Nem, nem tér vissza, minden marad az újban, vagyis Széll Kálmán a Moszkva tér, de most van alkalom a régire emlékezni, szóval egy kicsit mégis visszatér. Móricz-Sabján Simon hosszú éveken át figyelte ezt a (megfelelő jelző beírandó) teret, egészen az átnevezésig és az átépítésig, és az ott készített fotográfiáiból nyílik ma kiállítás az Örkény István Könyvesbolt Cultiris Galériájában.
2011-ben ezzel a sorozatával nyerte el Móricz-Sabján a Budapest fotográfiai ösztöndíjat, de ezenkívül számtalan fotográfiai díj tulajdonosa. Legközelebb a dokumentarista stílus áll hozzá, ez jön át nagyon is közvetlenül a képein, együtt él a Moszkva térrel még annak átépítése után is.
Ezen a helyen leginkább a káosz az úr, amelyet teljessé tesznek a térrel szinte együtt élők, hiszen itt működik a főváros egyetlen régmúltú, nagy hagyományú emberpiaca. Hajnaltól reggelig munkások lepik el a metrókijárattal szembeni részt, reggeltől pedig kiegészítik őket a feketén árusítók, a hajléktalanok, az aprót kérők, a tarhálók
– írta korábban saját sorozatával kapcsolatban, és mi hiszünk neki, és persze emlékszünk is rá, hiszen naponta százezer ember is megfordult és megfordul ma is az egykori Moszkva téren. Mennyi ismerős, hiszen ugyanezeket az arcokat látjuk a rendszerváltás óta. Nem öregedtek, nem változtak. A tér mára azonban teljesen megváltozott, és Móricz-Sabján erről feledkezik meg:
A 7706 budapesti közterület egyikének neve most már Széll Kálmán tér, de sokaknak még mindig Moszkva tér. Egy tér Budapesten.
Móricz-Sabján Simon négyszeres Munkácsi Márton-díjas fotográfus. A Népszabadság fotóriportere (volt).
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Fotó: Móricz Simon
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »