Nagyot lépett Szaúd-Arábia, felmondta a petrodollár egyezményt

Nagyot lépett Szaúd-Arábia, felmondta a petrodollár egyezményt

2024. 08. 30.

Szaúd-Arábia felmondta a petrodollár-egyezményt, amely lehetővé teszi számára, hogy potenciálisan más pénznemben is értékesítsen olajat. A Klímapolitikai Intézet vezető kutatója, Toldi Ottó szerint ez gyengítheti a dollár globális dominanciáját, ezért a háttérben folynak az alkudozások az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia között – közölte az Index.hu

Szaúd-Arábia nem újította meg az Egyesült Államokkal 1974-ben kötött petrodollár-megállapodását, így a közel-keleti ország diverzifikálhatja kereskedelmi lehetőségeit, illetve más pénznemben is értékesíthet olajat, az amerikaiakkal való végleges üzleti szakításról azonban szó sincs – írja az Infostart.

A lap felidézte, hogy június 9-én lejárt a Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok között 50 évvel ezelőtt kötött úgynevezett petrodollár-megállapodás, amelyet a közel-keleti ország nem újított meg. Az egyezményt az 1973-as arab–izraeli konfliktus végén kitört első olajválság után egy évvel írták alá, és a megállapodás értelmében az Egyesült Államok csúcstechnológiás fegyvereket adott el Szaúd-Arábiának, illetve politikai, katonai támogatást biztosított a szaúdi királyi család részére. Cserébe az arab ország a kőolaj-kereskedelme hasznát amerikai államkötvényekbe fektette be.

Toldi Ottó, a Klímapolitikai Intézet vezető kutatója elmondta, hogy Szaúd-Arábia a közel-keleti térség leggazdagabb, legtöbb olajjal és földgázzal rendelkező országaként egyfajta közvetítőként lépett fel az elmúlt évtizedek konfliktusaiban, mivel a Nyugatnak és Szaúd-Arábiának is az volt az elemi érdeke, hogy stabilizálódjon a helyzet a régióban. A szakértő emlékeztetett, hogy a nyugati fejlett országok a legnagyobb és legfontosabb vásárlók, és amíg akadozott az olaj eladása, értelemszerűen az arab országok „bevételei sem híztak”. Az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia között létrejött eredeti megállapodásban nem is szerepelt a dollár szó – tette hozzá.

Az Egyesült Államok a stabilitásért cserébe elnézte, hogy az arab országok „tizenkétszer annyi pénzt zsebelnek be az olajukért”, ami a legnagyobb olajexportálóként különösen igaz volt Szaúd-Arábiára. Toldi Ottó megjegyezte, hogy az arab ország nem tehetett mást, az egyezmény értelmében dollárban kereskedett, hiszen a világ legfontosabb tartalékvalutájáról van szó, illetve a különböző valuták közti átváltás miatt rengeteg pénzt bukott volna, ha nem amerikai államkötvényekbe fektetett volna be.

Szerinte mára azonban jelentősen megváltozott a helyzet, mivel

Hírdetés

Szaúd-Arábia már nem annyira domináns szereplő a piacon, az Egyesült Államok pedig önellátó lett, sőt már exportálni is képes olajat.

A szakértő elmondta, hogy az USA és Szaúd-Arábia érdekei ma már nem esnek egybe, mivel az arab világ, azon belül főként az olajkitermelő országok egy bizonyos árszint elérésében érdekeltek, ellenkező esetben nem lesznek kielégítőek a bevételeik. Ez az oka annak, hogy inkább visszafogják a olajtermelést, az Egyesült Államok azonban el akarja kerülni, hogy magasak legyenek az árak, hiszen ez gátolja a nyugati világgazdasági növekedést, így kénytelen forrásokat felszabadítani a tartalékokból. A petrodollár-egyezmény felmondása lehetővé teszi Szaúd-Arábia számára, hogy potenciálisan más pénznemben is értékesítsen olajat, ami gyengítheti a dollár globális dominanciáját.

Ugyanakkor Toldi Ottó felhívta a figyelmet arra, hogy

Szaúd-Arábia továbbra is szeretne hozzájutni a legmodernebb amerikai haditechnikához, ami „az életben maradásához szükséges”.

Éppen emiatt háttéralkudozás folyik a felek között, vagyis nincs arról szó, hogy ne egyeztetnének egymással. Azzal, hogy Szaúd-Arábia nem hosszabbította meg a petrodollár-megállapodást, mindössze annyi történt, hogy az ázsiai ország diverzifikálta a fizetési és a kereskedési lehetőségeit – tette hozzá.

Toldi Ottó úgy gondolja, hogy Szaúd-Arábia várhatóan egyre szorosabbra fűzi kapcsolatait a BRICS-országokkal, de továbbra is szeretne jó viszonyt ápolni az amerikaiakkal is.

Index

Megosztom:


Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »