MOK: Évente 120 ezer forintot költünk a tb mellett az ellátásra

MOK: Évente 120 ezer forintot költünk a tb mellett az ellátásra

Február 1-jén indított kampányt a Magyar Orvosi Kamara, hogy felhívja a figyelmet az egészségügy helyzetére. Álmos Péter MOK-elnök az erről szerdán tartott sajtótájékoztatón azt mondta: a kampányban 350 plakátot készítettek és helyeztek volna ki közterekre, ám több cég közvetlenül a kampány kezdete előtt visszalépett, így csak 70 plakát kerülhetett ki – írja a 24.hu.

Álmos Péter tájékoztatása szerint a cégek szóban megindokolták, hogy miért léptek vissza, ám erről nem akart részleteket elárulni. Írásbeli indoklásukban az érintett vállalkozások rajtuk kívül álló okot jelöltek meg.

Az orvoskamara elnöke azt is közölte, hogy a Magyar Orvosok Szakszervezetével március 8-ra megmozdulást szerveznek, amelynek útvonalát és helyszínét egyelőre nem árulta el, mert még zajlik a szervezés.

A MOK azt kéri, a pártpolitikusok inkább maradjanak otthon. Az orvoskamara jelezte a másik két egészségügyi kamarának is (a gyógyszerészeknek és a szakdolgozóknak) a kampányt, nyitott a lehetőség az együttműködésre – mondta Álmos Péter.

Az elnök rámutatott: három évtizede nincs érdemi reform az egészségügyben, az állam nem megfelelően biztosítja a forrásokat.

"Eddig a dolgozók vitték a hátukon az egészségügyi rendszert, de mostanra elfogyott az energiájuk"

– szögezte le a MOK vezetője.

Hangsúlyozta: a kamara folyamatosan erőfeszítéseket tett azért, hogy a kormány hallja meg a szakma hangját, de eddig sikertelenül. A most indult, pártpolitikától független kampány célja az, hogy már az idén plusz forrásokat kapjon az egészségügy a legkritikusabb területeken.

Az alufinanszírozottság a számokban is megmutatkozik. Álmos Péter szerint a lakosság egy részének nincs foga, az öngyilkosságok száma nem csökken, rákos halálozásban pedig stabilan hozzuk a legrosszabb mutatókat az Európai Unióban. A siralmas adatok fő oka az emberek helytelen életmódja mellett az, hogy az állam szükségesnél 2500 milliárddal költ kevesebbet az egészségügyre.

A kampány során további sokkoló adatokat is közzé tesznek:

Az uniós országok átlagosan a GDP 8, míg Magyarország kevesebb mint 5 százalékát költi az egészségügyre.

Az EU-ban Magyarország költ a legkevesebbet a betegeire: az egy betegre jutó átlagköltés Európában évi 3319 euró (nagyjából 1,3 millió forint), míg Magyarországon ez az összeg mindössze 1352 euróra (550 ezer forintra) rúg.

Hírdetés

Tíz magyar férfiból négy nem éri meg a nyugdíjat, egy magyar férfi pedig átlagosan 5,3 évvel él kevesebbet, mint európai társai.

A magyarok halnak bele legnagyobb eséllyel a rákos megbetegedésekbe az egész unióban.

Évente 60 ezer ember hal meg olyan okok miatt, amik hatékony szűréssel és kezeléssel elkerülhetők lennének.

Évente 120 ezer forintot fizetünk zsebből a tb mellett az ellátásra, például a nem vagy csak részben támogatott gyógyszerek miatt, vagy azért, hogy a magánszektorban gyorsabban ellátáshoz jussunk.

A MOK szerint az ellátás javításához többek között az szükséges, hogy a politika prioritásként kezelje az egészségügyet, és a kormány évente a GDP 0,5 százalékával növelje az egészségügyi ráfordításokat, a szakmai kérdésekből vonuljon ki a pártpolitika, erősítsék meg a szűrést, a megelőzést, valamint a háziorvosi praxisokat.

Hordozható TB lehet a megoldás

A magyar egészségügy súlyos hiányosságainak orvoslására a Jobbik azt javasolja, hogy a kötelezően befizetett TB-járulék egy részét bizonyos feltételek mellett a magánegészségügyben is fel lehessen használni.

Már eddig is egyre komolyabb feszültségeket okozott, hogy a kötelezően fizetett TB-járulékon kívül egyre több ember kényszerül arra, hogy a magánegészségügyben költsön el komoly összegeket.

A jelenségre Lukács László György, a Jobbik frakcióvezetője hívta fel a figyelmet november 18-i sajtótájékoztatóján.

"Az emberek a munkájuk nyomán befizetik a társadalombiztosítási járulékot, a különböző adókat, amiből az állam működteti a társadalombiztosítási rendszert és az állami egészségügyet. Ám a várólisták és a hazai egészségügy leterheltsége miatt a betegeknek sok esetben kell választaniuk a magánegészségügyet gyógyulásuk érdekében. Így duplán fizetnek"

– mutatott rá a politikus.

A Jobbik frakcióvezetője szerint

a TB hordozhatóság keretében lehetőség nyílna az államnak befizetett járulékokat, hosszú várólista, vagy helyben el nem érhető egészségügyi szolgáltatás esetén a magánegészségügyben is igénybe venni.

Lukács László György hozzátette: ebben az esetben a társadalombiztosítás akkora összeget állna, amennyiért az állami egészségügyben elvégeznék ezt a beavatkozást. A politikus elmondta: a közeljövőben szakmai és politikai vitát kezdeményezhetnek a tb-járulék hordozhatóvá tételéről.

Leszögezte, a Jobbik egy erős állami egészségügyben hisz, de ahhoz, hogy az állami egészségügy erős legyen, igénybe kell venni segítséget, amely támaszt most az egészségügyi piaci szereplőknél lehet megtalálni.

A probléma súlyosságát és az ennek nyomán kialakuló szakmai vitát az Országgyűlésben Orbán Viktor sem tagadta, ám egyenes választ nem adott arra, hogy a Fidesz támogatná-e ezt az elképzelést.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »