Miről mesél egy 1200 éves edény?

Miről mesél egy 1200 éves edény?

Az izraeli sivatagban talált ősi, tevékkel díszített edény váratlan információkkal szolgál az iszlám világ több mint 1200 évvel ezelőtti kereskedelméről és mindennapi életéről.

Egy több mint ezer évvel ezelőtt a Negev-sivatag mélyén, több mint ezer éve ásott barlangban, ősi olajműhely maradványai között előkerült egy különös tárgy. A vöröses árnyalatokkal festett, tevekaravánnal díszített kerámia korsó mögött nagyobb történet rejtőzik, mint amit elsőre mutat. Az edény – amely a Kr. u. 9. vagy 10. századból származik – messze nem csupán dekoratív. Lenyűgöző részleteket árul el arról, hogyan éltek, kereskedtek és értették meg a világot az emberek abban az időben, amikor a sivatag az iszlám birodalom létfontosságú ütőere volt.

Bár a leletet már jó ideje megtalálták, de még mindig foglalkoztatja a kutatókat, mivel a régészek nemcsak művészi tartalmát, hanem anyagi és szimbolikus kontextusát is elemezték – írja a muyinteresante.com. Az edényt egy sziklába vájt, egykori olajsajtolóban találták meg, amit később lakóházzá alakítottak át. A tereknek ez a funkcionális átalakítása nem elhanyagolható részlet: egy élő közösségről beszél, amely képes volt a körülményeit az új gazdasági vagy politikai pillanat igényeihez igazítani.

A kancsó díszítőmotívuma – egy sor teve és egy harmadik, nem teljesen azonosítható állat, valószínűleg strucc vagy szamár – nem egyszerűen díszítés. Egyértelműen tükrözi az állatok szerepét az abbászidák idején.

A római és bizánci időkben az árukat gyakran a tengeren szállították, majd a földközi-tengeri kikötőkből a szárazföldre. Az iszlám megjelenése azonban alapvetően átalakította ezt a kereskedelmi hálózatot.

A „sivatag hajóiként” ismert tevék a kereskedelmi forradalom csendes főszereplői lettek. Több száz kilométert tudtak megtenni víz nélkül, és ellenálltak a térség kíméletlen hőségének. Lehetővé tették a birodalom távoli pontjainak összekapcsolását: Bagdadtól a Vörös-tengerig, Damaszkusztól a Sínai-félszigetig. Ábrázolásuk is megmutatja a csodálatot és a gazdaságban betöltött szerepüket. Egyúttal pedig utal a mobilitáshoz, a kereskedelemhez és a túléléshez kapcsolódó kollektív identitás egy formájára.

Az állatokat körülvevő geometriai részleteket – koncentrikus köröket, párhuzamos vonalakat és egyéb mintákat – egyes kutatók nemcsak díszként, hanem a táj szimbolikus ábrázolásaként is értelmezték. Talán egy miniatűr térkép, amely a régiót átszelő útvonalakat, oázisokat vagy karavánutakat idézi. Ebben az értelemben a korsónak narratív vagy akár rituális funkciója is lehet. Az edényben nemcsak víz vagy olaj lehetett, hanem valamilyen értékes anyag – parfümök, illóolajok, orvosságok –, amelyet kereskedelmi vagy rituális célokra szántak.

Az edény belső részeinek előzetes elemzése során az Arab-félszigetről importált aromás gyanták nyomaira bukkantak. Ebből az látszik, hogy ezzel a luxuscikkekkel is kereskedelmi hálózat része lehetett. A kerámiatöredék egy kifinomult gazdaság néma tanúja lehetett.

Az agyagkorsó egy földalatti olajsajtolóban bukkant fel, amely a 8. századból származik, és a korához képest meglepően fejlett technológiával épült. Két nagy kő és egy facsavar segítségével szokatlan hatékonysággal lehetett kinyerni az olajat. Az egész műhelyt mérnöki pontossággal tervezték meg, beleértve a gyűjtőcsatornákat és a tárolórendszert.

A műhely nem csak egy családot vagy egy falut szolgált, hanem a termelési hálózat része volt, amely valószínűleg az egész régiót, sőt még az átutazó karavánokat is ellátta. A barlang védelmet nyújtott a hőség ellen, garantálta a termék megőrzését, és lehetővé tette, hogy a munkát egész évben végezzék. Bizonyos értelemben ez a „sivatagi gyár”, egy korát megelőző építmény, amely megmutatja, hogy az Abbászida Kalifátus idején a térség vidéki közösségei milyen technikai fejlettségi szinten álltak.

Bár a lelet kapott tudományos figyelmet, még sok részlet vár elemzésre. A kutatás új technikákkal folytatódik, a pigmentek vizsgálatára szolgáló fluoreszcencia-vizsgálatoktól kezdve a korsó által tartalmazott szerves anyagok izotópos elemzéséig. Emellett a díszítőmotívumokat összehasonlítják más szíriai, jordániai és az Arab-félszigetről származó leletekkel, hogy olyan vizuális és szimbolikus kapcsolatokat keressenek, amelyek lehetővé teszik az abbászida kereskedelmi útvonalak pontosabb rekonstrukcióját.

A korsó tehát nem egyszerűen a múlt töredéke: kulcs, kapu az intenzív átalakulások és kapcsolatok korszakához. Néma tárgy, amely, ha értelmezzük, beszélni kezd. És amit elmond, az lenyűgöző történet arról, hogy a fazekasság, az olaj és a tevék hogyan határozták meg az életet a sivatagban több mint ezer évvel ezelőtt.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »