Kánikulában mindenki a napszúrástól, a hőgutától fél, de másra is oda kell figyelni, mégpedig a kiszáradásra. Az elmúlt forró napokon sokan tapasztalhatták, hogy arcuk kipirult, pulzusuk felgyorsult, vizeletük sötétsárga lett, szemük besüppedt, a megcsippentett bőr lassan tért vissza eredeti helyzetébe, álmosság, szokatlan viselkedés jelentkezett. Nos, ezek a kiszáradás legjellegzetesebb tünetei.
A víz elengedhetetlen a vér- és nedvkeringés egyensúlyának fenntartásához, és a vérnyomás normális értéken tartásához, de az elektrolitok, azaz a sók is szükségesek, amelyek a sejtekben, a vérben és egyéb testfolyadékokban a normális só- vízháztartás egyensúlyát biztosítják. Ha bőrünk száraz, vörös, a pulzus gyors, szédülünk, azonnal hívjunk orvosi segítséget. A nagyon súlyos kiszáradás sokkhoz és halálhoz vezethet.
Mindig legyen nálunk víz. Fontos, hogy azelőtt igyunk, mielőtt szomjasak leszünk! Jó, ha tudjuk, hogy az üdítő, a kávé, az alkoholos italok nem pótolják a vizet. Bizonyos mértékig dehidrálnak – főként az alkohollal kell vigyázni. Hasznosak lehetnek az ún. izotóniás sportitalok az erőteljesebb fizikai megterhelés vagy sportolás esetén.
Mozgás közben több vegyi reakció zajlik le a szervezetben: oxigénnel töltődik fel, boldogsághormon termelődik, javul a hangulat, a szénhidrátok energiává, glükózzá változnak, megemelkedik a növekedési hormon szintje, javul az izmok vérellátása. Ilyenkor sem szabad a folyadék és az ásványi anyagok pótlásáról megfeledkezni, mert a szervezet nélküle nem tud jó teljesítményt nyújtani. Az aktív ember, főleg a sportoló a természetes kiválasztással naponta 1,5-3 liter vizet veszít. „Sportolás közben sók formájában elsősorban szervetlen anyagok távoznak, de szervesek is” – mondja Peter Šimko vegyész professzor. Intenzív testmozgással a szervezet 30 perc alatt dehidratálódhat, s fejfájás, migrén, fáradtság, rossz hangulat, idegesség, ingerlékenység, emésztési zavar jelentkezik. „A dehidratálódás első tünete a szomjúság. Ez a szervezet természetes válasza a szervetlen sók elvesztésére. A laikus a szomjúság érzését az ivási kényszerrel köti össze, pedig ez nem helyes, hiszen ha csak esővizet innánk (ez semmilyen ásványi anyagot nem tartalmaz), soha nem szabadulnánk meg a szomjúságérzettől. A szomjúság oltására tehát vízben oldódó szervetlen sókat kell fogyasztani” – tette hozzá.
• Legalább félóránként igyunk meg 1-2 dl vizet a várható sporttevékenység vagy fizikai munka előtt mintegy félórával.
• A déli órákban kerüljük a direkt napsütést, a szabadban való tartózkodást.
• Viseljünk napszemüveget, kalapot vagy sapkát a napon, a napégés is hozzájárulhat a dehidratációhoz.
• Viseljünk vékony, laza ruházatot, ezt jobban átjárja a levegő, jobb a párolgás.
• Kerüljük a sötét ruházatot, mivel ez több hőt szív magába, a világos ruházat visszaveri a napfényt.
(kovács)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »