Az Európai Unió Tanácsa magyar elnökségének legfontosabb célkitűzése az európai gazdaság erősítése, melynek kiemelkedő eleme a közlekedés biztonságának javítása – közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára csütörtökön Brüsszelben.
Az uniós tagállamok közlekedésért felelős minisztereinek tanácsülését követően Nagy Bálint elmondta, hogy
a szakminiszterek tárgyalási álláspontot fogadtak el az uniós közúti közlekedésbiztonság javítása, valamint a halálos kimenetelű balesetek, sérülések és anyagi károk csökkentése érdekében.
Az elfogadott szöveg szerint a vezetői engedélyt kiállító tagállam köteles lesz meghatározott feltételek mellett és saját nemzeti jogszabályaival összhangban a közúti közlekedési szabálysértővel szemben a szabálytalanság helye szerinti tagállam által kiszabott eltiltást végrehajtani.
A vonatkozó brüsszeli közlemény idézte az államtitkárt, aki
a jogszabályt kulcsfontosságúnak nevezte az európai közúti közlekedésbiztonság szempontjából azáltal, hogy véget vet a külföldi illetőségű súlyos közlekedési szabálysértők viszonylagos büntetlenségének.
„Fontosnak tartjuk, hogy minden olyan esetben, amikor súlyos szabálysértés történik az unió bármelyik tagállamában, akkor az azért kiszabott büntetés ne csak az adott tagállamban legyen visszatartó erejű, a szankció ne csak abban a tagállamban legyen betartatva, hanem az unió egészében” – fogalmazott.
A tanácsülés témái között szereplő kombinált árufuvarozásról szóló irányelvvel kapcsolatban Nagy Bálint elmondta: a jogszabály fontos eleme, hogy a közúti közlekedés esetében minél több szállítási módot igénybe lehessen venni, figyelembe véve a környezetvédelmi, vagy az utak túlterheltségével kapcsolatos szempontokat is.
Tájékoztatott arról is, hogy az utasjogok EU-szerte történő alkalmazásának megerősítésére a tanács elfogadta tárgyalási álláspontját két uniós bizottsági javaslattal kapcsolatban, amelyek az úgynevezett utasmobilitási jogalkotási csomag részét képezik.
A jogszabály célja a jelenlegi keret hiányosságainak kezelése az utasjogok végrehajtása és érvényesítése tekintetében, különösen az információhoz való hozzáférés javítása révén – közölte.
Az intézkedések célja nem az, hogy túlzott adminisztrációs terhet rójon akár a társaságokra, akár a hatóságokra, hanem olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek valóban segítik az utasokat abban, hogy megkapják a számukra szükséges információkat és élhessenek jogaikkal – emelte ki.
A jogszabály külön figyelmet fordít a közlekedés szempontjából legkiszolgáltatottabb, különösen a fogyatékossággal élő és a csökkent mozgásképességű utasokra – tette hozzá az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára.
MTI/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »