A nyolcadik évfolyamos diákok nehéznek találták a matematikatesztet, több feladat problémát okozott nekik. Eközben két gimnázium is nyilvánosságra hozta, milyen átlageredményt értek el a központi középiskolai felvételin azok a diákok, akik náluk töltötték ki a teszteket.
A budapesti Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnáziumban 91 nyolcadikos írta meg a két tesztet, amiből kiderül, milyen átlageredményt értek el a központi középiskolai felvételin azok a diákok, akik náluk töltötték ki szombaton a magyar- és matektesztet – írja az Eduline.
Az átlageredmények alapján
- magyarból átlagosan 37,66 pontot szereztek a diákok,
- matematikából pedig 28,81-et.
A szintén budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban is közzétették az teszt eredményét. Ott
- a hatodikosok matematikából 31,9 pontot, magyarból 35,9 pontot szereztek,
- a nyolcadikosok matekból 28,6, magyarból pedig 37,5 pontot gyűjtöttek.
A hatodikosok eredményeiről azt írják:
a matematika pontszám majdnem 6 ponttal magasabb az elmúlt tíz év átlagánál,
ez illeszkedik az utóbbi két tanév felvételi eredményeihez. A magyar vizsga is hasonló az utóbbi évek eredményeihez, bár ilyen magas átlag csak egyszer volt az utóbbi tíz évben. A kétféle dolgozat átlagai között az utóbbi években már csak 3-4 pontos a különbség, korábban gyakran volt 10 pont feletti különbség is, a magyar javára.
A nyolcadikos diákok vizsgáinál hektikusabb a kétféle dolgozat közötti átlagpontszám különbségének alakulása, most éppen 9 pontos az eltérés, mivel kifejezetten magas a magyar átlag, míg a matematika átlag a szokásos, valamivel 30 pont alatti.
A vitás matematikafeladat
Az idei matematikatesztet összességében jóval nehezebbnek tartották a nyolcadikosok. Az Eduline azt írja, a nyolcadikos felvételiben volt egy problémás matematikafeladat, melynek megoldókulcsán az Oktatási Hivatal, és bővítették az elfogadható válaszok körét.
A nyolcadikosok visszajelzései szerint három feladat is problémát okozott nekik. Az egyik ez volt:
„Három szám összege 103. Gabi észrevette, hogy ha
- az első számot kettővel növelné,
- a második számot kétszerezné,
- a harmadik számot megfelezné,
akkor ugyanazt a számot kapná eredményül.
a) Melyek az eredeti számok?
Írd le a számolás menetét is!”
A visszajelzések szerint kétértelmű a feladat, hiszen az „ugyanazt a számot kapná eredményül” félmondat azt is jelentheti, hogy a három számon először el kell végezni a leírt műveleteket, majd össze kell adni azokat, és így újra 103-at kapnak. De azt is jelentheti, hogy ha valaki külön-külön elvégzi a három számmal a műveleteket, mindhárom esetben ugyanazt a számot kapja végeredményül.
Hétfőn új változat jelent meg a hivatal oldalán, ahol már ez is szerepel:
„Amennyiben a vizsgázó úgy értelmezte a feladatot, hogy a módosított számok összege 103:
Legyen a három eredeti szám a, b és c
A három művelet eredménye:
a + 2 1 pont
2b 1 pont
0,5c 1 pont
A feltétel szerint:
a + 2 + 2b + 0,5c = a + b + c 1 pont
b = 0,5c – 2 (az egyik ismeretlen kifejezése) 1 pont
Ennek az egyenletnek végtelen sok megoldása van. 2 pont*
* Ha a felvételiző által leírtakból kiderül, hogy tudta, hogy az egyenletnek több megoldása van (akár úgy, hogy rögzítette ezt a tényt, akár úgy, hogy a jó megoldása előtt jelezte, hogy ez egy példa, akár úgy, hogy legalább két jó számhármast adott meg és rossz példát nem írt), akkor 1 pontot kapjon. Ha a felvételiző megadta az általa így értelmezett feladat egy jó megoldását (például: c = 10, b = 3, a = 90), akkor 1 pontot kapjon.”
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »