Most majd beömlik a tudomány a színpadra

Most majd beömlik a tudomány a színpadra

Tudomány Éve a színházban címmel indít programsorozatot az MTA – együttműködve a hazai és határon túli színházakkal, valamint a Magyar Művészeti Akadémiával. A kezdeményezésről Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi igazgatója beszélt az InfoRádióban..

A 200 éves alapítási évfordulóját ünneplő Magyar Tudományos Akadémia össznemzeti élménnyé szeretné tenni a tudományt, ehhez szövetkezik a színházakkal. Mint Oberfrank Ferenc, az MTA köztestületi igazgatója az InfoRádióban elmondta, a színműírók kedvenc témái közé tartozik a tudomány, az általa felvetett kérdések, az etikai vagy társadalmi problémák, a tudósok élete, kapcsolatai. Erre építve kezdeményezték Vidnyánszky Attilánál, hogy indítsanak együttműködést, amely révén a „nemzeti színházak” – köztük Budapest, Veszprém, Kolozsvár, Marosvásárhely –, valamint a Magyar Művészeti Akadémia mutasson be tudományal foglalkozó színműveket.

„Célunk az, hogy minél több ember jusson el ezekbe a színházakba, és ott élményszerűen éljék meg a tudomány problémáit, kérdéseit” – fogalmazott Oberfrank Ferenc.

Alkalom nyílik most arra is, hogy a Nemzeti Színház által elindított Déryné-programot vagy az MTA középiskolásoknak szóló alumni programját, vagy épp a határon túli és vidéki magyar tudományosságot összefogó akadémiai tevékenységeket összekapcsolják, és amikor ezek a színdarabok elindulnak, akkor a tudósokkal együtt lehet vitákat, kiállításokat rendezni a bemutatók kapcsán, és foglalkozni a művészet és a tudomány kapcsolatával és nagy kérdéseivel, élményeket így biztosítva az embereknek.

Hírdetés

Az MTA emellett elindítja júliusban a tudománybarát település programját: minden magyar település ültesse el a tudomány fáját, és tegyen meg mindent azért, hogy a lakói, polgárai találkozzanak a tudomány, a kultúra és a művészet élményével, ezen keresztül becsüljék meg a magyar szellemi élet teljesítményeit.

„Arra is ösztönözni fogjuk a tudománybarát település program segítségével a magyar embereket és a települések vezetőit, hogy vigyék el a színházba a lakóikat, különösen a fiataljaikat, időseiket, hozzák el Budapestre a Magyar Nemzeti Múzeumba a kiállításunkra a lakosságukat, vagy éppen az MTA megújult dísztermébe, hogy csodálkozzanak rá arra, ami a nemzet kincse” – ecsetelte.

Vidnyánszky Attila és a színházak vezetői jelezték, hogy nem bevált klasszikus darabokkal, hanem kifejezetten erre a közös programsorozatra írt művekkel fognak előállni, ami azt is jelenti, hogy gazdagítani fogják a magyar drámairodalmat, amit a tudománynak szentelnek a szerzőik, előadóik.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a művekben hitelesen kell bemutatni a tudományt, tudományosságot, nem kaphatnak felületet az áltudományok, álhírek terjesztői, „de ez a kör garancia” arra, hogy tudományosan, etikailag is és társadalmi, nemzeti vonatkozásban is hiteles alkotások kerülnek a nézők elé.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »