Talán pirkad a brüsszeli éjszakában, ugyanis az egyre jelentősebb civil nyomásgyakorlásnak hála, illetve az Európai Parlament (EP) néhány képviselőjének áldozatos munkájának köszönhetően az Európai Bizottság (EB), ha nem is sokat, de kénytelen volt engedni.
Ha tetszik, most mi, európai polgárok vagyunk a farkasok szerepében, és bizony beraktuk a lábunkat az ajtóba, csak hogy mi lebontjuk az egész házat, és kipuccoljuk onnan azt a kövér disznót.
Az EP honlapján jelent meg a héten egy rövid, angol nyelvű közlemény, amelyet a gyarmat.wordpress.com szúrt ki, és tájékoztatta először – és jellemző módon egyedüliként – a magyar közvéleményt arról, hogy az erre a célra felállított “titokszobában” az Európai Parlament minden képviselője betekintést nyerhet a TTIP tárgyalási anyagaiba, az úgynevezett konszolidált szövegekbe, sőt, kézzel még jegyzeteket is készíthetnek.
Azaz, néhány kiváltságos helyzetben lévő polgártársunk megismerkedhet az Egyesült Államok szándékaival, amelyeket eleddig a legnagyobb titokban kezeltek Brüsszel vezető funkcionáriusai; csak a kereskedelmi bizottság tagjai férhettek hozzá a dokumentumok, most viszont már mind a 751 képviselőnek meg lesz erre a lehetősége!
(Egyébiránt, azért még nincs kolbászból a kerítés, hiszen egyszerű alattvalók, vagy épp civilszervezetek nem tekinthetnek bele a Titkok Könyvébe, sőt a képviselők is csak egyedül Brüsszelben, abban az említett Titok Szobában láthatják azt, és persze „nem gyengíthetik az EU érdekeit, és tárgyalási pozícióit – de mégiscsak megtehetik, és ez ad némi reményt).
Ugyanakkor az időzítés is felvet kérdéseket, remélhetőleg nem azért lett engedékenyebb az Európai Bizottság, mert már nem lehet változtatni a lényegen, hanem többek között a TTIP-ellenes polgári kezdeményezés miatt is, amelyet lapunk – hazánkban egyedüliként – egy több hónapon keresztül folytatott cikksorozattal támogatott.
Akárhogy is,
most elválhat az a bizonyos a májtól,
és kiderülhet a nagy titok, és világossá válhat végre az is, hogy melyik EP-képviselő áll az európai polgárok oldalán, és kit vásároltak meg a multinacionális cégek lobbistái?
Ön szerint?
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »