Modellt vált a BME is, de nem lesz alapítványi egyetem

Modellt vált a BME is, de nem lesz alapítványi egyetem

Az állam mellett az egyetemet támogató cégek is fenntartók lehetnek az új elképzelések szerint, amelyeket Charaf Hassan, a BME rektora ismertetett.

A még állami Műegyetem nem alapítványi, hanem céges fenntartásba kerülne. Az újfajta modellváltás részleteit Charaf Hassan, a BME rektora ismertette az egyetemi fórumon – derül ki az Eduline cikkéből.

A nyáron megválasztott rektor, Charaf Hassan november 28-án a működési struktúra lehetséges irányairól tartott fórumot, amelyen részletesen ismertette, hogyan váltana modellt a BME. Ebből kiderült, hogy a rektori vezetés és a jelenlegi fenntartó tárgyalása eredményeként új, működési keretrendszert alakítának ki, amelyben az állam mellett „az egyetem fejlődéséhez többlettámogatást biztosítani tudó, tőkeerős, az egyetem gazdasági, piaci kapcsolatait erősítő, hazai vállalat vagy vállalatok is fenntartói szerepet és felelősséget vállalhatnak.”

Emiatt az egyetem fenntartói joga állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerülhet.

Hírdetés

Az új modellben nemcsak a jelenlegi bázisfinanszírozás emelkedne, hanem a teljesítményalapú finanszírozás is megjelenne. Az átalakítás után az infrastruktúra és az ingatlanvagyon továbbra is az egyetem vagyonkezelésében maradna, azonban ennek módja és időtartama is megerősítésre kerül.

Charaf Hassan elmondta, a modellváltásról már tárgyaltak a fenntartóval, majd hangsúlyozta, hogy csak olyan működési modellben gondolkodnak, amely egyszerre biztosítja: a magas színvonalú oktatást, az egyetemi autonómia megerősítését, és a versenyképes bérezést.

A rektor hozzátette, hogy a decemberi ülésen kér felhatalmazást a fenntartóváltás további részleteinek kidolgozására és végigvitelére a szenátustól. Az ehhez kapcsolódó tárgyalásokhoz pedig az egyetemi vezetők és a hallgatói képviselettel együtt bizottságokat hoz létre.

Az újfajta modellváltással az alapítványi egyetemekkel ellentétben a BME nem szorulna ki az Erasmus-és a Horizont programokból.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »