Németország támogatja azt, hogy Magyarország elveszítse a vétójogát az Európai Unióban – mondta Németország európai ügyekért felelős minisztere, Anna Lührmann az Euronewsnak adott interjújában. Az ügyről az Európai Unió szakminiszterei vitáztak kedden Brüsszelben.
Magyarország az elmúlt években több alkalommal blokkolt uniós külpolitikai döntéseket és nyilatkozatokat Oroszország, Kína vagy éppen Törökország ügyében. Mindenképpen fel kellene számolni az egyhangú uniós döntéshozatalt a külpolitikában és a biztonsági ügyeknél is – ezt Németország európai ügyekért felelős minisztere, Anna Lührmann mondta az Euronewsnak.
Indoklásában a politikus azt mondta, Magyarország több fontos döntést blokkolt már korábban az Európai Tanácsban. Hozzátette, hogy Németország aggódik a magyarországi jogállamiság helyzete miatt is.
"Manapság nagyon fontos az, hogy szolidaritást vállaljanak a tagállamok egymással az unióban és az is, hogy ragaszkodjunk az alapértékeinkhez, mint amilyen a jogállamiság, a demokrácia és a szabadság. Aggódunk a magyarországi fejlemények miatt a jogállamiságot illetően. Nagyon fontos az, hogy itt reformokat vezessenek be és foglalkozzanak a bizottság aggodalmaival."
Kedden az Általános Ügyek Tanácsában vitáztak a miniszterek arról, hogy a későbbiekben megszüntessék az egyes tagállamok vétójogát a külpolitikában és a biztonsági kérdéseknél. A német zöldpárti politikus egyértelműen Magyarországot tette felelőssé a mostani helyzet miatt.
"A jogállamiságban és az Európai Unióban hozott döntéseknél is meg kell mutatni Oroszországnak, hogy nem toleráljuk az Ukrajnában tett lépéseiket. Hogy nem toleráljuk az emberi jogok és az emberi méltóság elleni lépéseiket, ezért egységesen lépünk. Magyarország az egyedüli vétójával többször blokkolta már a tanácsi döntéseket, ezért szerintem fontos az, hogy elmozduljunk a vétójogtól a közös külpolitika és a biztonságpolitika területén, hogy hatékonyabban léphessünk fel Oroszország fenyegetésével szemben."
Németország azt is támogatja, hogy az Európai Bizottság szankciókat javasol Magyarország ellen a jogállamisági eljárásban. A miniszter szerint ez más tagországok számára is figyelmeztetés lehet.
"Szerintem jó dolog az, hogy a bizottság bevezette ezt az eszközt azért, hogy biztosítsa a szerződéseket és különösen az uniós forrásokat a kondicionalitási mechanizmussal. Ezt a mechanizmust a német kormány támogatásával állították fel. Igen, ez nagyon fontos. A bizottság vasárnap döntött. Most vizsgáljuk a dokumentumok részleteit. De szerintem fontos volt, hogy világos jelzést küldjünk Magyarországnak és többi tagállamnak is arról, hogy a jogállamiság megsértésének következményei lesznek a kifizetéseknél" – mondta Anna Lührmann.
A bizottság 7,5 milliárd eurós büntetést javasol Magyarországnak abban az esetben, ha a következő két hónap alatt nem tesznek meg mindent a korrupció elleni harcban.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »