Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete háromnapos tanulmányutat szervezett, amely a Köznevelési együttműködés a digitális módszerek és eszközök használatának támogatására Magyarországon és a szomszédos országokban című Erasmus+ projektum keretében valósult meg.
A program január 5-én kezdődött, majd a második napon, vagyis hétfőn a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon (MTTK) folytatódott egy szakmai konferenciával. Mint elhagzott, négy ország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szerbia partnerségével zajlik a hároméves program, melynek lényege, hogy a közoktatás szakmai oktató-nevelő munkáját segítse, és hatékonyan tegye a 21. század kihívásainak megfelelően.
De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a pedagógusok kulcsszerepet töltenek be a következő generációk fejlődésében és a kultúra megőrzésében. Kiemelte, hogy a jövő munkaerőpiacának elvárásaihoz igazodó oktatás alapja a kritikus gondolkodás, a kreativitás, a kooperáció és a kommunikáció.
„Mindezek tükrében, napjainkban a pedagógus vagy iskola szerepe más, mint a korábbiakban. A tanítás más irányelveken kell megvalósuljon, hiszen egy gyorsan változó világban élünk. A tanárok, oktatási intézmények felkészültek kell legyenek a 21. század kihívásaira, fel kell, hogy készítsék a diákokat a digitalizációra, a mesterségesen intelligencia alkalmazására, de ugyanakkor megőrizve az emberi intelligenciát. A ma iskolájának alapokat kell nyújtania mindenek előtt olyan kompetenciák kialakítására, amelyek alkalmassá tehetik a gyerekeket arra, hogy 10-20 év múlva megjelenő jelenségekkel is boldoguljanak, hogy megtalálják helyüket a világban. A ma iskolájának meg kell felelnie a jövő mukaerőpiacának, amely elvárja a kritikus gondolkodást, a kreativitást, a kooperációt és a kommunikációt” – hangsúlyozta De Negri Ibolya.
Elmondta, hogy az Erasmus+ projektum lehetőséget nyújt a résztvevők számára a digitális oktatási módszerek, tehetséggondozás és mentorálás területén szerzett tapasztalatok megosztására. A program során tanulmányutak, workshopok, online képzések és szakmai hálózatok kialakítása valósul meg, amelyek hosszú távon támogatják a régió oktatásának fejlődését.
„Hálásak vagyunk a magyarországi Oktatási Hivatalnak, mint projektvezetőnek, hogy partnerként részesei lehetünk ennek a programnak, tanáraink bekapcsolódhatnak a pedagógusképzésbe, melyek offline és online zajlanak, és ezáltal tanáraink hozzá tudnak járulni a vajdasági magyar nyelvű oktatás színvonalának emeléséhez” – tette hozzá De Negri Ibolya.
Kiss Dávid, a projektum szakmai vezetője felszólalásában hangsúlyozta, hogy a program lehetőséget ad a különböző országok oktatási rendszereinek és gyakorlati módszereinek megismerésére. Ezáltal a résztvevők olyan technikákat sajátíthatnak el, amelyek elősegítik az oktatás hatékonyságát és egységesítését.
A rendezvény folytatásában a mesterséges intelligencia és a digitalizáció oktatásban való alkalmazásáról tartottak előadásokat. A résztvevők betekintést nyertek abba, hogy miként lehet az új technológiákat hatékonyan integrálni a tanítási folyamatba, miközben megőrzik az emberi intelligencia értékeit.
A tanulmányút harmadik, egyben utolsó napján a résztvevők ellátogatnak Bácskertesre, ahol betekintést nyerhetnek a nyugat-bácskai közoktatási rendszer működésébe, továbbá ellátogatnak a Szent Anna templomba.
A tanulmányút a magyar nyelvű oktatás színvonalának emeléséhez és a határon átnyúló együttműködés erősítéséhez is jelentősen hozzájárul. A program nem csak az oktatási rendszerek fejlődését, hanem a pedagógusok közötti kapcsolatépítést is támogatja, szögezték le a jelenlévők.
Forrás: vajma.info
The post MTTK: Fókuszban a digitális oktatási megoldások elterjesztése a köznevelésben appeared first on Külhoni Magyarok.
Forrás:kulhonimagyarok.hu
Tovább a cikkre »