MOB-közgyűlés: sikeres volt a párizsi szereplés

MOB-közgyűlés: sikeres volt a párizsi szereplés

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szombati közgyűlésén a tagság egyhangúlag elfogadta a párizsi szereplésről készített részletes beszámolót.

Fábián László főtitkár az elnökség által összeállított elemző anyag ismertetésekor kiemelte:

mivel a cél az volt, hogy Magyarország a nemzetek rangsorában maradjon benne a legjobb 20-ban, ezért az éremtáblán elért 14. helyezést jónak értékelték, és ebben a szereplésben szerinte benne van a fejlődés lehetősége.

A pozitívumok között említette, hogy 20 év után ismét négy csapat kvalifikálta magát az ötkarikás játékokra, hogy vívásban most először mind a hat fegyvernemben volt magyar résztvevő, hogy kajak-kenuban minden versenyszámban döntőbe jutottak a versenyzők, hogy a magyar olimpikonok többsége 20-25 év közötti volt – így már körvonalazódik a Los Angeles-i csapat -, és hogy a MOB Kettős Karrier Programjából is 28-an voltak jelen Párizsban.

Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára beszédében hangsúlyozta: 2024 sikeres esztendő volt a magyar sport és a magyar olimpiai család számára.

Hozzátette: „a párizsi ötkarikás játékokon a régió országai között ismét kiemelkedően teljesítettünk, és büszkék lehetünk arra is, hogy világszinten megőriztük helyünket a legjobb sportnemzetek között”. A jövőt illetően egy közmondást idézett, mely szerint a nyugodt tenger nem nevel ügyes hajósokat.

„Márpedig nekünk sok ügyes hajósra lesz szükségünk, hiszen, ha fogalmazhatok így, a sport tengerén napjainkban igencsak nehéz a sikeres utat megtalálni” – fogalmazott az államtitkár. Amint kifejtette, a sportirányítás részéről az a cél, hogy a magyar olimpiai csapat 2028-ban Los Angelesben érje el a bűvös tízes számot, azaz vagy végezzen a legjobb tíz nemzet között az éremtáblázaton, vagy nyerjen legalább tíz aranyérmet.

Hírdetés

„Ez egy nagy vállalás, amelyet meglátásom szerint a jelenlegi keretrendszerben nehezen tudnánk teljesíteni. Éppen ezért hirdettük meg az LA10 nevű, új szakmai programunkat, amellyel átfogó változtatásokat tervezünk megvalósítani” – fűzte hozzá, majd arról beszélt, hogy a tervek szerint 2025-től a sportegyesületek ugyanakkora, 17,7 milliárd forintos központi támogatásban részesülnek majd, mint az olimpiai sportágak szakszövetségei.

Fábián László erre úgy reflektált, hogy

bár a párizsi olimpia magyar szempontból mindent összevetve sikeres volt, de nem ülhetnek a babérjaikon, mert minden sportágnak van lehetősége fejlődni, és ennek az LA 10 program lehet a kifutása.

A pénteken Prima Primissima-díjjal kitüntetett Gyulay Zsolt elnöki beszámolójában az esetleges budapesti olimpia megrendezéséről azt mondta, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a közelmúltban radikálisan megváltoztatta a metódust, megszüntette a drága pályázati rendszert, és helyette „társalgási folyamatot” nyitott meg a rendezésen gondolkodó országok nemzeti olimpiai bizottságaival.

Gyulay szerint a MOB egyetért Karácsony Gergely főpolgármesterrel abban, hogy meg kell kérdezni a budapestieket, de úgy látja, a népszavazási kérdés még nem aktuális, ezért a vita lezárására négy olimpiai bajnokkal együtt beadtak egy panaszt az Alkotmánybíróságra, amely várhatóan december 20-án fog döntést hozni az ügyben.

A közgyűlés egyhangúlag elfogadta a 2025. évi Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon részt vevő magyar küldöttség összetételére tett javaslatot, módosította az alapszabályt, az etikai bizottság megüresedett helyére pedig egy tartózkodás mellett Márton Zsolt Krisztiánt, a Magyar Taekwondo Szövetség elnökét választotta meg.

Gyulay Zsolt elnök bejelentette, hogy a MOB-ban létrehozták az ügyvezető igazgatói posztot, amelyre Antal Dénest, a felügyelőbizottság korábbi tagját nevezték ki. Antal az operatív munkáért, az iroda működéséért felel majd.

MTI/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »