A Pro Megere Polgári Társulás kezdeményezésére vasárnap a nagymegyeri Hősök terén ünnepélyesen felavatták lánglelkű költőnk, Petőfi Sándor mellszobrát.
Az ünnepség Zakál Gyula szavalatával kezdődött, majd a Pro Megere Polgári Társulás elnöke, Mikóczy Dénes mondott köszöntőt, melyben megemlítette, hogy a Felvidék legújabb köztéri Petőfi-szobra a Bethlen Gábor Alap által kiírt pályázatra a társulás által benyújtott sikeres pályázatnak köszönhetően készülhetett el. Kifejtette, hogy
a 130 cm magas, 40×25 cm-es mészkőoszlopra helyezett mellszobor méreteiben életnagyságú, s elkészítésére Cséfalvay Kázmér nagyfödémesi szobrászművész-restaurátort kérték fel,
aki jelenlétével is megtisztelte az eseményt.
A szabadságharcban Petőfi példamutatásának és szabadságszeretetének hatására sok nagymegyeri is részt vett Kossuth zászlaja alatt a nemzetünk jövőjéért vívott forradalomban. Hisszük, hogy Petőfi szobra, emlékhelye hatással lesz az ifjúság és a polgárok nemzeti öntudatának erősödésére, annak felelős vállalására”,
– emelte ki Mikóczy Dénes, aki leszögezte, hogy a szobor több önzetlen segítő ember illetve csapat munkája, hathatós segítsége nélkül nem állhatna ma itt.
A szobor mészkőtalapzatának beszerzésében nagy segítséget nyújtott a királyhelmeci Suhajda Péter, aki közösen a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében található Füzérkomlós község polgármesterével, Mester Andrással a magyarországi község ma már nem működő kőbányájából a polgári társulás rendelkezésére bocsátotta az általuk kiválasztott megfelelő mészkőoszlopot.
Vörös László kőműves mester, a Pro Megere elnökségi tagja készítette elő a helyszínt ahová a mészkőtömb szállítását is lebonyolította. A helyi TSM kft. vezetője és csapata a gépi segítséget, a téren lakó Kósa és Beke család pedig áramot és vizet biztosított, továbbá őrizte a szobrot annak ünnepélyes átadásáig. Mikóczy Dénes Soóky Mariánnak, Nagymegyer polgármesterének, továbbá a helyi önkormányzat szerveinek és képviselőinek is megköszönte, hogy partnerséget vállaltak e nemes ügyben. Végül, de nem utolsósorban a társulás nevében háláját és köszönetét fejezte ki Magyarország Kormányának és a Bethlen Gábor Alapnak az anyagi támogatásért.
Szeretném, ha a Felvidék legújabb és az egyik legszebb Petőfi-szobra az összetartozás és az összetartás jelképévé válna nemzetünk és közösségeink elkötelezettségének sikerre vitelében. Kívánom, hogy a nagymegyeriek érezzék magukénak Petőfi Sándor szobrát méltó helyén, a Hősök terén, itt a hősök szobrainak emlékműve mellett. Legyen az emlékmű az összmagyarság egyik meghatározó emlékhelye itt a Felvidéken”,
– hangsúlyozta a társulás elnöke, miután Soóky Marián polgármesterrel közösen ünnepélyesen leleplezték az alkotást.
Ezt követően Kalmár Dávid, Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének diplomatája, Vörös László és Földes Andrea minden jelenlévő nevében nemzeti színű szalaggal kötötte át a szobrot.
Nagymegyer polgármestere, Soóky Marián ünnepi beszédében aláhúzta, hogy méltó rendezvényre gyűltek össze az emberek, hiszen egy újabb kulturális és történelmi emlékhellyel lett gazdagabb a város.
Elmondhatjuk, hogy a Petőfi-évforduló zárásának egyik legnagyobb ünnepét és eseményét városunkban, Nagymegyeren láthatjuk, ahol maradandóan örökre elfoglalta helyét a kőbe vésett ifjú, Petőfi Sándor. Petőfi emléke nem pusztán túlélt mindent az elmúlt kétszáz évben, hanem diadalmasan jelen van a mindennapokban, például a köztereken, a nyelvben, a beszédfordulatokban, és idézi őt az is, aki nem figyelt a magyarórán, és az is, aki a szabadságról vagy a szerelemről beszél. Nincs divatja, egyszerűen itt van velünk, magyarokkal, kétszázegy esztendeje”,
– mondta a polgármester, majd hozzáfűzte, hogy Petőfi vátesz költő volt, aki nemcsak a saját sorsát, nemcsak a saját halálát, hanem a nemzet jövőjét, a magyar és a világszabadság győzelmét is megjósolta.
Egyik irodalmárunk nagyon találóan jegyezte meg róla: Petőfi zsenialitása abban rejlik, hogy eredeti módon és mégis mindenki számára közérthetően fogalmazta meg gondolatait az élet nagy kérdéseiről. A szabadságról és a szerelemről, illetve a hitvesi hűségről, a szülőföldhöz való szoros kötődésről és a minket körülvevő természet nagyszerűségéről. S nem utolsósorban arról, hogy minden embernek küldetése van: ott kell becsülettel helytállnia, ahová a Jóisten teremtette. Petőfi ezért oly időszerű ma is. Hazaszeretete és magyarsága nem csupán a szavak szintjén nyilvánult meg, hanem tettekben is. Nemcsak újságcikkekkel és versekkel küzdött, hanem fegyverrel is, és a legdrágábbat, az életét adta a magyar hazáért és az alábbi tőle vett sorok világosan megmutatják az emberi magatartásforma követendő mintáját:
»Vén épület már a világ. Le, alacsonyra süllyedett. Ha egyenest jársz: beütöd A gerendában fejedet. Hajolj meg, ha a fejtörő Gerenda ellenedre van… Én inkább betöröm a fejem, Semhogy meghajtsam derekam!« (S. K. EMLÉKKÖNYVÉBE)
A mai szoboravató kapcsán bizton mondhatjuk, hogy igyekszünk a Petőfi-örökséget méltóképpen ápolni és átadni a jövő nemzedékének, hogy az itt élők a jövőben mindig a magukénak érezhessék a nagy költő szellemiségét”,
– nyomatékosította Soóky.
Az ünnepélyes szoboravatás során a Kéknefelejcs Népdalkör Petőfi megzenésített verseit énekelte, az aktus záróakkordjaként pedig a jelenlévők közösen elénekelték a Nemzeti dalt.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »