Az (hadi)titok, hogy ez miként fog megvalósulni, de Trump azt elárulta: az ukrán és az orosz elnökkel is tárgyalni fog. Mint kiderült, máris beszélt Zelenszkijjel, a hívás jól sikerült, és pozitív hangnemben tárgyaltak. Trump biztosan elárulta, hogy miként fogja megteremteni a békét. Zelenszkij gratulált Tumpnak, aki átadta a telefont a kampányban őt támogató multimilliárdos Elon Musknak. Azt gyanítom, hogy Musknak nagy szerepe lehet a béke megteremtésében, olyanformán, hogy a kőgazdag üzletember megvásárolná Ukrajnát és Oroszországot, ahogy Alaszkát is megvásárolta Amerika 1867-ben 7,2 millió dollárért Oroszországtól, és így az Egyesült Államoknak 52 tagállama lenne. És a tagállamok, bizony, nem háborúznak egymással.
Különben az uniós tagállamok vezetői, azok is, akik nem Trumpnak szurkoltak, hanem Kamala Harrisnek, gyorsan és forrón gratuláltak Trumpnak. De még a korábbi elnök, Joe Biden is gratulált neki, és megígérte azt is, hogy részt vesz a beiktatásán, nem úgy, mint Trump az övén. Végül is, azt mondják, Donald Trump neki köszönheti, hogy megválasztották, miután az öregecske, rekedtes beszédű, botladozó elnök lemondott a jelöltségről, és helyébe a szintén esélytelen Kamala Harris lépett.
Közben Trump sikere után csütörtökön és pénteken zajlott Budapesten az európai politikai közösségek csúcstalálkozója 47 európai ország állam- és kormányfője részvételével, és pénteken az informális EU-csúcs. Magyarország a csúcson, csúcsra járatta diplomáciai aktivitását. Európa nagynak tartott vezetői mind részt vettek a tanácskozásokon, bár többen már nem túl nagyok, mert a német kancellár, Olaf Scholz kormánya (mintha éppen Trump győzelmének tiszteletére történt volna) megbukott. A másik nagyfőnök, a francia elnök, Emmanuel Macron pártja júliusban szenvedett vereséget, de szerencséjére az ő mandátuma csak 2027-ben jár le, addig még oszthatja az észt a NATO-ban, amelyről már 2020-ban azt mondta, hogy agyhalott. Attól is tartottak Európa vezetői, hogy Trump kiléptetheti a NATO-ból Amerikát, és akkor Európát ki védi meg? Eszükbe jutott, hogy Európa katonai erejét meg kellene erősíteni. Különben a nagy összeröffenésen részt vett a mi leköszönő elnökünk, Klaus Iohannis is, aki olyan nagy (magas) ember, hogy megérkezésekor hátat fordított Orbán Viktornak. A szemfüles tudósítók számolták, hogy 20 másodpercig. Őt már nem érdekli, hogy esetleg Orbán ezért megharagudhat, és majd ő is hátat fordít Románia schengeni tagságának megszavazásakor.
A romániai publicisták meglehetősen borúlátóak voltak Trump visszatérésével kapcsolatban. Többek szerint ez erősítheti a jobboldali populista, szuverenista retorikát Európában és nálunk, és így erősödni fog az AUR is. És hátha az lesz a szövege a vezér George Simionnak, hogy: Tegyük ismét naggyá Romániát. (Miért ne, ha Orbán Viktor Európát szeretné naggyá tenni, mint Trump Amerikát.)
Kérdem én: nálunk ki nem értene egyet azzal, hogy naggyá váljon Románia? Mondjuk, ismét Nagy-Romániává. Bár most a többi párt azt mondja, hogy nem szövetkeznek az AUR-ral és az S. O. S.-sel, de melyik párt merne ellentmondani egy ilyen felhívásnak? Aztán vannak olyanok, akik azt búsulják, hogy Trump békealkut köthet Ukrajna feje fölött. (De mikor nem a népek feje felett kötötték a békéket?)
A mi politikusaink mindig jól politizáltak. Az amerikai választások előtt egyik sem mondta, hogy kire fogadott, de most utólag biztosan azt fogják állítani, hogy csakis Trumpnak szurkoltak. Aztán új elnökünk elmegy Amerikába Trumphoz, mint Iohannis is tette volt, vesz néhány milliárd dollárra fegyvert, kap egy baseballsapkát, és minden rendben lesz.
Fotó: Facebook / Donald J.Trump
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »