Nincs még programja hétvégére? Kultúréhség gyötri már a hét közepén? Szeretne látni valami érdekeset, izgalmasat és okulna is közben? Látogasson el hozzánk a Gömör-Kishonti Múzeumba, s mindezeknek garantáltan eleget téve szép és színes élményben lehet része. Üdvözlöm Önöket virtuális Múzeum Presszónkban, ahol ezúttal egy kávényi terjedelemben a Gömör-Kishonti Múzeum nagyszabású látványosságáról, a budapesti Természettudományi Múzeum vándorkiállításáról, helyesebben annak gazdag kísérőrendezvény-sorozatáról szólok majd Önöknek.
A látványos és izgalmas kiállítási elemeket felvonultató tárlat megnyitójára szeptember 5-én, csütörtökön került sor, 16 órai kezdettel. A tárlat, mely a Természettudományi Múzeum egyik legnépszerűbb kiállítása, az utolsó jégkorszak környezetre gyakorolt hatását mutatja be.
A kiállításon számos jégkorszak-béli állat életnagyságú rekonstrukcióját is megtekinthetik, mint a legendás dél-amerikai kardfogú tigrisét, a rövidorrú óriáshiénáét, s természetesen a kor legjellegzetesebb monstruma, a gyapjas mamut is bemutatásra kerül.
A látványelemeknek, csontvázaknak, állatrekonstrukcióknak, az interaktív és számítástechnikai elemeknek köszönhetően a kiállítás számos látogatót bevonzott már, igazán üde színfoltjává válva a múzeum kínálatának. Napjaink elvárásrendszerében persze mit sem érne egy kiállítás, ha nem tartoznának hozzá izgalmas és sokszínű kísérőprogramok, köztük szakértői előadások illetve különböző korcsoportok számára összeállított alkotóműhelyek/kézművesfoglalkozások.
S noha gazdag programkínálatunk egy jelentős részén túl vagyunk már, így is maradt még bőven mit ajánlanunk a közönségnek. Kiállításunkhoz tartozó kalandsorozatunk szeptember 17-én vette kezdetét, mikor is Jégkorszak Gömör-Kishontban címmel Gaál Lajos geológus tartott szakmai előadást az általános iskolák felső tagozatosai számára.
Az izgalmas és jelentős tetszést aratott prezentációt végül duplázni kellett, majd szeptember 26-án az Idegenforgalmi világnap keretében múzeumunk látogatói egy sokrétű és igazán érdekes múzeumi foglalkozáson vehettek részt, melynek keretében biológusunk, régészünk és múzeumpedagógusunk társaságában megismerkedhettek a jégkorszak jellegzetességeivel, miközben az udvaron múzeumunk saját bejáratú „ősembere” is kíváncsian várta a turistákat.
Október 20-án aztán sor került egy hétvégi családi kézművesfoglalkozásra is, mely Az én barlangfestményem címmel valósult meg, s melynek keretében az őskorból inspirálódva műbőrre festésben próbálhatták ki magukat múzeumunk látogatói. Ecseteik alatt megelevenedhettek az ősember táplálékát képező hatalmas ősállatok, megidézve a barlangrajzok sajátos hangulatát.
Október 22-én, november 5-én és november 7-én újra az általános iskolák alsó és felső tagozatos diákjait megszólító rendhagyó tanítási órákra került sor, melyeknek keretében feladatlapok segítségével elutazhattak a Jégkorszak varázsos és veszélyes világába, megismerve az akkori klimatikus állapotokat, s a Földön élő robusztus állatokat.
November 13-án Mgr. Tóth Csaba paleontológus szakmai előadására kerítünk sort, délelőtt 9 órától a diákok, délután 16:00 órai kezdettel pedig a nagyközönség számára. November 16-án újfent a gyermekes családokat szólítjuk meg soron következő hétvégi kézműves foglalkozásunkkal, mely Az én mamutom címet viseli, s melynek keretében lehetőségük nyílik filcből elkészíteni a Jégkorszak legjellegzetsebb állatát.
Szeretettel várjuk Önöket a Gömör-Kishonti Múzeumba!
Kerepesi Igor
Képek: a Gömör-Kishonti Múzeum tulajdonából
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »