Most három Hlas-képviselő tartja sakkban Ficóékat

Most három Hlas-képviselő tartja sakkban Ficóékat

Most három Hlas-képviselő tartja sakkban Ficóékat Tokár Géza2024. 12. 06., p – 18:24

Miután Rudolf Huliak csoportjának távozásával a kormánykoalíció parlamenti többsége egy fősre olvadt, minden egyes elégedetlenkedő képviselő szavának megnőtt a súlya. Előtérbe került például a Hlas három tagja is, akik a párt liberálisabb szárnyát képviselik és megakasztották többek között az SNS sporttörvényeinek elfogadását.

A Hlas 2020 szeptemberében alakult meg, de annak ellenére, hogy négy éve létezik, mindössze egyetlen választáson, a tavalyin mérettette meg magát. Peter Pellegrini korábbi kormányfő vezetésével a Smer lépéseivel elégedetlen képviselők hozták létre, köztük Robert Fico pártjának több fontos háttéremberével. 

Az „illedelmes Smer”-ként beharangozott Hlas 2022 folyamán a legnépszerűbb politikai formációnak számított, de a Smer fokozatosan ledolgozta a hátrányát, többek között azért is, mert Pellegrini nem tudott és nem is akart konkrétan elhatárolódni sem a jobb-, sem pedig a baloldali együttműködéstől. 

A 2023-as választáson a párt 14,7 százalékot ért el, némileg jobban szerepelt, mint az előzetes előrejelzések várták, de érezhetően rosszabbul, mint egy évvel korábban számítottak rá. A Hlas huszonhét képviselőt küldött a parlamentbe és a második legerősebb kormánypárttá vált, miután egy hetes egyeztetést követően ismét egyezséget kötött Ficóval. A szociáldemokrata formáció legfontosabb politikusa, Peter Pellegrini az áprilisi elnökké választását követően tiszteletbeli elnökké vált, Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter révén pedig a párt új, radikálisabb irányba fordult – az új elnök több téma kapcsán is a Smerhez hasonló, karcosabb gondolatokat fogalmazott meg. Ennek ellenére a pártban több olyan képviselő is ténykedik, akik problémát látnak a radikálisabb döntésekben.

Az elmúlt hónapokban a Hlas három képviselője került a figyelem középpontjába a félre- illetve kiszavazásaival: Samuel Migaľ, Roman Malatinec, valamint Radomír Šalitroš. 

Hírdetés

Először szeptemberben nyilvánultak meg kollektívan, mikor Michal Šimečka, az ellenzéki Progresszív Szlovákia elnökének visszahívásáról kellett dönteni a parlament alelnöki székéből. Ez a kormánykoalíciónak csak 76 szavazattal, a legszűkebb többséggel sikerült: de nem Huliakék, hanem a Hlas képviselőinek csoportja miatt – Fico akkor nem kommentálta az esetet és az engedetlenségnek látszólag nem lett következménye. A kiszavazások sokkal problémásabbak lettek később, mikor az SNS-frakció meggyengülése után már minden képviselőre szükség volt: a sporttörvényről szóló szavazást már kétszer kellett elhalasztani, újabban pedig a kulturális alapok igazgatása kapcsán is formálódik egy konfliktus.

Samuel Migaľ a leginkább szem előtt önállóskodó képviselő, holott csak bő másfél éve politikust. Migaľ-lal a nagyközönség az elmúlt évtizedben a Joj televízió képernyőjén találkozhatott, ugyanis riporterként dolgozott és csak 2023 elején döntött úgy, hogy karriert vált és politikai-közéleti tudósítások helyett maga is politikusként ténykedik a jövőben.

Radomír Šalitroš egy kassai születésű vállalkozó, aki Szlovákia mellett Ausztriában is ténykedett. Tomáš Drucker, a harmadik Smer-kormány egészségügyi minisztere mellett került be a politikába. Mikor Drucker önállósodott és pártot alapított Jó Választás (Dobrá voľba) néven, Šalitroš feltűnt a 2020-as választási lista 13. helyén és szponzorálta is a pártot. Később a formáció beolvadt a Hlas-ba, ő pedig a parlamentben találta magát – újoncként.

Roman Malatinecet Besztercebánya megyéből lehet ismerni, a megyefőnök-helyettesi tisztséget tölti be. Malatinec leginkább a kultúraszervező tevékenységével lett híres a szűkebb régiójában, népzenével és kulturális örökségvédelemmel foglalkozik – ezért is történhetett meg, hogy már tavasszal fellépett a Kulturális Alap átszervezése ellen és folyamatosan tiltakozik a Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) által irányított területen eszközölt változások ellen.

Míg a Hlas-frakció nagyobb része követi a pártfegyelmet, a három képviselő mozgástere megnőtt, a saját érdekeiket is könnyebben tudják érvényesíteni, ha a szavazatuk feltétlenül szükséges a törvények elfogadásához. Érdekesség, hogy a folyamat látszólag a Hlas vezetésének akaratával ellentétes módon történik, a sporttörvény elbuktatására első alkalommal láthatóan nem számítottak a kormánypárt politikusai. 

Kérdéses, hogy a koalíció – beleértve saját pártjukat – tud-e tenni bármit is a képviselők kapcsán. A meggyőzésükön kívül az egyetlen lehetőség a különféle hivatalos pozíciókba való áthelyezés lenne: a választást követően Andrej Danko így különítette el az SNS-listára került önálló független képviselőket és hozott be a parlamentbe hozzá lojálisabb helyetteseket. Október végén felröppent a hír, miszerint Šalitroš a gazdasági tárca államtitkári pozíciójának betöltésére kapott felkérést, de azóta sem történt előrelépés az ügyben. Valószínűleg Malatinec és Migaľ sem elégszik meg egy ilyen megoldással, ami előrejelzi, hogy a jövőben további problémák akadnak a parlamenti többség bebiztosításával.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »