozómadár-védő Egyesület (RPS).

Roman Slobodník elmondta, hogy a réti fülesbagoly Nagyszombat környékén való fészkelése a mezei pockok nagy számban történő előfordulásának köszönhető, melyek a fülesbagoly kedvenc zsákmányául szolgálnak. „Vannak olyan évek, amikor egyáltalán nem figyelhető meg fészkelő fülesbagoly, s ha mégis, akkor is csak elvétve fordul elő néhány pár” – ismertették az ornitológusok.

Mindkét madárfaj a földön fészkel, a tojásköltéshez és a fiókák neveléséhez előszeretettel választják a mezőgazdasági területeket. A madárvédők szerint ezért fontos időben beazonosítani a fészkelési helyeket és a madarak védelmére vonatkozóan megegyezni a földterületek művelőivel.

Hírdetés

„A réti fülesbaglyok és fiókáik védelme igényes feladat, a fiókák kikelésük után nagyon korán kezdenek el a talajon mozogni, amikor még nem önállóak. A gazdákkal kapcsolatban állunk, tudnak a fészkek helyéről és munkájuk során ügyelni fognak a fiókák védelmére” – mondta Slobodník.

A madárvédők felhívták a figyelmet a hamvas rétihéja fészkeinek védelmére is. Tomáš Veselovský elmondta, hogy a fészek körül ötméteres körben hálót emelnek, ami mutatja a gazdáknak, hogy meddig mehetnek el a mezőgazdasági munkák végzése során, és hol áll fenn a fiókák veszélyeztetése. „A háló arra is szolgál, hogy a fiókák az aratás idején ne hagyják el a védett területüket. Már megkezdtük az együttműködést a gazdákkal a fiókák védelme érdekében” – jelezte Veselovský.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »